Prezydent Duda obiecuje: „Nie zgodzę się, by zmienić polskie prawo tak, aby możliwe były roszczenia żydowskie” [VIDEO]

Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP

„Nie zgodzę się, by zmienić polskie prawo tak, aby możliwe były roszczenia” – zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic (woj. małopolskie). Apelował jednocześnie, by na sprawę roszczeń patrzeć spokojnie, bo nie ma na to miejsca w prawie.

„Jeżeli ktoś obawia się, że przyjdą tutaj i będą zgłaszali jakieś roszczenia do majątków, co do których nie było spadkobierców w związku z II wojną światową, to ja powiem tak: nie my wywołaliśmy tę wojnę. Nie my mordowaliśmy bezbronnych ludzi podczas tej wojny. Nie my tworzyliśmy obozy koncentracyjne – myśmy w tych obozach byli więźniami, obok Żydów i innych narodów” – oświadczył prezydent.

„Powiem wszystkim, którzy czują się zaniepokojeni: Bądźcie państwo spokojni” – podkreślił.

„Jeżeli ktokolwiek będzie chciał dochodzić w Polsce takich roszczeń, to, żeby mógł dojść ich skutecznie, najpierw musiałoby zostać zmienione polskie prawo. Bo dzisiaj na to miejsca nie ma” – mówił Andrzej Duda. „A ja, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dopóki nim jestem – się na to nie zgodzę, żeby prawo w Polsce zostało tak zmienione” – zadeklarował.

Duda powiedział, że nie zgodzi się na to choćby dlatego, iż oznaczałoby to nierówność. „A na to zgodzić się nie mogę, bo wszyscy obywatele muszą być jednakowo traktowani i wszystkie elementy polskiego społeczeństwa muszą być traktowane w sposób sprawiedliwy” – powiedział.

„Nie mam co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Uważam, że to mój prezydencki obowiązek, żeby o to dbać” – zadeklarował prezydent.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej przepisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Na mocy tej ustawy sekretarz stanu USA jest zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny charakter. (PAP)

79 KOMENTARZE

 1. ustawa michalkiewicz a nie slowa maliniak. Przeciez zydzi jezdza na twoim grzbiecie majac cie na smyczy!

  • przecież michalkiewicz to zaden poseł dlaczego ktos ma zajmować się jego amatorską internetową ustawą??

   • Pierwsze zwycięstwo Konfederacji! Jeszcze niedawno w obozie władzy, nie było tematu roszczeń. Dziś chcąc zachować władzę, muszą o nich mówić.

    „Powiem wszystkim, którzy czują się zaniepokojeni: Bądźcie państwo spokojni” – do jesiennych wyborów nie oddamy choćby guzika. Potem będzie dyplomatyczne zwycięstwo, jak w przypadku ustawy o IPN.

    • Jet,
     Jest jeszcze straszniej… Nasz problem polega na tym, że oddają wszystko co Polaków od jakichś 30-tu lat. Nie będę gadać po próżnicy najlepiej niech każdy sam obejrzy jak nas robią w wała na każdym kroku. Dla wszystkich obcych, albo raczej dla swoich(!???) mają za zawołanie ciężkie miliardy z kieszeni polskiego podatnika. Podatnikowi oferują zawsze ochłapy.
     youtube.com/watch?v=bIWK1zALdXw (Musisz to widzieć(468) Szkoda, że rządzący nami tego nie wiedzą…)

     • Uświadomienie Polaków o grożącym im niebezpieczeństwie, jest ważniejsze niż dopchanie się do koryta. Wy pisiory dla władzy zrobicie wszystko, łącznie ze sprzedażą własnej Matki ( narazie nieźle wam to wychodzi, ale przyjdzie dzień, że Polacy wystawią wam rachunek), są jednak w tym kraju jeszcze ludzie, którzy myślą o Polsce i Polakach.

   • Bo jest osobą rozsądną. Napisał projekt ustawy wręcz modelowy. Krótki, ale zawierający wszystko co jest potrzebne i nic poza tym. A tak w ogóle nie ma w tym niczego internetowego, a sam Stanisław Michalkiewicz ma wykształcenie prawnicze więc wie jak prawo działa.

  • @dsdsa. Ustawa Michalkiewicza to tylko prowokacja aby dodać promil Konfederacji. Sam powiedział: „jeśli tego nie uchwalą, to są zdrajcami”. Problem w tym, że pan Stach to inteligentny człowiek i wie, że takiego bubla nawet w Nambuku by nie podpisali.

  • Ciekawe, czy jego żona, Agata Kornhauser też to popiera?

   • Agata Kornhauser ma tego miłośnika smarkatych Ukrainek głęboko w swojej chazarskiej d…

 2. Nasz Prezydent Andrzej Duda to wielki mąż stanu i najlepszy prezydent w historii Rzeczpospolitej, Klasa i opanowanie, sprawiedliwość i madrość.

 3. Dotychczasowe działania władz w tej materii sugerują, że może być inaczej i że właśnie dokonywana jest zdrada.

 4. Z podkulonym ogonem uciekli, gdy Żydzi zażądali zmiany ustawy o IPN. I my mamy im teraz wierzyć?

  • bo ustawa o IPN to była zła ustawa które na pewno spowodowałaby kontr-ustawy w Izraelu, USA, Ukrainie, Niemczech, i innych krajach których obywatele byliby na jej podstawie ścigani. Trzeba wiedziec kiedy coś zespuliśmy i się z tego wycofać. Tak naprawdę to mogli całą ustawę o IPN wywalić nie tylko jeden artykuł o „”polskich obozach””

   • No to dlaczego ‚twoi” ją uchwalali? Taka dobra była, antypolonizmowi miała zapobiegać żadnych „polskich obozów” miało już nie być itp. itd.

    Najpierw USrael twoim PiSiorom napluł w ryłka, skopał tyłki i przeczołgał w smole i pierzu.

    Potem ci frajerzy trochę się stawiali i nagle jednej nocy… oczywiście przez czysty przypadek, „twoi” doszli do wniosku – zlizując w międzyczasie z mordek USraelskie słodkie plwocinki – że jak mówisz „… ustawa o IPN to była zła ustawa …”. Błyskawicznie, POPiSowo ją zmienili ci bohaterscy obrońcy polskiej racji stanu… ogłaszając przy tym, he he wielki sukces w negocjacjach z Izraelem i firmami Holocaust Industry.

    Tak przy okazji frajerze. Obraziłeś p. S. Michalkiewicza nazywając go amatorem. Powiedz mi w takim razie:
    – jak nazwałbyś autorów i posłów (twoich) uchwalających tę ustawę;
    – a jak później tych samych frantów – artykuły w ustawie o IPN świeżutko znowelizowane wyrzucających do kosza?

 5. Burnyje apładismienty dla wielkiego anglisty i besserwiesera Tomka!
  Jak w misiu było „I nieprawda, że dach przeciekał nad łóżkiem, a poza tym prawie wcale nie padało”, tak pisanie Tomka, to: domaganie się mienia bezspadkowego, to wymysł tego portalu i Konfederacji, a poza tym p. prezydent do tego nie dopuści.

  • O ile pamiętam: „I nieprawda, że nad łóżkami dach przeciekał, szczególnie, że prawie nie padało”.
   Te „szczególnie” duzo wyraziściej oddaje sytuację – którą wszak własnie chciałeś unaocznić/oddać/przedstawić – niż „a poza tym”:) Ogólnie – przykład dobry

   • Potwierdzam, że rzeczywiście było „szczególnie” (jest ten fragment na jutubie). Łącznik całkiem równoważny, mym zdaniem.

    • X nie napadł Ygreka fizycznie, nie rozbił mu warg, szczególnie, że prawie nie używał pięści…:) a
     X nie napadł Ygreka fizycznie, nie rozbił mu warg, a poza tym prawie nie używał pięści…:)

     Na pewno równoważne?

     Oczywiście przy najpowszechniejszym podejściu: „trzymać się zawsze swojęj racji”, rozumiem, że k z pewnością uważa, że równoważne:))))

 6. Gdybym ja była prezydentem to nigdy bym nie użyła słowa „roszczeń” do tych przestępczych działań narodu rozbójniczo-stepowo-handlowego. ZŁODZIEJSTWO nazwałabym ZŁODZIEJSTWEM a ZŁODZIEI nazwała ZŁODZIEJAMI. Zgodnie ze sprawiedliwością ludzką i boską jedynie MY – Polacy jesteśmy uprawnieni do wystąpienia ze słusznymi roszczeniami wobec tych, którzy oszukańczo nazwali się Żydami a z nimi mają tylko tyle wspólnego, że podpięli się pod ich religię. Nasze roszczenia są od czasów króla Kazimierza. Za każde dobro, które dostali od Polski i Polaków i za każde zło wyrządzone przez ten okrutny stepowy naród, który był przeganiany zewsząd ponad 40 razy! Dlaczego jeszcze nie upominamy się o swoje należności od tych rozbójników!?

 7. Politycy magdalenkowo-okrągłostołowego POPIS-u mają gdzieś interes Polski, wiele razy dawali temu wyraz i niema co się łudzić, że przyjdzie jakieś opamiętanie. Juda kłamie, podobnie jak Kaczyński, po wyborach zapomną co obiecali, podobnie jak kiedyś obiecywała PO. To jest jedna banda która niszczy Polskę od lat.
  Po wyborach, jeżeli wynik Konfederacji nie przeszkodzi POPIS-owi, to z pewnością te pseudoelity POPIS-owe zgodzą się zapłacic Zydom tyle ile chcą, a wtedy my wszyscy będziemy mieli przechlapane, nie mówiąc o Polsce!

 8. Buzia to jest na kluski panie prezydencie, proszę o Ustawę – dopiero będziemy pewni.Nie wierzę , ze pan nie wie o tym, że od 3 lat toczą się rozmowy i uzgodnienia w tym temacie, proszę więc nie obrażać Polaków.

 9. kompletny brak zaufania do tej osoby ! szkoda , nie mamy szczęścia do przywódców ! Bolek wiadomo Komoruski wiadomo i ten Pan obecnie ? jeszcze wcześniej wierzyliśmy ,ze to moze tylko propaganda , ale niestety … ale jeszce nadzieja się tli ……

 10. Czyżby już został wybrany następny prezydent ? Pamiętam jak przed wyborami Żydowski Instytut Historyczny rekomendował kandydaturę Dudy na prezydenta. Później ta rekomendacja zniknęła z internetu.

 11. Co więc stoi na przyszkodzie, by przyjąc „michalkiewicz lex”?

  Można wszak inaczej „załatwić” sprawę majątków „bezspadkowych”, by „Żydzi byli zadowoleni”, niż poprzez ustawę o uiszczaniu uroszczeń róznym organizacjom na bazie etnicznej.

  1. Ustawa „reprywatyzacyjna”. Będzie ona „zwracała” np 30% wartości „skonfiskowanej/przejętej własności” „Spadkobiercy”, których prawa do spadku, nikt nie będzie podważał, wystawią rachunek/”wycenią własność” na 3 bln zł. Do „zwrotu” 3 bln złx30%.

  2. Zwrot bez ustawy o zaspokojeniu uroszczeń. Niby trudne do wykonania, ale już poprzednie rozdanie rozpatrywało „prywatyzację lasów państwowych”, a może tym samym: „prywatyzację przedsiębiorstwa Lasy Państwowe”, w celu „zapokojenie roszczeń”. Jakaś ustawa o lasach tylko jest „potrzebna”.

  3 System mieszany, melanż punktów 1 i 2 plus ładowanie miliardów na „organizacje” bo … tak wypada np.

  4. Po jakimś ostrym kryzysie,” lekkiej wojnie”, przemowa jak w „Potopie”:
  „— Mości panowie!… Wielu spomiędzy was… zdziwi… albo zgoła przestraszy ten toast… ale… kto mi ufa i wierzy… kto prawdziwie chce dobra ojczyzny… kto wiernym mojego domu przyjacielem…. ten go wzniesie ochotnie… i powtórzy za mną:

  Vivat Zydolus Judavus rex, Srul Pierwszy… od dziś dnia łaskawie nam panujący!”:))

 12. judek, nie podsunela ci zona pomyslu,by wpisac zydow i izrael do konstytucji polskiej?

 13. Judasz kłamie ,po wyborach jesiennych nas sprzedadzą jak krowę do rzeźni i oglosza sukces jak po kapitulacjiw sprawie IPN. Inaczej moszebacher i litwaczka azari juz by wykopane w z Polski byly.

 14. Tego rodzaju/tego typu sprzeciw/”sprzeciw” czy postawa, absolutnie mnie nie dziwi, i dostrzegam go od dawna.
  To że np. ktoś chce Ż-om nieba uchylać, nie znaczy, że chce się pozbawić mozliwości tego uchylania i zasług z tytułu tego uchylania.

  • Nawet jeśli ktoś jest hiperprosuzerenowy, hiperuległy wobec suwerena/suzerena (pytanie jak okreslić pozycję USA, Izrela, „diaspory żydowskiej”, finansjery itd), to:
   lepiej być potrzebnym wasalem niż pomocnikiem pomocnika namiestnika,
   lepiej być Trumpem, kontaktującym się (raczej) ulegle z topami/szczytami: Net-hu, Chabad, neokoni, „diaspora”, niemniej jednak ze szczytami,
   niż kimś w rodzaju Pollarda (acz niezagrożonego aresztowaniem przez kraj oficjalnego obywatelstwa), kontaktującym się z oficerem z ambasady Izrela.

 15. Tak jak nie trzeba uchwalać, że 2 x 2 = 4, tak samo pojęcie mienia bezspadkowego istnieje we wszystkich systemach prawnych i jest oczywiste. Ale złodziejom znanej rasy trzeba patrzeć na ich ręce i politykom nie należy ufać, szczególnie, że wśród naszych polityków jest nadreprezentacja tej rasy.

 16. Szanowni Konfederaci, w szczególności Liderzy Konfederacji!

  Nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że – jak powtarzam to już od dłuższego czasu – chwyciliście byka za rogi. Tak trzymać, krótko za mordę przy samym pysku. Nie popuszczać nawet na moment.

  Sondaże (i sondażownie) musza pofolgować, a Konfederacja poszybuje w górę.
  Musi być nieustanny nacisk na uchwalenie Lex Michalkiewicz.

 17. Prawo Polskie nie przewiduje ale unijne wystarczy ustawę przyklepac i już, a jeśli wpisze się Unię z Unią do konstytucji to wszystko przejdzie nawet ślimak ryba marchewka owoc i banany prostowanie w imadle. A może i zaglada Słowian.

Comments are closed.