
Stanowisko Dumy stwierdza: „W związku z dalszymi nieprzyjaznymi działaniami, Duma Państwowa rekomenduje rządowi Federacji Rosyjskiej rozpatrzenie celowości zastosowania wobec Gruzji specjalnych środków gospodarczych (…) i przedłożenia odpowiednich propozycji prezydentowi Rosji”.
Deputowani odwołali się tu do ustawy o specjalnych środkach gospodarczych z 2006 roku, która przewiduje m.in. sankcje ograniczenia lub zakazania operacji finansowych, działalności turystycznej, czy zmiany wysokości opłat celnych. Stanowisko wobec Gruzji zostało przyjęte… jednomyślnie.
⚡️Совет Государственной Думы единогласно принял решение подготовить заявление о ситуации в Грузии. В частности, депутаты предложат Правительству РФ запретить поставки вина и воды в РФ, а также запретить денежные переводы в Грузию, заявил Вячеслав Володинhttps://t.co/fFRec00KAa
— Государственная Дума (@dumagovru) July 8, 2019
Wcześniej parlamentarzyści zapowiadali, że zaapelują o zakazanie importu gruzińskich win i wody mineralnej (słynne „Borzomi”), a także zakaz wysyłania przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Ostatecznie jednak w oświadczeniu nie wymieniono żadnych konkretnych restrykcji.
Stanowisko Dumy to element nacisku na Tbilisi, a także „podkładka” w formie „carte blanche” dla działań prezydenta Putina i rządu.
Wcześniej w Rosji wszedł w życie zakaz połączeń lotniczych z Gruzją. Decyzję o zawieszeniu lotów na czas nieokreślony władze podjęły po demonstracjach w Tbilisi wywołanych dość bezczelnym wystąpieniem w parlamencie Gruzji rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa.
A tymczasem – Gruzja, Tbilisi, dn. 20.06.2019 r.
Tysiące Gruzinów wyszło na ulice i szturmowało siedzibę parlamentu, gdy wystąpił w nim rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow; tłum starł się z policją; ostatnie walki zakończyły się o 05.20. pic.twitter.com/jAHdzdyroK
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) June 21, 2019
Źródło: PAP