Płonie kościół Saint Sulpice w Paryżu. To druga największa świątynia katolicka w Paryżu

Płonący kościół we Francji. / foto: Twitter

Kościół p.w. świętego Sulpicjusza to druga pod względem wielkości, po katedrze Notre Dame, świątynia katolicka w Paryżu. Zbudowany w stylu klasycystycznym kościół znajduje się w VI dzielnicy miasta. Jego pożar to wielki uszczerbek dla naszej kultury. Strażacy opanowali ogień, ale ciągle pozostawali na miejscu. Strat jeszcze nie oceniono.

Kościół w obecny kształcie budowano 140 lat. Do użytku został oddany dopiero w 1732 roku, a ufundowane obok seminarium dało początek zgromadzeniu zakonnemu Sulpicjanów.

W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół został przemianowany na „Świątynię Zwycięstwa” i sprofanowany. Wnętrze w dużej mierze zniszczono. Kościół ucierpiał także podczas oblężenia Paryża w 1870 r., kiedy pruski pocisk armatni trafił w północną wieżę. Teraz doszedł pożar.

W kościele zostali ochrzczeni m.in. markiz de Sade oraz Charles Baudelaire, Victor Hugo żenił się tu z Adelą Foucher. Inna ciekawostka to ślub rewolucjonisty Camille’a Desmoulins z Lucile. W kościele znajdują się cenne freski Eugène Delacroix i imponujące organy w XVIII wieku.

https://twitter.com/larueofficiel/status/1107276081017643009

14 KOMENTARZE

 1. O tym co trzeba zrobić z “lewusami” wszelkiej “maści i nazwy” nawet “euro(pseudo)prawicowej” :
  START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s
  Ktoś Już Kiedyś Walczył Przeciwko “lewusom” W Obronie Swojego Narodu Dając Nam Przykład, Że Można Zwyciężyć :
  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo
  NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
  CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
  youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

 2. mysla ze jak zabojady zniszcza u siebie koscioly to im ciapate podziekuja predzej kose miedzy zebra francja tojuz calkiem zdziczala same ciapate pedal i kur==========a

  • Nie. To już jest dziki odwet twoich idoli z dziczolandii, na NASZYM! lądzie, do którego wszystkim obcym WARA!

  • Nie. To już jest dziki odwet twoich idoli z dziczolandii, na NASZYM! lądzie, do którego wszystkim obcym od nas i wszystkiego co nasze WON!

 3. Za podpalenie kościoła powinno się wzionć tysiąc ludzi z danego miasta, postawić na polu i rozjechać czołgiem. Może wtedy pajace nauczą się szacunku do Boga i Wiary.

 4. CZUĆ jak nie którym się MARZY powtórka tego co było po pożarze Reistagu ………..ponieważ Faszyzm od dzisiejszego neofaszyzmu -NIEWIELE si e różni …….

Comments are closed.