W odmętach eko szaleństwa. By ocalić Ziemię trzeba doprowadzić do wyginięcia ludzkości – namawia australijska filozof MacCormack

Patricia MacCormack. Ta pani wykłada filozofię na uniwersytecie w Cambridge i wzywa ludzkość do samozagłady. Zdjęcie: YT
Patricia MacCormack. Ta pani wykłada filozofię na uniwersytecie w Cambridge i wzywa ludzkość do samozagłady. Zdjęcie: YT

Australijska profesor filozofii znalazła sposób na ocalenie naszej planety. Według niej należy doprowadzić do całkowitego wyginięcia ludzkości. Swymi upławami myślowymi podzieliła się w swej najnowszej książce.

Patricia MacCormack wykłada filozofię na Anglia Ruskin University w Cambridge. Jak sama twierdzi ku filozofii pchnęły ja zainteresowania feminizmem, teorią płciowości, weganizmem, ateistycznym okultyzmem, studia nad śmiercią i apokalipsą.

Te fascynacje dobrze określają profil pani, która naucza w Cambridge studentów z całego świata.

W swej najnowszej książce „The Ahuman Manifesto: Activism for the End of the Anthropocene” wyłożyła sposób w jaki jej zdaniem można uratować przed zagładą Ziemię. Trzeba doprowadzić do zagłady ludzkości.

MacCormack jest łaskawa i zastrzega, że nie proponuje ludobójstwa, tylko powstrzymanie ludzi przed rozmnażaniem się. „Jestem daleka od namawiania do masowej śmierci, ludobójstwa czy eugeniki. Mój manifest jest antynatalistyczny” – tłumaczy uczona od ateistycznego okultyzmu.

„Chodzi o zbojkotowanie rozmnażania się przez ludzi ze względu na to jakie szkody wywołują na Ziemi i jej innych mieszkańcach ludzie.”

Według niej najgorszą rzeczą jaką teraz robimy jest powoływanie na świat dzieci. Nie chodzi jej więc o wymordowanie całej ludzkości, tylko o doprowadzenie do tego, żeby sobie wymarła.

„Manifest zwyczajnie wzywa ludzi do tego by się więcej nie rozmnażali – nie traci się życia, nikogo nie opłakujemy. Jeśli przestaniemy się rozmnażać, będziemy mogli troszczyć się o wszystkich mieszkańców już tutaj, zarówno ludzi, jak i nieludzi, a także o samą Ziemię, łagodząc już wyrządzone szkody. To działalność opiekuńcza.” – zachwala swe propozycje feministka i teoretyk płci.

Oprócz tego MacCormack wzywa do czegoś co nazywa „wegańskim abolicjonizmem”. Generalnie chodzi o to, by nie jeść innych stworzeń. Podważa antropocentryczny punkt widzenia twierdząc, że ludzie nie mogą mieć uprzywilejowanej pozycji wobec innych stworzeń i nie są „najlepszą formą życia”.

Jak podaje portal CambridgeshireLive w swej książce wzywa też do obalenia religii i wszelkich form przemocy, takich jak „kościół kapitalizmu” a także „kultu samego siebie”.

Uczelnia – Anglia Ruskin University wspiera poglądy fanatyczki – co oznajmia na swej internetowej stronie. Docenia jej feministyczne doświadczenia, w teorii dziwactwa – queer theory i etyce postludzkiej – posthuman ethics. Teraz MacCormack ma na uczelni zajmować się także „kwestiami różnorodności w wymiarze sprawiedliwości ze szczególnym uwzględnieniem z problemu praw zmiennopłciowców i rozróżniania płci”.

13 KOMENTARZE

 1. Myślę, że emocjonalne rozchwianie tej osoby nie powinno przysłaniać nam rzeczywistych problemów trapiących nasz glob. Wydaje się faktem, że wielkie korporacje światowe niszczą w swej chciwości naszą planetę i nikt nie jest w stanie ich powstrzymać, bo to one rządzą, a nie „demokratycznie wybierane” rządy.
  Nie wydaje się właściwym rozwiązanie polegające na unicestwieniu gatunku – to chyba zbyt radykalna propozycja, w końcu jesteśmy częścią Natury (choć bezsprzecznie największą jej pomyłką), po coś zostaliśmy przez Nią stworzeni.
  Może, po prostu, powinniśmy nauczyć się żyć w zgodzie z Naturą? Były kiedyś takie nacje, od których mogliśmy się tego nauczyć (np. rdzenna ludność Ameryk czy Australii), ale wymordowaliśmy je – z chciwości.
  Może, po prostu, powinniśmy wyeliminować z naszych serc CHCIWOŚĆ? I brać od Natury tylko to, co jest nam niezbędne do życia?
  Życie to nie geszeft.

 2. Bardzo bym chcial zeby lewacy uratowali swiat w ten sposob. ALE niech kazdy chetny lewak zaczyna od siebie. To byloby super pozyteczne dla naszej planety!

 3. Mamy nadzieje, że pani MacCormack jej rodzina oraz jej wyznawcy jako pierwsi dadzą przyklad i popełnią sepuku… nastapi lekkie oczyszczenie Ziemi – a potem zobaczymy.

 4. Co to za pseudoludzki stwór z ryjem zakolczykowanym? Na łąkę z nią i niech sie pasie, żryj trawę bo masz sieczke we łbie , ty człekokształtna kreaturo. Zacznij ocalać świat od samobójstwa. To będzie cudowny dar dla matki natury.

Comments are closed.