Dramat legendarnej piosenkarki! Przez lata była gwiazdą polskiej muzyki. Teraz dostaje głodową emeryturę z ZUS

Alicja Majewska i ZUS - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Alicja Majewska i ZUS - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Gwiazdy minionych lat nie mogą liczyć na wysokie emerytury z ZUS. Przez lata swojej kariery raczej nie odprowadzali oni wysokich składek, a to wiąże się z wypłatą często minimalnych emerytur. Dotyczy to także znanych aktorów czy piosenkarzy.

Praca artystów nie jest na całe szczęście tak opodatkowana, jak szarego zjadacza chleba. Z niższym opodatkowaniem wiążą się jednak nie tylko wyższe przychody, ale również mniejsza składka na ZUS, co po latach przekłada się na głodową emeryturę.

Wśród artystów o których głośno było w ostatnim czasie są Sławomir Świerzyński – znany wokalista disco-polo, Krzysztof Cugowski – lider Budki Suflera czy Beata Tyszkiewicz – kultowa polska aktorka. Okazuje się, że nieciekawie wygląda również sytuacja Alicji Majewskiej.

Alicja Majewska aktywna zawodowo jest od 20 roku życia, kiedy to zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Dziś piosenkarka ma już ponad 70 lat, a w ubiegłym roku świętowała jubileusz 50-lecia na scenie.

Artystka żaliła jednak na niski poziom emerytury, dodatkowo nie jest już tak aktywna zawodowo jak część jej rówieśników. – Od wielu lat noszę w portfelu zieloną legitymację, ale na moje konto wpływa niewiele ponad 1000 zł emerytury – mówiła w „Na Żywo”.

64 KOMENTARZE

 1. Jak przebalowała życie – a miała dochody duuuuużo wyższe od przeciętnego Polaka – i przy tym balowaniu „nie miała” czasu na dzieci – to co się teraz dziwi ???

  • Tu juz nie chodzi o potomków każdy 4obi jak chce ale na te renty każdy z nas zarabiał se sam wpłacał to ma ,ja też po 34 latach pracy mam 1200 zł dużo niedużo ale bym w tamtych czasach miała większą wypłatę to bym więcej odkładała z kolei ci mieli jak mówiła furę lepsze były wypady, ubawu i alkohol oraz urlopy na słonecznych piaskach ,ja mualam Grzybowo Jastarnia i to za zakladu pracy cieszyliśmy się jak dzieci

 2. A gdzie kasa z koncertów kilkanaście tyś za jeden czyli kilkaset tyś rocznie tantiemy wydane płyty kilka mln przebalowane na imprezy dragi itp a teraz płacz.Jacy ci polscy celebryci sa zalosni chcieliby do końca życia być noszenie na rękach a to w większości alkoholicy narkomani i mitomani przeswiadczeni o swojej wielkosci

 3. Lubię panią Alicję Majewską ale nie wiem dlaczego narzeka na emeryturę , przecież mogła sobie składki opłacać i było by ok teraz to każda gwiazda skarży się że nie ma za co żyć trzeba było myśleć wcześniej ,a po drugie ma ci sprzedawać niech sprzeda i forsa się znajdzie są ludzie co mają jeszcze mniej i nie mieli wczesniej sposobności odłożyć coś na czarną godzine ona miała więc po co ten halas

  • racja, wiele ludzi pracuje ciężej i nie mają nawet 1000zl. Celebryci przez wiele lat zarabiają krocie więc mogą zwiększać składki A szary zjadacz chleba z czego z najniższej krajowej ?

 4. System jaki mamy w Polsce od 1944 roku odpowiadał im . Gdy byli na topie nigdy nie zgłaszali pretensji do sytuacji w kraju. Wynikało to z faktu , że ich kariery zostały zbudowane niekoniecznie na talencie i pracy . Zmiana systemu mogłaby zweryfikować ich sławę i pozycję . Widziały gały , co brały. Po 89 roku jedynie Andrzej Rosiewicz i 2-3 aktorów publicznie sprzeciwili sie temu , co wyprawia z Polakami Zachód . Reszta okazała sie zwykła hałastrą .Domyslam sie ,że kampania wzbudzania litości nad naszymi sławami ma wyłudzić dla nich jakies ekstra koryto na koszt reszty.

 5. Cóż, taki mamy klimat. To Pani piosenkarka dopiero na emeryturze zaczęła myśleć o emeryturze? A nam wyśpiewują jak mamy żyć i postępować…

 6. Najlepiej by bylo gdyby wszyscy przedsiebiorcy przestali placic zus od dzis. Po prostu, koniec z tym procederem wyludzania pieniedzy od przedsiebiorcow. Szybko by sie wszystko naprawilo, a i tak musi to jeb… wiec lepiej szybciej niz pozniej.

 7. A ile płaciła swoich składek w życiu
  Emeryturę dostaję się za repertuar muzyczny i ilość odbytych koncertów?

 8. BayerFull za byle jaki koncerci przytula grubą kaskę a jak już ktoś wynajmie na wesele to ponoć 30 000 zeta hmmm,to prawie roczna dobra wypłata Kowalskiego.

  • Ostatnio koncertowali w chinach .Pol roku albo rok,chyba nie za miske ryzu dziennie?

 9. Większość ma glodowa..a ja zastanawiam sie gdzie jest kasa z pracy Mamy ..? 51 lat pracy ..odpowiedzialnej z wysokim wynagrodzeniem jak na te i tamte czasy 4000 tyś pogrzebowego a gdzie reszta ?

 10. Trzeba było oszczędzać. Niech idzie do roboty albo żre tynk że ścian, proste

 11. Tytuł artykułu powinien brzmieć. Dramat milionów Polaków! Ciężko pracowali przez całe życie a teraz dostaje głodową emeryturę! ZUS nie chcę im wypłacić ich oszczędności jednorazowo choć większość z nich odłożyła ponad trzysta tysięcy złotych.

 12. Oby rząd nie dał się nabrać na ich narzekania bo będziemy tym nierobom płacić .BO my idąc na ich koncert musieliśmy zapłacić za bilety wiec niech teraz sięgną do oszczędności a jeśli przebalowali to niech patrzą jak to robił Kowalski i dzisiaj nie wyciąga łapy po jałmużnę

 13. Moja matka ma 1120zl emerytury całe życie ciężko pracowała sama wychowała trójkę dzieci bo ojciec nas zostawił bez mieszkania i środków do życia nigdy nie była za granicą ani na wycieczce i co i kurde pytam się i co i jest szczęśliwa że ma i wychowała troje dzieci.

 14. Z całym szacunkiem!!Moja mama ciężko pracowała i musiała wychowywać dzieci z wadą serca gdzie brat miał 2 operacje i tylko 1%szans na życie i teraz ma 600zł emerytury bo zus jej nie zaliczył 2 m-cy pracy chałupniczej. I musi za to żyć.A oni balowali nie płacąc nic i jeszcze im źle!!!?

 15. Znowu?! Nczas będzie teraz przez rok wymieniał wszystkich aktorów i piosenkarzy po kolei, jacy są biedni i jaką marną emeryturę dostają. Ile można tłuc ten sam temat na okrągło!

 16. Jak całe życie była konsumpcja i celowe niskie płacenie składek to tak jest sprawiedliwie. PANI dostaje też tantiemy.. Czego teraz narzeka??

 17. Trzeba się było uczyć matematyki a nie skakać po scenie.W życiu trzeba myśleć nie tylko dylu,dylu.

 18. Podpisuję się pod wszystkimi postami.
  Myślę podobnie, skoro przebalowali cała wielką kasę, niech żyją wspomnieniami.

 19. Irytuje mnie to ciągłe biadolenie nad rzekomo pokrzywdzonymi artystami! Dlaczego nikt nawet nie wspomni, iż ludzie tzw. wolnych zawodów chcąc ns starość mieć godziwą emeryturę powinni sobie opłacać składki! Skoro nie myśleli o tym w trakcie aktywności zawodowej to niech teraz nie biadolą. Dysponowali wówczas niezłymi (o ile nie wspaniałymi) zarobkami.
  My, wykonujący zwykłe zawody, byliśmy „ograbiani” miesiąc w miesiąc z części pensji. Nikt nas nie pytał czy chcemy czy nie.

Comments are closed.