Znowu uczą nas demokracji! Międzynarodowy ranking uderza w Polskę. Nasz poziom demokracji na równi z Indiami, Jamajką czy Timorem Wschodnim

Index Demokracji 2018 fot. screen The Economist

„Demokracja wadliwa” tak dziennikarze tygodnika „The Economist” oceniają Polskę w najnowszym rankingu Democracy Index. Gorzej w Europie jest tylko na Węgrzech i w Rumunii.

165 krajów świata uszeregowanych pod względem poziomu demokracji, tak wygląda ranking opracowany przez specjalny zespół badawczy Economist Intelligence Unit. Tabela powstaje na podstawie blisko 60 pytań pogrupowanych w kategorie takie jak: proces wyborczy, pluralizm, prawa obywatelskie, funkcjonowanie administracji publicznej, zaangażowanie polityczne oraz kultura polityczna.

Na podstawie odpowiedzi kraje dzielone są na 4 podstawowe grupy: demokracje pełne, demokracje wadliwe, systemy hybrydowe i reżimy autorytarne.

Jak w zestawieniu wygląda Polska? W 2018 roku, według „The Economist” uzyskaliśmy ocenę 6,67 punktów na 10 możliwych. To wynik bardzo podobny do rankingu z 2017 roku, wówczas również przydzielono nas do grupy krajów o „demokracji wadliwej”.

Oprócz nas, spośród krajów Europy „wadliwą demokrację” posiadają także: Grecja, Portugalia, Włochy i Francja. Punktowo zaś, gorzej od Polski wypadły dwa kraje tj. Węgry i Rumunia.

Liderem w zestawieniu niezmiennie pozostaje Norwegia, która zdobyła 9,87 punktów. Najniżej zaś oceniany jest autorytarny system panujący w Korei Północnej, otrzymał on zaledwie 1,08 punktów.

Źródło: „The Economist” / Wolnosc24.pl

16 KOMENTARZE

 1. I mają rację, bo dokładnie taki u nas jest poziom demokracji. System panujący w tym kraju nie jest żadną demokracją a zwykłym gangsterstwem.

 2. Masowy odstrzał dzieci
  dedykuję Kunegundzie z nczas.com

  Co zawinił komu płód,
  Że zagłada czeka brzdąca?
  Choć u Natki Przybysz cud
  To aborcja jest kwitnąca…

  Za to co wymyślił Marks,
  Życie płaci w brzuchu dziecko.
  Ale „najważniejszy – las!
  Zabijany dzik zdradziecko!”…

  Dzik się bronić umie sam;
  Dzik ma kły… Umiera z głodu
  Aż co trzeci, jeśli cham
  Wstrzyma odstrzał bez powodu.

  „Życie dla ciężarnych loch!
  Przecież mają w brzuchach dziki!…
  Skrobać płody – prawem!” Och,
  Kły Wam w zad, lewackie bziki!!!

  https:
  //nczas.com/2019/01/12/szalenstwo-trwa-margaret-i-nosowska-spiewaja-w-obronie-dzikow-wykonaj-misje-podpisz-petycje-video/

  • te, frajerze od wierszyków.
   wymyśl jakiś wierszyk na gazete.pl
   potrafisz lamusku?

   • S…alaj!
    Wierszyków przeciwko twojemu GóW… napisałem kilkadziesiąt i ciągle je zamieszczam.

    Lewackie oczka błagające o rozum
    dedykuję Mokotowi z nczas.com

    Jeśli przypuszczasz, że wszystko widziałeś
    I już Cię nic nie zaskoczy,
    Znaczy, że Kaśki Nosowskiej nie znałeś
    I nie spojrzałeś jej w oczy!

    Kaśka po prostu tak śpiewa, jak umie;
    Kamerze swej nie umyka…
    Adopcję czyni w rozumu dark roomie;
    Duchową adopcję dzika!

    Lewackie oczka błagają o rozum,
    Jak śmieć o parytet złota.
    Zaplemnij Kaśkę! Plemniki Twe, zrozum,
    To mądrość jej… Nie bądź ciota!

    https:
    //nczas.com/2019/01/12/szalenstwo-trwa-margaret-i-nosowska-spiewaja-w-obronie-dzikow-wykonaj-misje-podpisz-petycje-video/comment-page-1/#comment-935189

 3. Ważniejszy jest indeks wolności gospodarczej, to jest gówno warty ranking.

  • Czyli co:
   Najważniejsze, że możesz nie pracować i „kręcić wałki”?
   To dla Ciebie jest demokracja?
   No tak:
   Wyznawca PO,PSL i SLD pełną gębą. :)

   • Prezentujesz myślenie dychotomiczne.

    Dychotomia myślenia – błąd procesów myślowych wyróżniony przez Aarona Becka charakteryzujący się postrzeganiem różnych zjawisk tylko w skrajnych aspektach. Dychotomia myślenia może prowadzić do występowania problemów psychologicznych.

    Przykłady dychotomii w myśleniu: dobrze – źle; prawdziwy – fałszywy; winny – niewinny; my – oni; przyjaciel – wróg; zasady – brak zasad; tyrania – wolność; demokracja – dyktatura; sprawiedliwość – niesprawiedliwość; naturalny – nienaturalny; cywilizowany – barbarzyński; kapitalistyczny – marksistowski.

    Według Edwarda de Bono dychotomia jest jedną ze skaz tradycyjnego myślenia człowieka, ponieważ uniemożliwia dostrzeżenia całego spektrum danych zjawisk lub tego, co jest pomiędzy nimi. Takie myślenie pełne jest pojęć-pułapek, jak wolność, sprawiedliwość, demokracja, imperializm. Myślenie w pobliżu tych pułapek jest praktycznie niemożliwe, ponieważ natychmiast zostaje się wessanym przez utrwalone wzorce, których nie można zakwestionować. Przykład: jeżeli kwestionuje się demokrację, jest się faszystą, jeśli mówi się o socjalizmie, to jest się marksistą itd. Polaryzacja jest tak zdecydowana, że nie dopuszcza żadnego „pomiędzy”.

    Źródło: Wikipedia

 4. „demokracji wadliwej” – jako że demokracja to „rządy hien nad osłami” – to ta „demokracja wadliwa” oznacza że „wadliwie” postępują hieny , czy osły ? – wie ktoś może ?

 5. Nie sposób odmówić racji autorom rankingu. I krajowa opozycja, i instytucje międzynarodowe kwestionują prawo demokratycznie wybranego rządu do sprawowania władzy.

 6. No, na pewno, szczególnie wyższa ta demokracja jest we Francji, czy np. krajach skandynawskich…właśnie widzimy… Stek bzdur!!!

 7. Zróbmy jak Liechtensteini nie będziemy uwzględniani w Rankingu i spokój :) Vivat Król !

 8. Co się przejmować żydowskimi rankingami. Tam Szwecja jest max demokratyczna a Chiny bardziej demokratyczne od Rosji. Żydowskie obsesje i nic więcej.

Comments are closed.