Warszawa pełna kleszczy! To już prawdziwa plaga, chociaż dopiero luty. Lekarze alarmują

Kleszcz
Kleszcz. / Fot. Wikipedia CC 4.0

Ciepłe, lutowe dni nie wszystkich cieszą! Nagłe przyjście wiosny spowodowało, że w warszawskich lasach masowo pojawiły się kleszcze, a to śmiertelne zagrożenie dla dzieci i zwierząt. Jak informują mieszkańcy w stołecznych lasach to prawdziwa plaga!

Jako jeden z pierwszych o zagrożeniu poinformował klimatolog Michał Kaczerowski. Po niedzielnym spacerze z dziećmi wrzucił na twitterowy profil wymowne zdjęcie ukazujące kleszcza wyciągniętego z ubrania dziecka.

Jak twierdzi doktor Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wysoka jak na ten okres temperatura pobudza wszelkie pajęczaki do rozpoczęcia żerowania. To oznacza, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się plagi kleszczy.

„Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony” – mówiła Hajdul-Marwicz w rozmowie z portalem TVN Warszawa.

Eksperci informują, iż fakt, że te groźne pajęczaki pojawiają się o tak wczesnej porze nie jest czymś zupełnie nowym, jednak jak dotąd zjawisko to było bardzo rzadko spotykane. Jeżeli w zimie mamy wiosnę to musimy do tego przywyknąć.

Przypomnijmy, kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi jak i zwierząt. Pajęczaki często przenoszą śmiertelnie groźną boreliozę, której rozpoznanie jak i leczenie może być bardzo trudne.

fot. wikimedia commons

Źródło: TVN Warszawa / NCzas.com

35 KOMENTARZE

    • Też tak myślałem, ale ostatnio stwierdziłem empirycznie, że las to pikuś, właśnie najgorsze są łąki.

     • !!! Proszę o rozsyłanie mojego wierszyka sms-ami:

      Siedem, dwa, dziewięć,,, kreskowy kod
      Tak się zaczyna – nie kupuj!!! Czpiot,
      Czyli Izrael chce sprzedać Ci
      („Choć Żydów tłukli Polacy źli,
      Choć z mlekiem matki nienawiść masz”)
      Coś, za co swoje pieniądze dasz…

      Firm tych unikaj: MK Cafe,
      Fort i Pedros, Teartis – złe!
      Cinema City unikaj kin
      I nie pij także żydowskich win!
      Syropy Fabbri i Super-Pharm
      Miej tam, gdzie Ciebie ma Żyd!… (Enddarm!!!)

     • Wersja poprawiona wierszyka do rozsyłania sms-ami:

      Bojkot Izraela
      dedykuję Retiemu z Twittera

      Siedem, dwa, dziewięć,,, kreskowy kod
      Tak się zaczyna – nie kupuj od
      Firm z Izraela!!! Chcą sprzedać Ci
      („Choć Żydów tłukli Polacy źli,
      Choć z mlekiem matki nienawiść masz.”)
      Szajs… jeśli swoje pieniądze dasz…

      Bojkotuj firmę MK Cafe.
      I Pedros, Fort, Teartis – złe!
      Cinema City unikaj kin,
      Nigdy nie kupuj żydowskich win!
      Syropów Fabbri i Super-Pharm
      Nie pij! I nie jedz dla Gojów karm!!!

    • ser moze ty sam kiedys zmadrzejesz jak nie ma pieniedzy na wykaszanie a wypalac nie chcecie to trzeba puscic kozy zeby wyjadaly krzaki i nie zarastalo to nie moze tak byc, widziales jak wygladaja w Warszawie tereny nad Wisla? to jest dzungla a przeciez jeszcze 30/40 lat temu nie bylo tam nawet krzakow tylko pojedyncze drzewa gdzieniegdzie, teraz utworzyli rezerwat natura 2000 i nie mozna nic robic bo lasy legowe chyba dla komarow i kleszczy.

   • Mój pomysł w zamian – substancja blokująca receptory CO2 i H2O. Znaczy – oślepić cholery, bo oczu nie mają. A normalnym owadom to nie zaszkodzi.

    • Pij czystek , systematycznie i długo. Pewne znaczenie ma też grupa krwi. Kleszcze jedne grupy lubią , inne mniej , ale na to to już wpływu nie masz. Kleszcze są tam , gdzie mogą znaleźć potencjalnych żywicieli. W lasach mało , ale na skraju już więcej, bo zwierzyna wychodząc z lasu przystaje na chwilę , żeby się rozejrzeć.Gradacja w danym roku kleszczy zależy od ciekawych, czasami dosyć zaskakujących czynników.

   • Kiedyś wypalano łąki i była opinia że kleszcze spadają z drzew. W krzaczorach po pas jest ich najwięcej, a przy plus 5 wyruszają na żer. Dodatkowo sprawę pogarszają naosiciele jak łosie.

    PS jeśli ktoś się kleszcza boi jest taki syberyjski sposób te wiosenne się zjada na surowo puki nie ma liści łatwo je na krzaczorach wypatrzeć. Na zimę można suszyć tylko jak pisał Grzelak, jeden surowy to jak pięć suszonych, według syberyjskich ludzi. Teraz wiosenne są całkiem niezłe więc polecam, całe grupki przedszkolaków powinny iść i je wyjadać po ugorach. No a straszak,i wiadomo z zapałkami dla pewności że nic nie zostało.
    Pozdrawiam z okolic Białegostoku.

 1. Ja jestem dużo większy od kleszcza, się nie boję. Kiedyś mnie pszczoła, a nawet osa użądliła i to kilkanaście razy i nie piszczę.

  • W sumie to zależy od tego, czy człowiek jest uczulony na jad. Ja akurat nie jestem, choć użądlenie odczuwam jako mało przyjemne.

   • Mowa jest o cholernych krętkach zagnieżdżających się w różnych częściach ciała, w postaci cyst. Są wrażliwe na leczenie tylko na krótko, co pewien czas. Jad nie jest przyjemny, ale dla nieuczulonych tylko chwilowo. Ośmionożne g… też i wielkości 1mm jest groźniejsze. Uwaga zatem, szczególnie na łąkach!

  • Powodzenia, jak zachorujesz na zapalenie opon albo borelioza zniszczy ci stawy biodrowe i kolanowe tak jak mi to już będziesz śpiewał inaczej. Poziom komentarzy mało świadomych ludzi jest żenujący.

 2. Najwięcej i najgroźniejszych kleszczy jest w pewnym okrągłym budynku na ul. Wiejskiej.

   • Ja jestem człowiek starej daty i do tej pory mam kamerę VHS Panasonic M7. Maszyna nie do zdarcia, teraz się takich nie robi. Byłem w Warszawie raptem może 5 razy w życiu, może i nie. Ale nagrywałem sobie swój pobyt w bodajże 1999 roku.

 3. Borelioza jest bronią biologiczną (BIOKAMPFSTOFF) stworzoną przez nazistów, dokumentacja opracowań naukowych była wywieziona do USA w akcji „Spinacz do papieru”. Pierwszy kleszcz z tą chorabą pojawił się w miejscowości Lyme. Za komuny, dopóki nie zawlekli do nas boreliozy, KLESZCZE SIĘ PRYSKAŁO i nie było żadnej plagi, a teraz nie ma na nią sposobu… Czyżby ? BIOKAMPFSTOFF !!!

 4. 21 wiek! Co na boreliozę dzielni wakcynolodzy?jak dotąd koktajle antybiotykow?jakoś dyskretnie milczą?po co się wysilać skoro paraszczepionki się tak ładnie sprzedają?

 5. o nie tylko borelioza! Oto 3 inne groźne choroby, które przenoszą kleszcze

  Babeszjoza. Za rozwój babeszjozy odpowiedzialne są pierwotniaki z rodziny Babesia. …
  Kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu wywołują wirusy z rodziny Flaviviridae, które infekują ośrodkowy układ nerwowy. …
  Borelioza. …
  Anaplazmoza.

 6. Takie wielkie osiągnięcia nauki i technologii, głowę ludziom przeszczepiają, rodzą się ludzkie klony, działa sztuczna inteligencja na ludzkich neuronach, a z zarazą kleszczy d u p a blada, może to celowe działania ? ( teoria spiskowa ?)

 7. Kiedyś we Warszawie („małe żydowskie miasteczko na niemieckim pograniczu”) kleszczami wyrywano paznokcie, które to w dzisiejszych czasach różne warsiawskie celebrytki malują sobie również na krwawo, tak więc mamy zrównowaziony niedorozwój, sic!

  • zima nic nie daje one sie chowaja w ziemie jak jest mroz byloby to samo tylko ze w marcu/kwietniu

 8. Dobrze, że to dotarło do skretyniałych warsiawskich lemingów. Do tej pory za fanaberie tych ćwiercmózgów z wielkich miast i rozrost populacji zwierzyny płowej płacili tylko mieszkańcy wsi, teraz i to tępe wielkomiejskie stado płaci za swoją głupotę. Wreszcie. Choć pewne minie z kilkadziesiąt lat zanim zrozumieją ze za plagę kleszczy odpowiada rozrost populacji saren jeleni, dzików itp. Do tej pory spora cześć z nich będzie zdychać na choroby odkleszczowe.

 9. Wystarczy wystrzelać psy – roznosicieli kleszczy

  a ich właścicieli obciążyć kosztami leczenia boreliozy i odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu osób zarażonych chorobami od wszawymi, czyli od ich psich pupili i się zaraz i problem obsranych chodników czy obszczanych klatek skończy jak „wszą odjął”.

  • Podobnie z latającymi świniami w miastach czyli gołębiami…
   to tez ROZNOSICIELE ZARAZY…….

   gdyż nie bez powodu to znak żydowskiego bożka yahwe (jehowa baal moloh abel etc)

 10. Kolejna kampania strachu – zapewne kończy się termin przydatności jakiejś szczepionki związanej z chorobami przenoszonymi przez te owady i stąd taka buraczana kampania…

Comments are closed.