
Odkrycie naukowców sprawiło, że dentystyczne wiertło może pójść w odstawkę. Nowy produkt naprawia szkliwo i leczy ubytki. Według badaczy z Washington University, specyfik można dodawać do past i płynów do płukania ust.
„Ubytki powstają w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej, lepkiej substancji zbudowanej z bakterii. Ma ją 4 na 5 dorosłych. Kwasy znajdujące się w płytce niszczą minerały, obecne w szkliwie i zębinie” – podaje „Fakt”. Zapobiegać można temu przez mycie zębów i unikacie słodkich napojów i słodyczy.
Nowy preparat powstał na bazie peptydów. Testowany był w laboratorium na uszkodzonym ludzkim szkliwie. Daje spore nadzieje na innowacyjny sposób zapobiegania utraty naturalnej ochrony zębów.
Peptydy to krótki łańcuchy aminokwasów. Te wykorzystane w stworzeniu nowego preparatu pochodzą z amelogeniny, która jest białkiem niezbędnym do uformowania szkliwa. Wyniki wykazały, że wykorzystane peptydy łączą się z powierzchnią zęba i jonami wapnia i fosforanów.
„Promują tworzenie fluorapatytu – kryształu zawierającego fluor – w szkliwie zębów. W testach stwierdzono, że produkt oparty na peptydzie sprawia, że na zębach pojawia się 10-50 mikrometrów nowego szkliwa” – tłumaczy dalej „Fakt”.
Badacze muszą jeszcze dowieść nieszkodliwości peptydów w innych aspektach. Nie spodziewają się jednak komplikacji.
dailymail.co.uk