Świat na krawędzi wojny. Rosja: NATO szykuje się do starcia na terenie Polski. Amerykanie budują magazyn broni w Wielkopolsce

Amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules na lotnisku w Powidzu fot. 3sltr.wp.mil.pl Jakub Sagan
Amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules na lotnisku w Powidzu fot. 3sltr.wp.mil.pl Jakub Sagan

NATO sfinansuje budowę magazynów amerykańskiego sprzętu wojskowego w Polsce. To największy i najdroższy obiekt tego typu sfinansowany przez Sojusz Północnoatlantycki.

Skład broni będzie przeznaczony do przechowywania sprzętu wojskowego, który mógłby być błyskawicznie wykorzystany w przypadku agresji ze strony Rosji.

Przedstawiciele Pentagonu uważają, że będzie to część globalnej sieci podobnych składów broni wykorzystywanych przez USA.

Skład powstanie w Powidzu w Wielkopolsce, a jego budowa rozpocznie się latem bieżącego roku. Przygotowania do rozpoczęcia prac rozpoczęły się już w 2018 roku. Obecnie trwa wycinka ok 100 hektarów lasu pod przyszłą rozbudowę bazy.

33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu od 2017 roku pełni funkcję hubu dla sił amerykańskich stacjonujących na wschodniej flance NATO i stacjonuje w niej około 1000 amerykańskich żołnierzy.

Warto odnotować, że na budowę przeznaczono wyjątkowo wysokie środki, czyli 260 milionów dolarów (równowartość miliarda złotych). Jest finansowana z budżetu NATO Security Investment Program (NSIP), na który składają się wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Projekty finansowane z NSIP nie przekraczały do tej pory kilkudziesięciu milionów dolarów.

Budowa składu nie ma nic wspólnego z projektem „Fort Trump”, a negocjacje na jej temat rozpoczęły się kilka lat temu. Według Pentagonu nie oznacza to, iż USA podjęły decyzję o stałej obecności wojskowej na terenie Polski. Amerykańskie siły stacjonujące w Polsce przebywają tu rotacyjnie.

Źródło: defensenews.com

Comments are closed.