Izrael Katz: „Nie przeproszę Polaków”. P.o. szefa izraelskiego MSZ nie ma zamiaru wycofać się ze skandalicznej wypowiedzi

Israel Katz, minister spraw zagranicznych Izraela, który powtórzył słowa Icchaka Szamira, iż
Kłamca i rasista Israel Katz, minister spraw zagranicznych Izraela, który powtórzył słowa Icchaka Szamira, iż "polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". EPA/SEBASTIAN SCHEINER / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz oświadczył dziś, że nie przeprosi Polaków za swoje słowa o ich „współpracy z nazistami”. Kilka dni temu polityk mówił m.in., że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

„Nie będę przepraszał Polaków za moje uwagi na temat ich współpracy z nazistami” – oświadczył dziś Katz w wywiadzie dla stacji Reshet 13. Wcześniej polski MSZ zapowiedział, że oczekuje na słowa przeprosin.

„Mam nadzieję, że w Izraelu znajdą się odpowiedzialni politycy, którzy będą na tę sprawę patrzeć inaczej” – powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego zdaniem, takie słowa powinny paść ze strony Izraela jeszcze przed wyborami w tym kraju.

Szynkowski vel Sęk był pytany w Radiowej Jedynce o publikację w mediach izraelskich o tym, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane – taką informację w środę rano podał m.in. Times of Israel. Po tej publikacji ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. „To jest zwykłe kłamstwo” – napisał. Media izraelskie w południe sprostowały nieprawdziwą informację.

„Może to być prowokacja w pełni zaplanowana, dobrze zaplanowana. To jest rzecz, która niestety próbuje wykorzystać kontekst napięcia polsko-izraelskiego do podbijania i zwiększania tego napięcia” – ocenił wiceszef MSZ.

Dodał, że wojewoda dolnośląski w tej sprawie „zareagował sprawnie”. „Weryfikował za pośrednictwem służb, że żaden incydent nie miał miejsca. Działaliśmy tutaj – ambasador Magierowski i centrala MSZ – w niespełna dwie godziny po doniesieniach izraelskich mediów. Prostowaliśmy to i to nie wybuchło. Ten zaplanowany granat nie wybuchł” – dodał wiceminister.

Szynkowski vel Sęk zapytany, czy takie sytuacje czekają Polaków, aż do 5 kwietnia, kiedy w Izraelu odbędą się wybory, odpowiedział: „Do piątego kwietnia jest tego czasu dużo, aby ze strony Izraela pojawił się jednoznaczny gest odnoszący się do skandalicznej i haniebnej wypowiedzi ministra (spraw zagranicznych) Izraela, pana (Israela) Katza, z niedzieli. Która w żaden sposób nie może być przedmiotem jakiegokolwiek usprawiedliwienie czy potępienia”.

Zauważył też, że „głosy potępienia tej wypowiedzi płyną z całego świata”, w tym ze strony środowisk żydowskich. „Myślę, że to dziś Izrael ma z tym problem. To jest dzisiaj wypowiedź, która ciąży na jej autorze. Kompromituje jej autora, ale również szkodzi Izraelowi na arenie międzynarodowej” – podkreślił wiceszef MSZ.

Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Polska liczy na słowa przeprosin za tę wypowiedz. „Część polityków Izraelskich nie wzięła odpowiedzialności za swoje słowa i w imię doraźnych celów kampanii wyborczej, zbicia kilku punktów na arenie wewnętrznej, jest w stanie poświecić dobre relacje Polsko-Izraelskie, a także wizerunek swojego kraju na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że znajdą się odpowiedzialni politycy izraelscy, którzy będą na tę sprawę patrzeć inaczej” – stwierdził wiceszef MSZ.

Wiceminister był też pytany o słowa izraelskiego dziennikarza Eldada Becka opublikowane w czwartek w „Rzeczpospolitej”. „Izraelczycy traktują dziś Polaków jak worek treningowy, a jednocześnie całują ślady stóp Niemców, z których większość nie rozliczyła się ze swoją przeszłością” – mówił Beck.

Szynkowski vel Sęk ocenił, że są to „bardzo zdecydowane słowa, ale trafne”. „I takie słowa potępienia padają z całego świata. (…) Z każdą godziną ten problem, z punktu widzenia państwa Izrael na arenie międzynarodowej, się zwiększa” – dodał.

Dziennik „Jerusalem Post” informował, że podczas pobytu w Warszawie, gdzie odbywał się szczyt bliskowschodni, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

P.o. szefa izraelskiego MSZ Israel Katz odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca – +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+”.

W związku z tymi incydentami do polskiego MSZ wzywana była ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari. Po wypowiedzi p.o. szefa izraelskiej dyplomacji odwołany został również udział polskiej delegacji w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie.

Żródła: PAP, onet.pl

40 KOMENTARZE

  • Ten spektakl jest misternie obliczony na nasza wytrzymalosc w odbieraniu potwornej sztuki (jawnej szmiry) i skoro ich akt falszywej aranzacji nie nosi znamion prawdy, to trzezwa publicznosc jest przygotowana na gremialne wygwizdanie aktorow. Ci obrzydliwi kaskaderzy wciaz tancza na linie, ale wystarczy zdecydowanie dmuchnac na nich (by pospadali) i przedstawienie okaze sie sie zwyklym kiczem. Wtedy bedzie im mozna oddac butelke ze zjelczalym mlekiem, by sobie sami spili przez cumelek trucizne, ktora chca nas napoic.

   • Osobiście to ja miałbym w doopie przeprosiny tego zas.ranego parcha ale sie brzydzę więc nie mam.
    Tacy jak on wyssali z mlekiem matki jadowity antysemityzm i bandyckie oraz złodziejskie skłonności.
    Marzą o tym żeby być Żydami a są jedynie żydami – potomkami mongolsko chazarskich mieszańców. Nawet nauka hebrajskiego nic im nie da bo każdy wie że chazarski język to starogermański ijdydsz czy jak tam to barachło się pisze.
    Tem parch Katz nie jest żadnym Semitą, to zakompleksiony zbok antysemita i umysłowy pedał. No na takiego wygląda.

  • Komu są potrzebne jakieś nonsensowne przeprosiny? Przecież ważne jest by przestali kłamać na potęgę, a nie o to by wykrztusili z siebie jakieś nieszczere ubolewania.

 1. Zapamiętać parszywego sku&%%syna i wsiąść go do sądu. Znowelizować ustawę o IPN i poszerzyć definicję kłamstwa oświęcimskiego do pomawiania Polaków winą za zagładę. Powołać organizację antydefamacyjną i skończy się antypolskie Eldorado.

 2. nasz ambasador do PL, ich do Izraela i po wyborach pogadamy. Problem rozwiązany.

 3. Jego ojciec był konfidentem gestapo wydawał Żydów i Polaków. Został zlikwidowany.

 4. Oni na nas plują a nasz obecny rząd wyasygnował 100.000.000 PLN na /podobno/ renowację cmentarza żydowskiego w Warszawie ?!?! Jakim prawem i kto wam pozwolił dorabiać żydów kosztem Polaków ?

  • Ile nowych cmentarzy można postawić za taką fortunę??? Albo dofinansować naukę np. w dziedzinie technologii rakietowej i wysłać pierwszą polską satelitę w kosmos? Ale nie, oszczercze Polin i jeden cmentarz śmierdzący geszeftem na odległość.

  • Brr brr brr……….. tyle Polakow zginelo ratujac tym medom zycie… moja ciocia w Krakowie zginela ratujac zydowki farbujac im wlosy na blad–rozstrzelana –wlascicelka prominentnego zakładu fryzjerskiego w Rynku! Nigdy wiecej!!!!!!!!!!!!!

   • a mi dziadka zabili twoi starsi bracia w aryjskiej wierze
    niewatpliwie byl zydem i lewakiem jak ok 36 mln mieszkancow tego kraju bo tyle ma w du.. koalicje propolską

    • anty_ Jestem Polka I mam Patriotyczna Rodzine… przecz zlodzieju pejsaty morderco Palestynczykow a takze Polakow w czasie IIWS!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. opluwanie polski produkcja paszkwili ,bez jakiejkolwiek motoryki a w całości zakłamanie historii ,opluwanie Polski produkcja paszkwili ,bez jakiejkolwiek motoryki a w całości zakłamanie historii Bierność i bezbronność polskiego rządu jest oszałamiająca.,kogo właściwie mamy w sejmie ?..

  • Dobrze, że chociaż się kapnęli, że ograniczenie się do uchwały byłoby śmieszne i nieskuteczne.

 6. Uleglosc rzadu moze spowodowac przegrana w nastepncyh wyborach – czy onie tego nie widza?!

 7. Dobrze się dzieje. Może kolejne media głównego nurtu nabiorą odwagi do publikacji materiałów pokazujących prawdę.

 8. Izrael to państwo narodowe jak życzyć by sobie mogli korwiniści
  w teorii bo w praktyce tym przygłupom nie pasują zarówno wszystkie państwa narodowe jak i internacjonalistyczne
  to zwykly konflikt woli a wszelki konflikt przygłupom pasuje

 9. Mocno muszą być nam wdzięczni w Izraelu skoro antypolonizm dodaje poparcia spolecznego za fakt, że gdyby nie wielowiekowa pomoc Polski prawdopodobnie nie istnialoby Państwo Izrael.

 10. polski rządzie co ty na to? mieszają nas z błotem a nasi przywódcy głowy spuszczają i udają że nic sie nie wydarzyło, nawet nie ma adekwatnej odpowiedzi!?

 11. nie dziwię mu się, bo faktycznie tak jest.

  kłopot jest tylko taki, że to nie jest syndrom antysemityzmu, ale propolonizmu. dokładnie to samo mogę zatem powiedzieć o żydach, że są wszyscy – bez wyjątku – antypolakami, i wyssali to z mlekiem matki.

  to jest konflikt Narodów Wybranych. żydzi bronią się jak mogą, ale tej wojny nie wygrają. coś poszło nie tak. Izrael nie jest ich. jest nasz.

 12. niech nie przeprasza. My mamy w koncu prawo zaczac pisac prawde o zydach, jak oni sie zachowywali w czasie II WS.

 13. Tam gdzie są dobrzy i średni policjanci, musi wszak być i zły policjant.
  Nadwiślańscy politycy/”elity”, nie te „hurrauropejskie, lecz „uważające się /przedstawiające się jako patrioci i prawicowcy”,
  nie będą raczej garnąć się do Katza i katzopodobnych, ale z tym większą ufnością (to ci najmniej racjonalni), przymilnością i uległością, będą garnąć się do tych lżej się wyrażających. Niekoniecznie musi to być rola „przyjaciół Polski”, nawet lżej kopiący i „oddający sprawiedliwość” będzie hołubiony….

  • Nie ma takiej potrzeby bo wyżej wymienieni choć nie tylko bo problemem jest cała polska prawica, wolą obrabiać gałkę Trumpowi a przyjaciel mojego pseudoprzyjaciela musi być dobry nawet jak bije.

 14. Komu potrzebne są jego przeprosiny? Nazwać go trzeba, bo na to zasłużył, że jest rasistowskim żydowskim kłamcą. A tą panią ambasador Izraela poprosić, by wyjechała jako persona non grata. I niech sobie dalej kłamią do woli.

 15. Mówienie „nigdy nie wybaczymy” (nie to, żeby było co) oznacza, jak rozumiem, że zawsze będą nas nienawidzić. Opowiadanie o wyssaniu z mlekiem to jest mowa nienawiści. Na takiej postawie sami stracą. Nie bardzo jest o czym z takimi rozmawiać. Nie warto się zadawać z źle nastawionymi ludźmi. Rząd powinien przemyśleć współpracę z najlepszym „sojusznikiem” od czasów ZSRR.
  Szkoda, że nasi historycy nie publikują po angielsku, np. w USA. O 6 mln ofiarach Holocaustu się trąbi, 100 mln ofiar komunistów wszystkich krajów w ramach walki o ukochaną lewicową równość to, jak to ujął twórca pojęcia poprawności politycznej z Gruzji, statystyka. W Generalplan Ost Niemcy planowali wyniszczenie 80-85% Polaków. Niemiec Hans Frank się chwalił, że pod jego rządami w GG „Takiego ucisku, jaki cierpi naród polski, nie znosił jeszcze nigdy żaden naród”. Tacy to z nas „kolaboranci”. W XVI, XIX wieku 80% Żydów mieszkało w Rzeczpospolitej, bo ich zewsząd wywalali i mordowali (Francja, Anglia, Niemcy, a także Rosja). Tak to jest pomagać uchodźcom.

 16. Zamiast oczekiwac przeprosin Polska powinna przypomiac zbrodnie Zydow – i te nazistowskie (Judenraty, szmalcownictwo, etc.), i te komunistyczne (cala, odpowiedzialna za mordy na Polakach, wierchuszka Bolszewii skladala sie z Zydow, a po IIWS Zydo-komuna dalej mordowala Polakow – w sumie setki tysiecy pomordowanych i wywiezionych na Sybir).

  Przypominanie Zydom ich wlasnych grzechow jest im bardzo nie w smak.

 17. W Biblii jest napisane „Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom.” Nowy testament 1. List do Tesaloniczan 2, 15–16. Żydzi odbierają domy i ziemię Palestyńczykom powołując się na swoje księgi. Może my chrześcijanie powołamy się na biblijną zasadę „oko za oko, ząb za ząb” i wykonamy karę za zabójstwo Pana Jezusa, proroków i prześladowania chrześcijan.

 18. Wiesz ty żydowskie ścierwo gdzie mam twoje przeprosiny? Dalej ujawniajcie swoją nienawiść do nas Polaków.To tylko nam pomoże w walce z wami.Zrobimy wam na wasze własne życzenie następny pogrom.

 19. Jest taka korelacja ze im tate wiecej nawywijał w Polsce tym synek bardziej nienawidzi Polakow

 20. Więc najwyższa pora zerwać, a co najmniej wstrzymać kontakty dyplomatyczne z Izraelem.
  Jeśli czołowy przedstawiciel rządu, który się wypowiada w imieniu CAŁEGO NARODU wysławia się o Nasz niczym członek establiszmentu KRLD o Amerykanach, to jest to obrzydliwe.

Comments are closed.