Skąd pochodzą Polacy? Duńczycy zbadali nasze geny. Wyniki są zaskakujące

Polacy - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: PAP/Marek Zakrzewski
Polacy - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: PAP/Marek Zakrzewski

Centrum GeoGenetyczne Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadziło badania, których celem było ustalenie pochodzenia mieszkańców Europy Środkowej. Wyniki opublikowane w prestiżowym „Nature” mogą wydawać się zaskakujące. 

Genetycy, archeolodzy i antropologowie z Centrum GeoGenetycznego Uniwersytetu w Kopenhadze podjęli się ustalenia pochodzenia mieszkańców Europy Środkowej. Zbadali kopalne szczątki sprzed 5 tys. lat 101 osób z cmentarzysk Europy i Azji Zachodniej. Zdaniem naukowców to ważna data, gdyż wówczas nastąpiła ostatnia z trzech wielkich migracji, które ukształtowały genetyczny obraz Europy i przyniosły ogromne zmiany kulturowe i społeczne.

Pierwszej migracji na teren Europy dokonały ok. 40 tysięcy lat temu ludy łowiecko-zbierackie. W drugiej, 8-7 tysięcy lat temu, do Europy przywędrowała ludność znająca rolnictwo i hodowlę zwierząt – to wówczas rozpoczęła się epoka nazywana neolitem.

Trzeci i najważniejszy przełom nastąpił około 5 tysięcy lat temu. To właśnie wtedy pojawiła się w Europie Środkowej pasterska ludność z Azji.

Zdaniem naukowców wielu Polaków ma ciemne włosy i oczy właśnie dlatego, że są spokrewnieni z azjatyckimi ludami stepowymi. Ludność zamieszkująca Europę przed ich dotarciem miała niemal wyłącznie jasne włosy i oczy.

Nowi przybysze upowszechnili też w Europie nową umiejętność – jazdę konną. Przynieśli też nie występujący wcześniej w Europie gen, który odpowiada za trawienie mleka przez dorosłych ludzi.

To właśnie dzięki niemu przybysze ze stepów mieli zdolność przyswajania z mleka wapnia i witaminy B, co pozwoliło im zasiedlić nawet mało nasłonecznione rejony Europy Północnej. Można więc powiedzieć, że często spotykany dziś brak tolerancji laktozy świadczy o pochodzeniu od wcześniejszych przybyszów do Europy, a jej tolerancja – o posiadaniu przodków wśród azjatyckich pasterzy.

Duńskie badania ujawniły też, że współcześni Europejczycy – w tym także Polacy mają dużo wspólnego genetycznie z ludnością – która zamieszkiwała tereny między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Prawdopodobnie był to jeden z przystanków ostatniej wielkiej migracji.

Źródło: noizz.pl

17 KOMENTARZE

 1. To wszystko bzdura.Wg Ukraińskiej Akademii Nauk Polacy pochodzą od Ukraińców,których przodkowie
  robili eksperymenty genetyczne na małpach już 10000lat temu.Już po przejściu na wyższy stopień wtajemniczenia,czyli na krzyżówki z kozami i wielbłądami powstali semici i arabowie.Niestety pośrednie etapy nie zostały dotąd wyjaśnione więc „na razie” nie wiemy co spowodowało obecny regres do banderyzmu.Ale ukraińscy uczeni pilnie nad tym pracują.Najbardziej podejrzani są Mongołowie Dżyngis chana których potomkowie odmówili wypłacenia stosownych odszkodowań za najazd w XIII w.

 2. Polacy, naród od tysiącleci lubiący wypić. Ciągle wołali „polej!” – stąd nazwa Polanie.

 3. Dwiat dzieli sie na ten przed internetem i z internetem.Pamietam ten pierwszy. Byl lepszy.

 4. To wszystko nieprawda. Czytałem, że Polak powstał w laboratoriach niemieckich, kiedy próbowano skrzyżować kozla ofiarnego z chytrym lisem. Wyszedł z tego Polak i z tego co wiem od razu jak zorientował się o co chodzi to ukradł kluczyki laborantowi Hansowi, a później na orientację jego BMW przekroczył granicę i schował się w szopie gdzieś koło Gubina. Ponoć był tak sprytny, że auto rozebrał na części samymi rękoma i zakopał w szopie a sam zajął się wypasaniem napotkanych tam owiec. Później na łące poznał piękną…Rózię, pasącą krowy i tak się to pototyczło…

 5. Czyli bardzo łatwo jest odróżnić etnicznych Polaków- tych o aryjskim wyglądzie i nietrawiących laktozy od azjatyckich najeźdźców- mlekopijnych przybłędów.
  Już widzę jak ONR czyści szklanką mleka swoje szeregi…

 6. Wystarczy posłuchac polskojezycznych „polityków” i nie potrzeba badań DNA i RNA by odkryć WHO IS WHO!

 7. No popatrz. Do tej pory ostatnia wielka migracja byla 1500 lat temu a teraz sie okazuje, że to bujdy.

 8. A to dziwne bo na południu europy Polak to wysoki blondyn.
  Oczywiscie są i bruneci, szatyni, rudzi…… w Dani takich nie ma?!

 9. Miałem mieć za żonę Niemkę. Ona i jej zachwycona rodzinka twierdzili iż u nich (NRD) cenią bardzo sobie ciemnowłosych i z ciemnymi oczami. Wcale się nie dziwię. Bawaria ma nazwę od koczowniczego ludu Awaró, którzy się tam osiedlili około 1500 lat temu. Świetnie jeździli na koniach. Teraz produkują Mercedesy i BMW (bryczki młodzieży wiejskiej).

 10. poprawka : Miałem mieć za żonę Niemkę. Ona i jej zachwycona rodzinka twierdzili iż u nich (NRD) cenią bardzo sobie ciemnowłosych i z ciemnymi oczami. Wcale się nie dziwię. Bawaria ma nazwę od koczowniczego ludu Awarów, którzy się tam osiedlili około 1500 lat temu. Świetnie jeździli na koniach. Teraz produkują Mercedesy i BMW (bryczki młodzieży wiejskiej).

 11. W tej opinii z Danii czuć ze ręka która pisała ten text – śmierdziała cebulą.

  • Śmierdziała, ta graba, Goebbelsem, dupy dającemu niebieskookiemu aryjskiemu blondynowi.

 12. W wedach jest napisane że przyszedł z północnego zachodu lud o blond włosach i niebieskich oczach, nauczał ich tworzył kulturę i religię. Ciemne oczy i włosy są wynikiem późniejszego mieszania z innymi nacjami.

Comments are closed.