Wszystkie kontrowersje wokół zamordowanego prezydenta Adamowicza: Amber Gold, oświadczenia majątkowe i delegalizacja ONR-u

Paweł Adamowicz. / Foto: PAP
Paweł Adamowicz. / Foto: PAP

Dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zmarł Paweł Adamowicz. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił nieprzerwanie od 1998 roku, mimo pojawiających się wokół niego kontrowersji.

Od 2013 roku prokuratura w Poznaniu prowadziła przeciw niemu śledztwo. W marcu 2015 r. prokuratura przedstawiła Adamowiczowi zarzuty podania nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych za lata 2010-2012. Adamowicz zawiesił wówczas swoje członkostwo w PO. Wyjaśniał, że nieprawidłowości były efektem zwykłej pomyłki.

W marcu 2016 r. sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie na okres próby, jednak pół roku później, na skutek apelacji prokuratora, Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Adamowicz pojawił się także w kontekście afery Amber Gold – znalazł się m.in. na reklamowym zdjęciu, na którym m.in. pomorscy działacze PO ciągną samolot OLT Express – linii należących do Amber Gold i jego szefa Marcina P.

Zeznając we wrześniu 2017 roku przed komisją śledczą ds. Amber Gold zapewniał, że o spółce tej dowiedział się z mediów i reklam, nikt go też przez Amber Gold nie ostrzegał. Zapewniał, że nie zetknął się nigdy z Marcinem P. Mimo tego publicznie chwalił piramidę finansową małżeństwa P. Ponadto na większość pytań odpowiadał, że „nie pamięta”.

Już po ogłoszeniu przez Adamowicza, że będzie rywalizował o prezydenturę w Gdańsku z Kacprem Płażyńskim i Jarosławem Wałęsa, wybuchł spór o kształt obchodów 79-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że – decyzją prezydenta Gdańska – wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

Adamowicz, odnosząc się do słów Błaszczaka, powiedział na konferencji prasowej m.in., że „Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte”, zaś przedstawiciele służb mundurowych jak co roku są zapraszani i będą uczestniczyć w uroczystościach 1 września. Wyjaśnił jednocześnie, że zamierzeniem miasta jest, aby „wiodącą rolę podczas wydarzeń na Westerplatte odgrywała młodzież”. „Zamiast asysty wojskowej przewidujemy asystę harcerską” – napisał w piśmie do Dowódcy Garnizonu Gdańsk.

Spór w końcu zakończył się porozumieniem i obchody miały ceremoniał wojskowy. Cała sprawa była jednak echem obchodów z 2017 roku, gdy tekst Apelu Pamięci został przeczytany przez żołnierza, choć pierwotnie miał być odczytany przez harcmistrza – tak zapowiedział w swoim przemówieniu prezydent Gdańska. Adamowicz powiedział dziennikarzom po uroczystości, że harcerz został w ostatniej chwili „zablokowany przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej”.

W kwietniu 2018 roku Adamowicz zapowiedział podczas konferencji prasowej, że wystąpi „po raz kolejny” z wnioskiem o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. W ramach obchodów 84. rocznicy powstania ONR ulicami centrum Gdańska przeszło, według policji, do 400 osób ubranych na czarno, ze sztandarami z symbolem falangi. Niektórzy maszerowali z zasłoniętymi twarzami. Skandowali hasła: „wielka Polska to nasz cel”, „tylko ONR”, „znajdzie się kij na lewacki ryj”, „PiS, PO jedno zło”, „śmierć wrogom ojczyzny”, „o wielką Polskę wywalczymy, świętą wiarę obronimy”. Wcześniej w historycznej Sali BHP odbył się ogólnopolski zjazd ONR.

„Będę też nawoływał prezydentów innych polskich miast, aby wnioskowali o delegalizację tej organizacji” – mówił podczas konferencji prasowej Adamowicz. Przekonywał, że „to co wydarzyło się w Gdańsku, w świetle obowiązującego prawa, może się też odbyć w każdym mieście”.

„Jako gdańszczanie jesteśmy oburzeni, że organizacja ta do tej pory jest organizacją legalną, odnosimy wrażenie, że obóz rządzący PiS rozciągnął parasol ochronny nad ONR i innymi radykalno-narodowymi organizacjami w naszym kraju” – powiedział Adamowicz. Pytał dlaczego państwo polskie toleruje „organizacje jednoznacznie nawiązujące do przedwojennych nacjonalistyczno-faszystowskich tradycji”.

W sierpniu 2018 roku prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób w związku z podejrzeniami wręczenia łapówki Adamowiczowi.

„Zatrzymani to szefowie firm deweloperskich, które inwestowały na terenie Trójmiasta. Chodzi o atrakcyjnie położone osiedle w Gdańsku Jelitkowie. Biznesmeni po zatrzymaniu usłyszeli zarzuty tak zwanej czynnej korupcji o znacznej wartości” – podało RMF.

„Mieli sprzedać trzy mieszkania Adamowiczowi i jego rodzinie po cenach o kilka tysięcy niższych za metr niż dla innych klientów. Według prokuratury, był to nieuzasadniony upust wart blisko 400 tys. zł” – poinformowała stacja.

Źródła: PAP/wp.pl/rmf24.pl/nczas.com

63 KOMENTARZE

 1. Adamowicz to zlodziej i slup. i tyle A JUDA wprowadza zalobe narodowa !! Co za absurd!

  • Co???? POPiSowy manewr. Niedługo świętym go ogłoszą, a co najmniej zewsząd blogo-sławionym. Aj waj

   • Skoro już uderzył się w głowę i wprowadził żałobę, to powinien iść za ciosem i na jedno z 36 kont wypłacać specjalną rentę, oraz przydzielić rodzinie ósme, lub dziewiąte mieszkanie służbowe opłacane na koszt państwa oczywiście. Los pomnika ks. Jankowskiego też obligatoryjnie powinien być przesądzony i wiadomo jaki pomnik w to miejsce powinien stanąć.
    Szkoda tylko, że nikt nie ujął się za setkami tych np. wyrzuconych na bruk. Symptomatyczne jest, że pies z kulawą nogą nie załkał np. nad śmiercią Wojciecha Dąbrowskiego, który przez dwa miesiące koczował przed urzędem w namiocie i głodował czekając na spotkanie z panem prezydentem.
    To smutne że tak tragicznie zmarł, natomiast duda powinien zrozumieć, że żałoba to przede wszystkim umiar i takt…

   • PIS nie równa się PO, za szybko to upraszczasz. Wydaje Ci się, bo nie uczysz sie jak należy zapewne tylko pooglądasz pare filmików i wydaje ci się że jestes taaaaki mądry. To tak jak byś powiedział, że zupa buraczkowa = pomidorowa

    • Buraczkowa czy pomidorowa, to wciąż zupa. Złodziej z PiS czy z PO to wciąż złodziej, i tak samo powinien być ukarany.

 2. Delegalizacja ONR to dobre posuniecie, onr był też zdelegalizowany w II RP.

   • No, do tego jeszcze UPR, KNP, KORWIN, WOLNOŚĆ i wszystkie 20 innych partii tego starszego dziadzia ze śmiesznym wąsem i wadą wymowy.
    Chociaż może nie, nie ma takiej potrzeby, te partie i tak nic nie znaczą i nigdy nie przekroczą progu wyborczego, ot tacy niegroźni wariaci.

 3. teraz jest teatr hipokryzji i leją krokodyle łzy nad tym osobnikiem.

 4. Ten artykuł to świadectwo braku kultury autora. Rozumiem, że opuszczamy nasze domy rodzinne z różnym kapitałem kulturowym, ale przy obecnym dostępie do wiedzy – biblioteki, internet, radio, etc., trzeba być wyjątkowym ignorantem by wyciągać takie brudy kilka godzin po tragicznej śmierci pana prezydenta. Cywilizowany, kulturalny człowiek uszanuje pamięć zmarłego i cierpienie jego bliskich.

  • Masz oczywistą rację. Prawdziwi konserwatywni liberałowie to są ludzie o wysokiej kulturze osobistej. A tutaj kalumnie pod adresem przeciwników politycznych to chleb powszedni.

   • A jest turaj jakiś konserwatywny liberał? Bo czytam wyłącznie wypowiedzi nazistowskich gimbusów ze szczujni pisowsko-neoendeckich.

   • Kalumnie to niesłuszne posądzenie kogoś; oszczerstwo.
    Oczywiście lewactwo nazwie logiczne, zdrowe myślenie kalumnią.

    Dla mnie wniosek z poniższego jest jednoznaczny: łapówka.
    „W sierpniu 2018 roku prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób w związku z podejrzeniami wręczenia łapówki Adamowiczowi.

    „Zatrzymani to szefowie firm deweloperskich, które inwestowały na terenie Trójmiasta. Chodzi o atrakcyjnie położone osiedle w Gdańsku Jelitkowie. Biznesmeni po zatrzymaniu usłyszeli zarzuty tak zwanej czynnej korupcji o znacznej wartości” – podało RMF.

    „Mieli sprzedać trzy mieszkania Adamowiczowi i jego rodzinie po cenach o kilka tysięcy niższych za metr niż dla innych klientów. Według prokuratury, był to nieuzasadniony upust wart blisko 400 tys. zł” – poinformowała stacja.”

  • Jakiego Pana Prezydenta? Chcial oddac Gdansk szwabom!!! Lepiej sprawdz w swoich bibliotekach na jakie listy wpisywali sie tacy „polacy”… Lewactwo to choroba!

   • Drogi Caprimulgusie, oboje dobrze wiemy, że kultura osobista nie jest uwarunkowana poglądami politycznymi. Twój szyderczy wpis nie wnosi nic do dyskusji, poza może obniżeniem jej poziomu. Pozdrawiam.

   • Szanowny Masterze, miałam oczywiście na myśli ś.p. prezydenta Adamowicza. Pełnił on od wielu lat funkcję prezydenta miasta Gdańska. Pozdrawiam.

 5. Co za debil napisał taki artykuł w takiej chwili
  To trzeba mieć chyba galarete zamiast mózgu. Żenada , a co to jest najwyższy czas co ?

  • Trzeba być skończonym śmieciem żeby cieszyć sie ze śmierci człowieka.

   • Fałszywy „kierowniku” – WIDAĆ CIĘ , ty ch…u !
    Meeee !

  • Dla mnie nie ponieważ odnowiły mi się hemoroidy a jeden nawet pękł i krwawi.

 6. Wygląda że zginął w porachunkach mafijnych. Tak to jest gdy władze urzędniczą dzieży skorumpowany element przestępczy.

 7. Tak. Adamowicz był nieco kontrowersyjny. Ale nikt nie jest doskonały. Hieny cmentarne tego nie rozumieją.

 8. W końcu odrobina zdrowego rozsądku i słowa prawdy. Dzięki za ten artykuł.

 9. Nie przesądzając gdzie poszedł, teraz wie co jest po śmierci.
  Mt 7:21 „Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.”

 10. Głos polskiego duchownego rzymskokatolickiego: „Modlę się za moją chorą mamę. Adamowicz jest mi obojętny. Gdyby nie był celebrytą ogłaszalibyście akcję? Modlicie się za moją mamę? Adamowicz jest znany przez swoje draństwa. Nie widzę żadnego powodu, żebym się za niego modlił. Wy, jak chcecie. Czy Jezus modlił się za Heroda?”.

 11. A ponoć o zmarłych dobrze albo wcale…No cóż, zdziczenie obyczajów postępuje.

 12. Kryminalisci boją się patriotów bo wiedzą że nie będą mogli kraść

 13. Nie było tyle płaczu jak zabili Bartoszcze,Leppera czy Petelickiego prawdziwych patriotów.Zobaczcie jaka jest skala hipokryzji i manipulacji.Żyjemy w po magdalenkowym systemie który jest anty polski.

  • A kim jest prawdziwy patriota?
   Tutaj dokonano MORDU na oczach całej Polski: biednych, bogatych, złych, dobrych, starych, młodych, itd itd. To było morderstwo. Każdy ma swoją subiektywną opinie ale (zdrowy) człowiek jest człowiekiem i reaguje na MORD I ZŁO, którego dokonał niedobry człowiek.
   Siedząc przed internetem, wypisując obrzydliwe rzeczy przyczyniacie się do upadku Polski. Czy kierujecie się dobrem? Nie. Chcecie kogoś intencjonalnie skrzywdzić, cieszycie się z czyjegoś smutku. Niszczycie kraj, kraj, w którym będą żyć wasze dzieci, to one będą męczyć się z tym co im zostawiliście, nie patrzycie poza własne ograniczone, pełne nienawiści nosy.

 14. Pospolity złodziej wykończył złodzieja krawaciarza i o co to halo. Brawo pierwsza klasa, trzeba zrobić zrzutkę na papugę dla pospolitego.

 15. Moralnie ten artykuł nie wypada gorzej od ktokodylich łez lanych przez tzw. dziennikarzy. Chieny już zapomniały o dwóch nastolatkach, które zginęły w wyniku zaniedbań twórcy escspe room. Nic też się nie stało że w weekend kilka osób zginęło na drodze, czy zmarło z wychłodzenia. Chieny się cieszą bo nawet nie muszą udawać że pracują od skrobnie jedna z nich kilka zdań o nekrologu od Kaczyńskiego i dniówka zaliczona!

  • System polityczno-sądowniczy jest skorumpowany więc może niektórzy ludzie wzięli sprawy we własne ręce.

   • Nie wiadomo.
    Ale sady popieraja gminy nie rozpatrujac szczegolowo spraw. Eksmitowany , Wojciech Dabrowski zmarł w wyniku strajku glodowego. Prezydent się z nim nie spotkał, nie udzielił wsparcia.
    Spotkało się to z oburzeniem .
    Czy nozownik to chory psychicznie, czy chcial według siebie wymierzyć sprawiedliwość ?

 16. Prezydent Gdanska nie spotkal sie z Wojciechem Dabrowskim , ktory zmarł w wyniku strajku glodowego. Po tym wkrótce sam zakończył tragicznie życie.

 17. Tak wygląda nasza narodowo – katolicka moralność!
  Opluwamy jadem każdego, kto nie podziela naszych poglądów. Tego naucza polski Episkopat, „ojciec” Tadeusz i cała zgraja pisowców. Ta zbrodnia wynika w prostej linii z tego postępowania.
  Uważam, że ta zbrodnia była zaplanowana i przeprowadzona wg szczeg. planu. Sam wykonawca został dobrany precyzyjnie.
  Komentarze tutaj i na innych forach, są tego najlepszym dowodem.
  Sądzę, że naród się obudzi i pogoni to „towarzystwo” w następnych wyborach!

Comments are closed.