Koronawirus a bezrobocie na świecie. W II kwartale zniknie 195 milionów miejsc pracy

Fabryka Opla w Polsce. Foto: PAP
Zdj. ilustr. Fabryka Opla w Polsce. Foto: PAP
REKLAMA

Pandemia Covid-19 zwiększa bezrobocie na całym świecie. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) najbardziej dotknięte tym zjawiskiem sana razie kraje Azji. Bezrobotnych szybko przybywa jednak w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy.

To niespotykany kryzys od czasów powojennych. MOP szacuje, że spośród 3,3 miliarda zatrudnionych ludzi na świecie, 80% pandemia w jakiś sposób dotyka i wpływa na ich zatrudnienie, zarobki, utrzymanie etatu, czy choćby ograniczenie czasu pracy.

Mamy nie tylko zakłócony rynek i zasady podaży i popytu, ale też poprzerywane sieci produkcji i dostaw. Liczby dotyczące bezrobocia zaczynają przerażać, pomimo różnych programów i tarcz ochronnych.

REKLAMA

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 10 milionów bezrobotnych w ciągu dwóch ostatnich tygodni. W Kanadzie jest 2,13 miliona zarejestrowanych, także w ciągu dwóch tygodni.

W Europie, w Wielkiej Brytanii odnotowano 950 000 nowych wniosków rejestracyjnych pomiędzy 16 marca a 31 marca. Winnych krajach Europy dane zmniejszają przepisy o tzw. czasowym zawieszeniu świadczenia pracy. W Niemczech, jeszcze w marcu zawiesiło działalność prawie 500 000 firm. We Francji na bezrobocie (także czasowe) przeszło 5,8 miliona pracowników (25% wszystkich pracowników sektora prywatnego). Planowany wzrost PKB w I kwartale tego roku zweryfikowano w dół o 6%.

Według danych MOP w drugim kwartale 2020 roku zniknie na świecie odpowiednik 195 milionów pełnoetatowych miejsc pracy (w wymiarze etatu opartego na 48 godzinach pracy tygodniowej). 125 milionów etatów przypadnie na Azję, 24 na Amerykę i 20 mln na Europę. Do tego badanie wśród krajów Unii Afrykańskiej ocenia bezrobocie na 20 milionów miejsc pracy.

Dane o utracie pracy nie dotyczą tzw. szarej strefy ekonomii. W „nieformalnej gospodarce” w krajach afrykańskich, czy w Indiach, zatrudnienie znajduje tymczasem więcej osób w wieku produkcyjnym, niż gospodarce oficjalnej.

MOP uznała za sektory najbardziej zagrożone pandemią – transport, usługi hotelowe i restauracyjne, przemysł wytwórczy i handel detaliczny.

Źródło: Le Figaro Economie

REKLAMA