Biedronka pozwana. Kobieta, która ujawniła nagranie z Dulkiewicz kupującą wódkę, idzie do sądu

fot. screen twitter.com/maciejnaskret
fot. screen twitter.com/maciejnaskret

W poniedziałek mec. Kacper Płażyński złożył w gdańskim sądzie pozew, w którym domaga się od firmy Jeronimo Martins odszkodowania dla byłej pracownicy spółki zwolnionej po tym, jak zarzucano jej upublicznienie nagrań przedstawiających prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz robiącą zakupy w Biedronce.

8 marca w mediach społecznościowych opublikowano film, powielony potem przez niektóre media, pochodzący z monitoringu jednego z gdańskich sklepów należących do firmy Jeronimo Martins. Na nagraniu widać, jak prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz kupuje alkohol w towarzystwie trzech ochroniarzy.

Publikacja wywołała falę komentarzy. Pomorska poseł PO skierowała do szefostwa firmy list, w którym pytała, czy wyciągnięto konsekwencje wobec osoby, która upubliczniła nagranie.

W poniedziałek mec. Kacper Płażyński zwołał konferencję prasową, na której poinformował, że zgłosiła się do niego kobieta, która została zwolniona ze sklepu, z którego nagranie upubliczniono. Płażyński wyjaśnił, że pracownica nie miała nic wspólnego z wyciekiem filmu.

Poinformował, że w poniedziałek złożył w Sądzie Rejonowym Gdańsk Południe pozew przeciwko spółce Jeronimo Martins Polska, będącej właścicielem sieci sklepów Biedronka, w którym domaga się w imieniu klientki odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za bezprawne, dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

„Moja klientka nigdy nie publikowała żadnego filmu w mediach społecznościowych, ani też w żaden inny sposób nie ujawniała tego nagrania, a mimo to właśnie z tego powodu została dyscyplinarnie zwolniona z pracy” – powiedział Płażyński, dodając, że takie uzasadnienie znalazło się w piśmie zawierającym informację o rozwiązaniu umowy o pracę.

Płażyński dodał, że zwolniona kobieta pracowała w sklepie 12 lat na szeregowym stanowisku, a praca „była dla niej bardzo ważna, stanowiła źródło utrzymania jej rodzina”.

„Moja klientka stała się ofiarą politycznej wojny” – powiedział Płażyński. „Po opublikowaniu tych nagrań politycy Platformy Obywatelskiej związani z panią prezydent Aleksandrą Dulkiewicz wywierali ogromną publiczną presję na to, aby szybko pracowników Biedronki ukarać, a także napiętnować inne osoby, które zdecydowały się ten film w sieci opublikować” – powiedział Płażyński.

„Te wręcz groźby, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, bardzo silne naciski, niewątpliwie miały wpływ na to, że ta sprawa nie została w sposób dostateczny przez firmę Jeronimo Martins zbadana i de facto poszukiwano kozła ofiarnego, jakim stała się moja klientka w tej sprawie zupełnie niewinna” – powiedział też Płażyński.

„Zwracam się do polityków Platformy Obywatelskiej, w szczególności do pani poseł Agnieszki Pomaskiej, ale też do pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz, aby publicznie stanęły w obronie mojej klientki. Nie może być tak, że zwyczajni ludzie padają ofiarami wojny polityków Platformy Obywatelskiej” – dodał.

Płażyński wyraził nadzieję, że firma Jeronimo Martins skontaktuje się z nim, aby tą sprawę „załatwić polubownie”. „Nam – stronie powodowej, nie zależy na tym, żeby tą sprawę ciągnąć do sądu, ale będziemy bronić dobrego imienia i godności mojej klientki. Mojej klientce zależy tylko na tym, żeby nie była publicznie napiętnowana za coś, czego nie zrobiła, dlatego czekam na kontakt z tej firmy licząc na to, że szybko naprawimy ten błąd, który się wydarzył” – powiedział dodając, że jego klientka „nie jest w żaden sposób zaangażowana w żadną polityczną działalność”. „To jest skromna Polka, która dba o swoje dobre imię” – dodał.

Po tym, jak w mediach społecznościowych opublikowano nagranie, skomentował je m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, który w odpowiedzi na jeden z krytycznych wpisów, napisał na Twitterze m.in.: „Wpadnę do monopolowego z SOP, kupię pół litra i coś do popicia (raczej wodę niż Colę) i podrzucę zdjęcie #Newsweek. Oczywiście żartuję, po pierwsze w #WielkiPost nie piję, po drugie iść po flachę z ochroną to jak wysłanie #BOR po pizzę”.

Do sprawy zakupów Dulkiewicz odniósł się też na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Prezydent Aleksandra Dulkiewicz kupowała alkohol w sklepie? A co, jest zakaz robienia takich zakupów? Nie wolno dorosłej osobie kupować alkoholu? Nie wolno Prezydentowi Miasta robić takich zakupów? Nie widzę tu żadnego problemu. To prywatna sprawa, nie urzędowa. Dajcie spokój!” – napisał.

Sama Dulkiewicz odniosła się do informacji ws. swoich zakupów na jednym z portali społecznościowych. „Od dwóch dni wielu pyta: +Ola czy to prawda, że kupiłaś 0,5 litra i aż 2 cole?+. Panowie +redaktorzy+ autorzy +hit newsa+ postawili mnie w trudnej sytuacji, bo faktycznie źle to wygląda… Dlatego wyjaśniam: kupiłam +krówkę+, a cole były małe…” – napisała na Facebooku.

„Mam nadzieję, że po tej informacji zapanuje cisza w tej sprawie i następnym razem, zanim coś wejdzie do mediów społecznościowych, zostanie +dokładnie sprawdzone+ i pozyskane w legalny sposób. Dobrego sobotniego wieczoru! Na zdrowie” – napisała na swoim profilu prezydent Gdańska.

Z kolei Pomaska we wpisie na portalu społecznościowym zwróciła uwagę, że – poza prezydent Gdańska, na nagraniu widać także kilka innych osób prywatnych. „Czy to jakiś nowy standard w tej sieci?! Będziecie publikować wizerunki klientów bez ich zgody?!” – pytała.

„Bez wątpienia tego typu proceder narusza prawo do prywatności klientów sieci sklepów Biedronka” – napisała też Pomaska dodając, że skierowała do prezesa firmy, do której należy sieć sklepów, pismo z prośbą o wyjaśnienie, czy ustalono osobę winną wyciekowi nagrania, a jeśli tak, to jakie wyciągnięto wobec niej konsekwencje.

(PAP)

39 KOMENTARZE

  • Plemie zmijowe… zydzi chca na rozdeptać/rozkraść… w NSZEJ OJCZYZNIE POLSCE!!!!

   RODACY—Glosujmy na RUCH NARODOWY/KONFEDERACJA –BRONMY POLSKI!

   Polecam z 1932 rok gazeta Niedzielny Dzwon link: Sp. X. BISKUP ZYGMUNT ŁOZIŃSKI

  • Szczerze dodam w zaowaluowany sposób co bym zrobił gdyby mi się przytrafiła taka sytuacja.
   W Polsce żyje się od wypłaty do wypłaty , gdyby ktoś mi odebrał w ten sposób pracę i mnie tak napietnowal do starał bym się pobić rekord breivika bo to są jakieś ku**wa jaja! Nie ma prawa nikt tak zwalniać niewinnej osoby, dodatkowo narażając ją na szykany! SKANDAL co biedronka zrobiła!

   • UWAGA RODACY— NIE KUPOWAC W OBCYCH SKLEPACH… wlascielelami sa zydy…!
    Jendyny sposob na odzyskanie Polakow wolnosci! Glosujmy na Ruch Narodowy Konfederacje – bronmy POLSKI!!

    • Niestety, połowa Polaków ma mentalność stułbi. Idzie na zakupy do Lidla płacącego podatki w Niemczech i tam realizującego zyski, potem skamle w kolejce do lekarza, że czeka pół roku i nie widzi związku między jednym, a drugim.

     • Nie wiem jak teraz ale kiedyś w skandynawii markety budowano na obrzeżach miast by nie dobiły lokalnej przedsiębiorczości
      Wyskocz tu z takim pomysłem to od razu cię wyzwią od lewaka.
      Zarówno za to że chcesz je budować jak i za to że nie będzie róbta co chceta.

 1. I bardzo dobrze! Po cholere upublicznia ze prezydentka gdanska kupuje sobie wodke, co nie może?

   • Nikt nikomu nie broni kupować alkoholu,tylko po co aż trzech ochroniarzy jest do tego POtrzebnych?Fajnie buja się za kasę podatników co?

     • A na jakiej podstawie ten wniosek, że „zadźganie” poprzednika oznacza zagrożenie dla wszystkich prezydentów miast?
      Prezydent w mieście, w którym obecnie mieszkam, chodzi bez ochrony.

   • Monitorowanie ludzi to jest to co prawica uwielbia najbardziej.

    Mam świadomość tego że wszystko jest gdzieś zapisane cyfrowe na wypadek przestępstw ale dla konserwatyści to typ mohera co pół dnia siedzi w oknie i dzwoni na policję zanim ktoś zdąży otworzyć puszkę piwa.

    • Miałeś tylko trudne dzieciństwo, czy dalej masz pod górkę, że sobie tworzysz alternatywne światy?

     • W przeciwieństwie do ciebie, typowego prawicowca, ja nie biegłem co chwile do nauczyciela ze skargą typu „proszę pani a Jasio puścił bąka”.

      Poza tym pisz na temat czyli po prawicowemu pochwal upublicznianie nagrań z monitoringu na którym znajduje się polityk centrum kupujący wódkę.

     • Nie pochwalam nawet kamerek w samochodach i takowej nie mam. Monitoring, to typowo lewicowa zagrywka – niby dla naszego bezpieczeństwa, a naprawdę dla totalniactwa.
      Na donosach opierało swoją działalność Gestapo, a potem Stasi; NKWD i UB. Same „prawicowe” organizacje.
      Zatem, nie próbuj mi tu, Koleś swoich zachowań wciskać. Ja, przynajmniej do przyzwoitych szkół uczęszczałem, w których się nie donosiło.

  • Samo upublicznianie osób publicznych to nic nagannego, Pani Prezydent powinna raczej odpowiedzieć w mediach społecznościowych: „No tak, kupowałam, wódka jest dla ludzi i o co wielkie halo? Kto w Polsce nie pije alkoholu niech pierwszy rzuci kamień” a mogła nawet pojechać „Oczywiście że wódkę, to polska tradycja by gości podejmować wódką”. Co w tym takiego nadzwyczajnego? Ani jedna ani druga niczego złego na dobrą sprawę nie zrobiła – osoba publiczna musi się z tym liczyć, w końcu paparazzi robią dokładnie to samo.

 2. Pytanie powinno być inne: czy ta krówka została nabyta i wydojona w godzinach pracy?!

 3. Ściera może kupować wódę a ktoś inny może nagrywać. Wolność. Poza tym bękarty z pijackich orgii prezydent Gdańska powinny znać ojca.

  • No tak, lud może oglądać nagrania z monitoringu ale policja musi się prosić gdy nie ma wystawionych papierów.

 4. Sciera to twoja matka. Pani Dulkiewicz ma prawo kupić alkohol, chodzi z ochroną w związku z atakiem na Adamowicza, i tyle. Ktoś nie ma prawa ujawniać nagrań na których prywatna osoba robi zakupy.
  A pijackie orgie to miała ta szmata, twoja matka z psami i żulami.

  • Kieirownik episkopatu. Ty jesteś zwyklym pastuchem w gumofilcac i waciaku, ty komuszy bękarcie, synu prostytutki i ojca garbatego żydko-komucha.

 5. i co prawicowcy, to wy jestescie orwelowcami
  nikt was do pisanie powyzszych komentarzy nie zmuszal

  to nie jest byle jakies zdjecie cykniete przez innego klienta sklepu

  bede was cytowal

  • S… w banię. Najpierw, pod pretekstem „poprawy bezpieczeństwa” zamordystyczne lewactwo rozpleniło te kamerki, a teraz, jak same wpadło, to płaczusia.

   • jesteś typem człowieka dla którego brakiem pluralizmu w tvp jest fakt że 99% pracowników o prawicowych poglądach prezentuje za mało radykalny charakter

    to też wasze komentarze

    może by tak odszukac co niedawno pisaliście o RODO które m.in. kwestie monitoringu reguluje?

    wy naprawde sadzicie że prawo jest po to slużyło prawicy a nie dotyczylo wszystkich obywateli, toz to kwintesencja prawicowego odmóżdzenia

    • Problemem jest monitoring, a RODO (w części jemu poświęconej) tradycyjną próbą naprawy, co się samemu zepsuło.
     A prawica jest za prawem prostym i naturalnym, a nie tak skomplikowanym przez lewicę prawem pozytywistycznym, którymi właśnie można tak kręcić, żeby było dla niektórych.

     • A jak chcesz się bronić przed złodziejami bez monitoringu?
      Kamerki przy kasie bardzo się przydają do szybkiego wyjaśniania reklamacji kto ile dał kasjerce pieniędzy. Każdy może się pomylić.

      Skoro lewica kamery w sklepach instaluje to znaczy że prawicą są tylko związki zawodowe którym to nie pasuje.

     • Za młody jesteś na Heroda. Monitoring nie istnieje od początków cywilizacji i jakoś się przed złodziejami broniono. Na tyle, że nadal warto coś posiadać.
      I mieszasz dwa systemy walutowe: monitoring publiczny (któremu jestem przeciwny) i prywatny (obie strony się na niego godzą).

   • w sumie to mam wyrzuty sumienia ze cie atakuje bo w przeciwienstwie do typowych prawicowych bandytow ktorzy tu komentuja ty nie raz stawales w obronie politycznych wrogow w imie wolnosci slowa

    doceniam to ale jestes wyjatkiem
    trzymasz z tą hołotą to sie nie dziw ze obrywasz przy okazji

    prawica to egocentryczna zaraza

    • Osobiście, uważam niektórych za nasłanych prowokatorów z różnych jaczejek (o tym kolesiu o rozdwojonej jaźni, maniaku seksualnym, używającym żeńskiej ksywki oraz o piszących „Polak” małą literą, już nawet nie wspominam), więc wybacz, że będę Cię traktował, jak podobną im hołotę.
     Lewica, to zamordystyczny dopust Boży.

     • Ciekawe że tych prowokatorów jest aż tak wielu że czasem organizują marsze poparcia lub krytyki np wyroków dotyczących osób z przeciwnych stron sceny politycznej które identycznie złamały prawo.
      Raz są za a raz przeciw. Lepsi od Bolka, też prawicowca.

      Ci co nader często tworzą pieśni pochwalane o Bogu lub pederastach są zazwyczaj ostatnimi od których można oczekiwać sprawiedliwych osądów. Niby są wrogami ale wyznają tę samą ideę „niech się dzieje wola moja a nie twoja”.

      Przerasta cię takie podejście do sprawy i wolisz być ślepcem.
      czołem

     • Oczywiście mi chodziło o tutejszych komentatorów, ale jako, że nie było Ci to na rękę, przeskoczyłeś na inne tematy.
      No i kolejny myk: kogo nie lubię – prawicowiec.
      Rzeczywiście, możesz spadać.

 6. Mieszkancy Gdanska maja wspolpracowac z gdanska mafia, a nie ujawniac slabe strony jej ludzi na wysokich stanowiskach. Jakby tak dalej bylo, to gdanska mafia musialaby zejsc do podziemia.

 7. Do Kancelarii zgłosił się Klient- przedsiębiorca działający w branży hotelarskiej- z następującym problemem.

  Klientka jakiś czas po pobycie w hotelu X zwróciła się do kierownictwa z prośbą o udostępnienie nagrań z monitoringu hotelowego. Jak podkreślała, nagranie jest jej potrzebne do tego, aby zażegnać kryzys w małżeństwie. Wskazywała, że mąż zarzuca jej zdradę, podczas gdy ona przebywała w hotelu ze swoimi koleżankami. Nagranie z monitoringu zdaniem klientki wykazywałoby niesłuszność zarzutów męża, a tym samym być może pomogłoby zapobiec rozpadowi rodziny. Przedsiębiorca zaczął się więc zastanawiać, czy biorąc pod uwagę podaną argumentację, a w szczególności dobro rodziny klientki, może czy też nie może udostępnić jej nagrania.

  Co mówi ustawa o prawie autorskim ?
  Zgodnie z art. 81 ustawy prawo autorskie rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Rozpowszechnienie cudzego wizerunku bez zgody jest więc zachowaniem bezprawnym. Ujawnienie wizerunku bez zgody osoby na nim ujawnionej jest naruszeniem jej dóbr osobistych. Odstępstwem od tej zasady są sytuacje, gdy 1/ osoba taka otrzymała umówione wynagrodzenie za pozowanie, 2/ jest to wizerunek osoby powszechnie znanej, wykonany w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, 3/ osoba stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Żadne inne okoliczności nie uzasadniają ujawnienia wizerunku, nawet gdyby cel wydawał się właściwy i szczytny.

  Co wobec tego powinien był zrobić przedsiębiorca?
  W sytuacji przedstawionej w niniejszej sprawie żaden z wymienionych wyjątków nie zachodził. Niezależnie od wskazanych przez Klientkę okoliczności właściciel hotelu powinien był odmówić wydania nagrań z monitoringu, chyba że otrzyma od towarzyszących Klientce w trakcie pobytu w hotelu osób zgodę na ujawnienie ich wizerunku mężowi Klientki.

  Przekazując nagrania bez zgody osób na nich ujawnionych, nawet w szczytnym celu (zakładając, że faktycznie nagrania te mogłyby zapobiec rozpadowi małżeństwa Klientki) stanowiłoby naruszenie dóbr osobistych. Osoby, których wizerunek zostałby ujawniony, mogłyby domagać się od przedsiębiorcy hotelowego przeprosin, a nawet zadośćuczynienia.

  Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, listopad 2016 roku.

 8. Trzeba przyznać,że idiotów w Polinie mamy dostatek,a nawet na eksport wystarczy.Jeszcze trochę,a zaczniemy tęsknić do czasów komuny.Przynajmniej takich wtedy leczono i żaden nawet nie śmiał zaprotestować.Dzisiaj podobne przypadki traktuje się jako nową gałąź sportu masowego oczekując jeśli nie na medale to chociaż poklask.Niestety lecz w ogromną winę ponoszą mendia żyjące z podjudzania.

 9. Link: Sp. X. BISKUP ZYGMUNT ŁOZIŃSKI gazeta z 1932 roku, NIEDZIELNY DZWON, bardzo polecam!

Comments are closed.