Czy to jeszcze papież? Franciszek skrytykował poprzedników na Tronie Piotrowym za dopuszczanie kary śmierci. „Ignorowali prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością”

Papież Franciszek/fot. PAP/EPA
Papież Franciszek/fot. PAP/EPA
REKLAMA

Franciszek powiedział, że papieże „w minionych wiekach” zignorowali „prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością” w kwestii kary śmierci. Tłumaczył się w ten sposób ze zmiany, której dokonał w treści Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczącej kary śmierci, którą nazwał „nieludzką formą kary”, która teraz jest „zawsze niedopuszczalna”.

Obecnie piastujący urząd biskupa Rzymu Franciszek 11 maja podjął decyzję o zmianie treści oficjalnej wykładni Kościoła na temat kary śmierci. Mimo sprzeciwu teologów oraz zdrowego rozsądku, obecnie zapis całkowicie zakazuje stosowania kary śmierci, gdyż – według myślenia życzeniowego – „zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win”.

REKLAMA

Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo – czytamy w nowym brzmieniu art 2267 KKK.

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie – napisano w obecnej wersji nauczania.

Franciszek postanowił w końcu odnieść się do wielu zarzutów o zmianę nauczania Kościoła. Powiedział podczas spotkania z Międzynarodową Komisją przeciwko Karze Śmierci, że starania na rzecz formalnej zmiany nauczania Kościoła w tym temacie powziął już w pierwszym kwartale 2015 roku.

[Art 2267 KKK] Teraz wyraża postęp w doktrynie ostatnich papieży jak również zmianę w świadomości chrześcijańskiego ludu, który odrzuca karę śmierci, która poważnie szkodzi ludzkiej godności – powiedział Franciszek.

Nawet w Państwie Papieskim ta nieludzka forma kary była stosowana, ignorując prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością – przekonywał. Poszedł jednak o krok dalej, dając wstęp do walki z pozbawianiem wolności!

W ten sam sposób Magisterium Kościoła rozumie, że uwięzienie życia w sposób wykluczający możliwość moralnego i egzystencjalnego odkupienia dla dobra skazanych i dla wspólnoty jest ukrytą formą kary śmierci – twierdził.

Źródło: lifesitenews.com

REKLAMA