„Fakty” kontra „Wiadomości”. Walka propagandowa TVP z TVN na kolejnych szczytach

Świetna ilustracja obecnej propagandy TVP i TVN. / źródło: Facebook/Stanisław Kościesza KOST
Świetna ilustracja obecnej propagandy TVP i TVN. / źródło: Facebook/Stanisław Kościesza KOST

Jeszcze przed 2015 rokiem wydawało się, że stacja TVN osiągnęła już szczyt w manipulacji, a redaktor Knapik zdawał się być wzorem do naśladowania, czego przykładem niech na wieki wieków pozostanie materiał o Przemysławie Wiplerze „strzelającym do górników”. Powszechne były wtedy w mediach przykłady propagandy na rzecz ówczesnej władzy, a w sieci co rusz pojawiały się grafiki wyśmiewające „rzetelność” stacji.

Nic dziwnego, propaganda osiągała wówczas niesłychane rozmiary i duża część widzów, nawet ich programów, zorientowała się że jest okłamywana. Tak tandetnych materiałów na korzyść Platformy Obywatelskiej i jej politycznej córy, wiadomo jakiej, Nowoczesnej, nie kupowała już śmietanka oglądających popularne „Fakty”. Z całą pewnością zbytnia przychylność mediów wobec PO, była jednym z powodów wygranej Prawa i Sprawiedliwości.

To, kiedy wygrało wybory, zostało postawione przed egzystencjonalnym pytaniem dla każdej partii politycznej w tej sytuacji: „cóż robić, żeby utrzymać władzę za cztery lata?”. Z odpowiedzią towarzyszom z miłościwie nas opodatkowującego rządu przyszedł Lenin, który pisał: „Główna rzecz jednak – to, oczywiście, propaganda i agitacja wśród wszystkich warstw ludu”. Zgodnie z tą radą następuje obszerna agitacja, wg nowoczesnych standardów – wśród Internautów, a także przejęcie telewizji.

Ta w buńczucznych zapowiedziach miała stać się telewizją narodową. W tej zmianie pewnych szans upatrywali przedstawiciele prawicy, do tej pory niedopuszczani do mediów głównego ścieku. To jednak nie zmieniło się po 2015 roku i występy przedstawicieli środowisk wolnościowych, czy narodowych w TVP można dość szybko zliczyć. A jeżeli już są zapraszani to zazwyczaj w tematach, w których zgodni są z obozem rekonstrukcji sanacji z Żoliborza.

Właściwie fakt, że propaganda TVP nie zraża wyborców i Prawo i Sprawiedliwość ciągle cieszy się zdecydowanie największym poparciem, może wynikać jedynie z tego, że TVN postanowił podjąć rękawice i odlatuje równie daleko od rzeczywistości co telewizja reżymowa. Oglądanie głównych wydań programów (dez)informacyjnych w obu tych mediach może przyprawić o zawrót głowy. Z jednej stacji dowiemy się, że wszystko jest źle, by już 30 minut później usłyszeć na drugim kanale, że wszystko jest dobrze i będzie jeszcze lepiej.

Czytaj dalej ->

12 KOMENTARZE

  1. Bzdurny artykul. Jak zwykle zreszta na tym portalu. Po prostu TVP pokazuje prawde a TVN klamie caly czas.

    • Oczywiście, że TVP pokazuje w większości prawdę, ale jest to prawda „goebbelsowska”. To już w TV Republika mają już więcej wstydu i takiej nachalnej propagandy tam nie ma.

      • Obie te telewizje żadnego wstydu nie mają, prostacka agitka wg wzorców sowieckich, tak jak w WSI24.

  2. Na początku miałem nadzieję, że będzie w końcu jako tako normalne TVP tak jak i nadzieja, że będą wsadzać za kratki złodziei. Później, widząc propagandę pomyślałem, a co tam, jest równowaga do TVN. Teraz do telewizora nie mam żadnej tekewizji podłączonej. Tylko net. I znacznie lepiej się czuję.

  3. ja robię kalkulacje. Kto więcej ukradł i równie duzo skłamał . PO i TVN wygrywają ze znaczną przewagą. Gdzie jest przemysł Polski ? Kiedy Polska będzie wolnym krajem bez wpływu niemiecko-rosyjskiej agentury? Te same koncerny niemieckie od Cyklonu B nas trują a zaraz potem leczą .

  4. Widzowie są realistami. Nie oczekują uczciwości mediów, tylko ich różnorodności. Za PO tego nie było i TVP siała taką samą propagandę jak TVN (jak ktoś ma dostęp to archiwów to niech porówna dzienniki – te same związki frazeologiczne, te same „fakty” – niby różne stacje a redakcja jakby ta sama…). A teraz jest różnorodność: TVP sieje obrzydliwą propagandą proPiSowską a TVN obrzydliwą proPOwską. Dzięki temu widz ma alternatywne punkty widzenia i sam może wysnuć wnioski. Dlatego propaganda PiS w TVP tak nie irytuje jak propaganda PO w TVP za PO. Na świecie też się poprawiło: mamy nie tylko propagandę USA w CNN ale również rosyjską w RT i bardzo się z tego cieszę. :-))))))))))))))))))))))))

Comments are closed.