Przełom w IPN! „Ekshumacja w Jedwabnem powinna zostać wznowiona. Zbrodnia na Żydach nie została wyjaśniona”

Uczestniczący w wideoczacie IPN prof. Marian Głosek, który w latach 90. kierował polską ekipą prowadzącą badania terenowe i ekshumacyjne w Lesie Katyńskim, przypomniał, że ekshumacją w Jedwabnem kierował prof. Andrzej Kola. „Odkrył górną warstwę pomordowanych, a rabini zabronili ze względów religijnych ekshumacji tych zwłok. Niemniej jednak już to były interesujące wyniki” – powiedział prof. Głosek, dodając, że protokoły z ekshumacji w Jedwabnem są najprawdopodobniej w IPN. Zgodził się też z wiceprezesem IPN, że ekshumacja w Jedwabnem powinna zostać przeprowadzona do końca.

„Ona może rzucić w ogóle nowe światło na sprawę Jedwabnego i tu rzeczywiście trzeba byłoby tę sprawę poruszyć” – ocenił prof. Głosek.

W ekshumacji w Jedwabnem w 2001 r. brali udział rabini, którzy zwracali uwagę, by nie naruszyć na miejscu szczątków, bo zabrania tego prawo żydowskie. Po ekshumacji Lech Kaczyński podkreślił, że najważniejszym ustaleniem prac była weryfikacja liczby ofiar. Podkreślał także, że dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić ze względu na „ustalenia ze stroną żydowską oparte na regułach wyznania mojżeszowego”.

Strona żydowska podtrzymuje swoje stanowisko ws. ekshumacji w Jedwabnem tłumacząc, że nie tylko godzą one w tradycje religijne Żydów, ale też niczego – po śledztwie IPN – już nie wyjaśnią. „Mówienie o tym, że nie jest jasne, kto zabił Żydów w Jedwabnem czy w Kielcach jest dla nas czymś równie bolesnym, jak dla Polaków kwestionowanie zbrodni katyńskiej. To tak jakby mówić, że dokładnie nie wiadomo kto zaczął drugą wojnę światową, kto napadł na Polskę 17 września, kto zabił polskich oficerów w Lesie Katyńskim” – powiedział PAP we wrześniu 2016 r. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Pytany o możliwość wznowienia śledztwa prokurator IPN Dariusz Olszewski przypomniał, że postanowienie ws. zbrodni w Jedwabnem jest prawomocne. „Postanowienie takie może zostać podjęte na nowo w każdym czasie, jeżeli ujawnią się nowe okoliczności uzasadniające przyjęcie stanowiska, że wydana decyzja o umorzeniu była niezasadna” – powiedział Olszewski. Dodał, że takie postanowienie może wydać prokurator prowadzący śledztwo w sprawie lub jego przełożony. „Jeżeli wpłynie pismo o podjęcie, zostanie ono poddane ocenie pod kątem wystąpienia przesłanek do podjęcia umorzonego postępowania” – wyjaśnił prok. Olszewski.

Śledztwo ws. zbrodni w Jedwabnem zostało wszczęte 5 września 2000 r. Prowadził je prokurator Radosław J. Ignatiew, ówczesny naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

W trakcie postępowania ustalono, że 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem dokonano masowego zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów. „Co do udziału polskich cywili w dokonaniu zbrodni, należy przyjąć, iż była to rola decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu (…). Zasadne jest przypisanie Niemcom, w ocenie prawnokarnej, sprawstwa sensu largo tej zbrodni. Wykonawcami zbrodni, jako sprawcy sensu stricto, byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic – mężczyźni, w liczbie co najmniej około 40” – głosi konkluzja postępowania pionu śledczego IPN. (PAP)

48 KOMENTARZE

 1. Tak jest, niech się wreszcie ta paskudna sprawa wyjaśni, bo smród się ciągnie od lat. Żydzi z tego powodu zrobią skandal na cały świat, to rzecz pewna, ale skoro i tak wyklinają nas od nazistowskich pomagierów, to już nie ma co się bać, już w nas walą z największych dział. Ta ekshumacja bardziej nam już nie zaszkodzi, a może pomóc.

 2. Zbrodnia na Żydach została wyjaśniona;” Z konkluzji śledztwa, które IPN umorzył w tej sprawie w 2003 r., wynika, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem dokonali Polacy, którzy działali z niemieckiej inspiracji”
  Nieznana jest tylko ilość ofiar, co właściwie nie ma już znaczenia. Zbrodnia, to zbrodnia – 100, 200 czy 1000 osób po blisko 80 latach…
  „Powodem umorzenia było niewykrycie sprawców – innych niż ci, których za tę zbrodnię skazano po wojnie. ”
  A kogo mieli wykryć ?? Nieboszczyków na cmentarzu ? Sprawcy już dawno nie żyją !

  • Liczba ofiar ma kluczowe znaczenie. W przypadku znacznej różnicy w stosunku do tego co podaje np. Gross podważy to w całości jego wiarygodność. Poza tym w raporcie jest informacja, że znaleziono łuski. co jednoznacznie wskazuje na sprawców (Polacy za posiadanie broni byli karani śmiercią).

   • Lepard, doczytaj sobie te raporty , najlepiej na stronach IPNu, nie przemielone przez propagandystów.
    Łuski pochodziły z pierwszej wojny światowej i z broni niemieckiej, która weszła do obiegu dopiero rok po zdarzeniu w Jedwabnem.

    • Upewnimy się jak dojdzie do ekshumacji( w co nie za bardzo wierzę za tego rządu).Te żydowskie pierdolenie o polskim sprawstwie nadaje się do podcierania tyłka.W tej sprawie nic się nie zgadza.Nawet żydowscy świadkowie nie byli na miejscu.Jeden był nawet w tym czasie w Paragwaju(lub Urugwaju).Ale dla kundli takich jak ty, nie ma to żadnego znaczenia.Na szczęście Polacy się obudzili i już nigdy nie będzie już tak jak dotychczas.

    • Żydzi szukają kolejnej dojnej krowy a świat chętnie zobaczy w Polsce kozła ofiarnego, bo Żydzi poniewierając Polskę trzymają się z dala od innych krajów mających sporo na sumieniu, samych USA nie wyłączając. Przez takich skundlonych parszywców jak ty idzie im to łatwiej.

  • No wlasnie – Jesli by nawet Polacy mieli strzelac do Zydow, to jest znaczna roznicza miedzy PRZYMUSEM , a INSPIRACJA. My dobrze znamy jezyk ojczysty i doskonale znamy roznice pomiedzy tymi okresleniami.

 3. Przedsiębiorstwo holokaust ma się dobrze, to ile teraz żydzi będą chcieli rekompensaty ??? Judeopolonie już mamy, jeszcze potrzeba kasy dla żydów w israel ….

 4. A coz sie im stalo, ze sie nagle obudzili z letargu ? Czyzby obrady Knessetu w waszyngtonskim zborze amerykanskich Kongresmenow 24 kwietnia zatwierdzajacych ukaranie nas za Zbrodnie przeciw Obrzezancom mialy ostatecznie zalatwic kwestie odszkodowan ? Ta ekshumacja troche za pozno, choc wcale nie bez sensu. Ostatecznie po kolejnych probach wyludzania kwota ta moze okazac sie nieco nizsza, ale Gangrena z tej nigdy nie odstapi, nawet po udowodnieniu ze sie myla. Pewnie znajda inne argumenty, bo dla nich zaden pieniadz nie smierdzi.

 5. Gosko – zydowko = przydaloby ci sie doedukowanie….pozatym liczba ofiar ma zasadnicze znaczenie, bo nie tylko pan Gross przekreca fakty, ale np pani Anna Bikont tez, autorka ksiazki ” My z Jedwabnego”, ktora z okazji otwarcia muzeum zydowskiego w wywiadzie dla szwedzkiej TV powiedziala m.in. my Polacy lubimy robic z siebie ofiary, tymczasem przyklad z Jedwabnego wskazuje, ze bylo inaczej, tzn ze Polacy mordowali Zydow. Dodala rowniez, ze Polacy mogli wymordowac nawet 3000 osob.
  Powiedziala rowniez, ze Polska jest bezpiecznym krajem dla Zydow, ze jej corka studjuje w Izraelu gdzie nie jest tak bezpiecznie, a wiec ona taka Polka jak pewnie pani Goska….

  • ” przydaloby ci sie doedukowanie…” poza tym ….
   Nie warto polemizować, jeszcze jedna polka tramblanka z bożej łaski – wyniosły tłuk, który nawet pisać po polsku nie potrafi.Boki zrywać ~~~~

 6. Jeszcze pytanie, kto to wykona? Polascy naukowcy czy Jonny Daniels? Bo jesli ten drugi, to nam ekshumacja bokiem wyjdzie. Niech zaczną chojraki od oficjalnego potępienia książek Grossa.

  • „Polscy naukowcy ” państwa pis od wybuchowych puszek i parówek smoleńskich ??
   Czytałeś chociaż jedną książkę Grossa ?? Być może przesadzone, to fakt. Niemniej jednak każdy psycholog, śledczy i prokurator powie ci, że ofiary mają prawo do swoich interpretacji, co nie zmienia faktów bestialstwa wobec nich.

 7. Panie Szwagrzyk należy to robić już!! To jest zbrodnia wojenna i nie podlega żadnej dyskusji , ani paragrafowi.

  • Nie wiem na co czeka jako wiceprezes IPN. Przeznacza się środki i do roboty.

 8. Na Jedwabnem rozpoczęła się światowa kariera bajkopisarza Grossa i masowa kampania przemysłu holocaust oskarżająca Polaków o „holocaustowanie”. Nie byłoby tych dwóch rzeczy, gdyby nieświętej pamięci parszywiec Lech Aleksandrowicz Kaczyński nie zlecił przerwanie ekshumacji. To jedno z największych dokonań życia tej powszechnie czczonej w obozie rządzącym antypolskiej kanalii.

  • Wstrzymal, bo zabraklo „srodkow finansowych”, ale za to przeznaczyl bajonskie sumy dla Czarnych, a ci dla draki stworzyli niepojete przymierze obydwu wiar i dzisiaj mamy nienawisc …w imie pokoju.
   To mityczny swiat kurdupelkow, ktorym nie udalo sie ukrasc ksiezyca.

  • Kaczyński wstrzymał ekshumację, aby nie wyjaśnić mordu do końca. Polityczna socjologia .
   Tym sposobem można w nieskończoność grać na kulturowej nienawiści części Polaków do Żydów.
   To jedna z głównych cech elektoratu skrajnej prawicy, od wieków wspieranej przez kościół. W końcu „Żydzi zabili nam Chrystusa” nie ważne, że Chrystus też Żyd, w dodatku obrzezany. Ważne że błogosławiona
   ” nienawiść” smakuje i łączy jak nic innego.
   Dopóki nie zrobimy zbiorowego rachunku sumienia, świat nam nie uwierzy.
   ” Skoro poczuwamy się do zbiorowej dumy, musimy też się poczuwać do zbiorowego wstydu. Wstydu za wymordowanie polskimi rękoma w sposób bestialski dzieci, kobiet i starców w Jedwabnem i nie tylko.Jeśli zbrodnie usprawiedliwiamy, umniejszamy, przerzucamy odpowiedzialność, wtedy cały Naród stanie się wspólnikiem zbrodni.” Jan Nowak Jeziorański- dyrektor radia „Wolna Europa” w czasach PRLu.

   • A kiedy rachunek sumienia zrobią Żydzi?
    To nie Polacy przeprowadzili pucz bolszewicki i to nie Polacy, choć Feliks Dzierżyński był polskim szlachcicem, dominowali NKWD i UB.
    A w ogóle, dlaczego nie wyrzucano z różnych krajów Polaków, Irlandczyków, Włochów, Filipińczyków, Peruwiańczyków, TYLKO ZAWSZE ŻYDÓW?
    Ach, antysemityzm!… Ale SKĄD SIĘ ON BIERZE?
    Czyżby biblijna rasa nadludzi jest ex definitione extra critica???!!!

    • Gdybyś interesował się historią , a nie połykał propagandowe guano, wiedziałbyś.

   • Gośka.Poczytaj sobie zeznania świadków Żydów,ale nie z książki Grossa.Zadziwiającą twierdzili co innego.I tak na marginesie.Jeden z „świadków”Grossa od 39 r. przebywał w Paragwaju.Więc rzeczywiście dużo „widział”.

    • Nie czytałeś książek Grossa, Anny Bikont i tony raportów polskiego IPN.
     Nie wiesz nawet, że nic nie wiesz, ale na wszystkim znasz się najlepiej, jak pan kazał. Klasyczna, pożyteczna sierota.

     • No to ekshumacja wszystko to ostatecznie potwierdzi i zamknie usta ignorantom niewczytującym się w Dzieła Wyżej Wymienionych.
      Więc czego się obawiasz?

     • Gośka to kolejny jasnowidz obok ali wilk.Wie co czytałem a czego nie.Lewactwo to stan umysłu a raczej jego braku.

   • I od kiedy Jan Nowak Jeziorański jest jakąś wyrocznią,której należy słuchać?

   • Brednie upośledzonego umysłowo pięknoducha albo PR parszywego antypolskiego propagandysty.

   • Goska – Tymi wpisami wywolujesz tylko oburzenie Polakow, ktorych w calej tej chorej narracji chcesz uczynic winnymi za zmyslone historie. Stajac w obronie Zydow, podkreslasz swoja przynaleznosc do tej parszywej rasy, wysysajacej krew z kazdego kto sie tylko pojawi na drodze. Jesli jestes tak natchniona , to wyjasnij nam dlaczego caly swiat uwaza, ze jestescie podli ???

    • Krakusie, jesteś empirycznym dowodem na to, że tempa głupota nie ma rasy,
     ale doskonale służy wszelkim dżihadom, krucjatom, Ku Klux Klanom,
     Św. Inkwizycjom i pogromom.
     Twierdzisz, że ” Żydzi to parszywa rasa wysysająca krew z każdego kto się pojawi”
     Wolter już stulecia temu napisał ” Ci , którzy zmuszają cię do uwierzenia w absurdy, mogą też bez żadnego wysiłku skłonić cię do popełnienia nikczemności.”
     I tak się stało w Jedwabnem, Wąsaczu, Radziłowie, Szczucinie, Grajewie, Tykocinie, Kolnie, Suchowoli, Wiźnie, Zarembach Kościelnych, Kielcach…

     „ Nie odczuwam specjalnego dyskomfortu, że Polacy też okazywali się mordercami, kanaliami. Takich można znaleźć w każdej nacji. Porażająca, hańbiąca jest dla mnie ich obrona. A podejmują się jej biskupi, uczeni, publicyści, politycy. Ukrywanie morderców i zaprzeczanie rzeczywistości stanowi dominujące marnowanie dobrego imienia Polski.”

     Jacek Jan Kuroń polski polityk prześladowany i aresztowany w czasach PRLu, jeden z przywódców ,współzałożyciel KOR, historyk. Kawaler Orderu Orła Białego.

     • Zapomniałaś dodać:socjalista,pijak,uczestnik cyrku pod nazwą okrągły stół.I był tak mocno prześladowany,że już w połowie lat osiemdziesiątych proponował czerwonym dogadanie się z socjalistami opozycji z gwarancjami nietykalności dla kacyków PZPR.Zaciekły przeciwnik prawdy i lustracji.

   • Dla różnego sortu zelotów uczucia są wyłącznie skrajne – albo miłość, albo nienawiść. Polacy, zaiste, Żydów nie kochali, więc wniosek zelotów jest jedyny – nienawidzili.
    Ciekawe, bo nawet najbardziej skrajni polscy nacjonaliści przedwojenni nie głosili żadnego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, jak robili, to narodowi socjaliści z Niemiec.

 9. Liczba ofiar ma kluczowe znaczenie dla holocaust industry. To cały czas się przebija w wypowiedziach antypolaków. Chodzi o to:
  1/ CZY ZBRODNIE POPEŁNIONE NA ŻYDACH MIAŁY CHARAKTER INCYDENTALNY I BYŁY POJEDYNCZYMI AKTAMI ZBRODNI POJEDYNCZYCH LUDZI, KTÓRYCH JESZCZE MOŻNA SKAZAĆ (NIEKTÓRZY ZBRODNIARZE ŻYJĄ: CI POLACY, CI UKRAIŃCY I NIEMCY).
  2/ CZY ZBRODNIE NA ŻYDACH MIAŁY CHARAKTER SYSTEMOWY JAK ZBRODNIE NIEMCÓW CZY UKRAIŃCÓW NA POLAKACH. JEŚLI TO ZBRODNIE SYSTEMOWE – TO WYDAJE IM SIĘ, ŻE ŚWIATOWA OPINIA PUBLICZNA STANIE MUREM ZA NIMI W CELU UZYSKANIA OD POLSKI KASY.

 10. Ciągle żydzi i Jedwabne – Polacy mają przepraszać. A słyszał ktoś kiedy ŻYDZI przepraszali Polaków za to że wydawali ich ruskim po zajęciu wschodniej Polski przez ZSRR ?. Zginęło wówczas ponad 500 000 Polaków a sprawcami i prowokatorami byli głównie żydzi. 2 miliony wywieziono na Syberię. Znalazł się choć 1 ( słownie – jeden ) żyd który ukrył szukanego przez komunistów Polskiego oficera czy urzędnika ?. Czy żydzi KIEDYKOLWIEK przeprosili naród Polski – naród który pozwolił im mieszkać na swoim terenie – za to co uczynili podczas wojny ?. A do decyzji o morderstwie pojmanych oficerów Polskich też przyczynili się głównie żydzi ( bo to oni stanowili ok. 80 % komitetu centralnego ). Oni też ( żydowscy oficerowie ) wykonywali te wyroki – kiedy usłyszymy słowo – PRZEPRASZAM z ich strony ?.

 11. Żydostwo to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię żmijowe mające szatana za ojca jest najpodlejsze z podłych, bez żadnej etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione jakichkolwiek skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki, nigdy nie istniał tylko został wymyślony przez śmierdzących i ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że Bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to jako, talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to naród wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To naród mącicieli, intrygantów, lichwiarzy i zdrajców…a jak trzeba to i morderców !

  • Powtarzasz to przed każdym paciorkiem, sierotko Kwalu ??
   Gdy znów to” To plemię żmijowe mające szatana za ojca, najpodlejsze z podłych, bez żadnej etyki i z podwójną moralnością ” zagonią do stodoły, bez skrupułów przysłużysz się światu i ” Bogu”,
   ma się rozumieć ?
   ^^^Jakim trzeba być idiotą aby tak szatańskimi wywodami udowadniać bezspornie to, czemu jednocześnie histerycznie zaprzeczasz – zbrodniom kulturowo religijnym na Żydach ?
   Człowiek rozumny po czytaniu twoich postów, nie ma raczej wątpliwości co do prawdziwości sąsiedzkich mordów w Jedwabnym i nie tylko. Wszystko rodzi się w mrocznym umyśle i sercu .
   Tacy jak ty są hańbą, wstydem, największym wrzodem i skaraniem boskim dla Polski i Polaków.

   • Cechujesz sie Gosiu nienawiscia i usilujesz nas faszerowac anachronizmami wartymi funta klakow. Dzisiaj hanba jest byc zydem i skoro to do ciebie jeszcze nie dotarlo, zastanow sie , dlaczego ten wasz brak symbiozy z roznymi cywilizacjami swiata trwa od czasu wypedzenia z Egiptu ? Zdejmij ta ciernista korone ze swojego lebka pozbawionego zdrowego rozsadku, zaloz ladne cizemki i pospaceruj troche na swiezym powietrzu. Powzdychaj tez do swojego Jahveh, by cie naprowadzil na sciezke, po ktorej jeszcze chodza normalni ludzie.

    • Bezcenne świadectwo dajesz swojej „normalności „.
     Masz swoje szatańskie pięć minut, ale nic poza tym biedaku. Polacy więcej nie pozwolą na epidemie zombie.

     • Dziekuje za pochlebstwa, ktorymi mnie obdarzasz. Jakze milo mi byc Polakiem z krwi i kosci.

 12. PiS jak tylko zbierze się na odwagę i groźnie machnie palcem w bucie to zaraz się pos..a ze strachu. Tak będzie i tym razem. Te miernoty nigdy nie powinny przejąć władzy w Polsce.

 13. Gośka a kiedy Żydzi przeproszą Palestyńczyków, za zaanektowani ICH ziemi w 1967 i mordy, które trwają do tej pory ?

  • Żydowskie sumienie mało mnie obchodzi ….jestem Polką !
   Każdy naród ma swoje kanalie. Tylko podły naród będzie bronił ich w zaparte. Tak się dzieje w skrajnych, fanatycznych kręgach żydowskich , polskich i innych narodów, na całym świecie !!
   Światli ludzie na to nie pozwalają ani w Polsce , ani w Izraelu, ani nigdzie indziej !! Amen

 14. Oni za swoje grzechy nigdy nie przepraszali, ale za to dla wzbudzenia litosci na swoj tulaczy los wiecznie obwiniali innych. Nie dlatego sa przepedzani z kazdego skrawka ziemi, ze sa obrzezani, czy tez koszerni, ale za destruktywny komponent ich zycia i narzucana spoleczna niezgode. Oni sie w tym bagnie swietnie odnajduja i to pomaga im trwac.. Uzurpuja sobie wszystkie prawa, a jednoczesnie nie maja poszanowania dla innych kultur i religii. Palestyna jest tego oczywistym przejawem, a najwiekszym przestepstwem jest to, ze poprzez swoje wplywy i krecia robote zmuszaja wszystkich do uznania tego za przywilej dany im przez wyimaginowanego boga. A w rzeczywistosci ich bogiem jest tylko kult Zlotego Cielska i my o tym wiemy.

Comments are closed.