Papież Franciszek zdejmie ekskomunikę z Marcina Lutra? W zamian Luteranie przestaną nazywać go antychrystem

Papież Franciszek Źródło: PAP

Czy papież Franciszek zdejmie ekskomunikę z Marcina Lutra? Klątwę w 1521 roku nałożył papież Leon X. Teraz niemieckie środowisko teologów-ekumenistów naciska na przywrócenia Lutra na łono Kościoła katolickiego.

Autorami postulatu rehabilitacji herezjarchy są teologowie-ekumeniści katoliccy i protestanccy. Twierdzą oni, że doprowadzi to do pogłębienia dialogu ekumenicznego.

Wyciągnięcia ręki wymagają również od drugiej strony. Postulują, by Światowa Federacja Luterańska zaprzestała określania papieży mianem „antychrystów”. Jako pierwszy Ojca Świętego nazwał tak właśnie Marcin Luter.

Postulaty 30 teologów nagłośnił niemiecki portal internetowy, który należy do ichniejszego Episkopatu.

– Ekumenizm żyje dzięki działaniom symbolicznym i odwołanie potępiającej Lutra bulli miałoby szczególne znaczenie – powiedziała teolog Johanna Rahner.

Rahner twierdzi, że ekskomunika została już de facto zdjęta (przez dekret Unitatis redintegratio Soboru Watykańskiego II), jednak bulli nigdy nie cofnięto oficjalnie.

Światowa Federacja Luterańska potępiła już nazywanie papieża antychrystem. Dodatkowo Światowa Rada Luterańska i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan zamierzają wspólnie upamiętnić 500. rocznicę ekskomuniki Lutra, która ogłoszona została 3 stycznia 1521 roku.

Teologowie zauważają, że byłaby to okazja to zdjęcia ekskomuniki.

Źródło: Katholisch.de

33 KOMENTARZE

  • to że luteranie zostaną katolikami bez ich zgody xD tak jak u nas sekciarz szumowski chce bez niczyjej zgody szczepić ludzi

 1. To tak z powodów osobistych? Przecież Luter to morderca, który dla własnych celów spowodował gigantyczną wojnę religijną. Doprowadził do śmierci czasami i 90% ludności, na niektórych obszarach Niemiec, a w końcu dał podwaliny pod ruchy reformacyjne, które naśladowały go w jego morderczych działaniach. Franciszek to zwykły szkodnik, który powinien zostać zamknięty w jakieś klasztornej celi

 2. Wy się lepiej zajmijcie problemem tysiąclecia.Ile diabłów znajduje się na ostrzu szpilki?
  Taki postęp w technice obliczeniowej,a te święte matoły nawet tego nie umią policzyć.Ale kasę już tak.

 3. dla protestantow jest wazne,by katolicy ciagle przepraszali ich,by prowadzili swe pogadanki mszalne na protestancki sposob,a po likwidacji kosciola katolickiego nie bedziemy im juz potrzebni.

  • Cóż Pan bredzi? To lepsze niż nowinki o koronawirusie. Odrobina wiedzy nie boli, a przynajmniej uchroni od ośmieszenia.

 4. Luter nie zaczal zadnej wojny. Skrytykowal (i slusznie !) KK z jego rozpasaniem, terrorem i zalganiem, i to dopiero KK zaczal bez opamietania mordowac ludzi za ich poglady. Religia przez samo swoje istnienie szkodzi na rozum, zawsze i wszedzie. Swoja droga, wojny religijne w Niemczech byly darem bozym dla Polski i Europy, bo gdyby nie one, to taki Bismarck mogl sie byl znacznie wczesniej wychylic i stworzyc zjednoczone, potezne Niemcy. I wtedy gnoj jaki Niemiaszkowie zafundowali trzykrotnie w ostatnim stuleciu stalby sie znacznie wczesniej.

  • Na zaślepiony rozum nie ma rady. Musisz dostać po łbie od życia, aż w końcu spokorniejesz. Jest więc nadzieja dla Ciebie.

   • Zapraszam by sprawdzić. Zajmie to nawet mniej niż 5 minut, a skutek pozostanie na dużo dłużej. „Nie rozumiem takich ludzi” – ja za to rozumiem, że niektórym zdobywanie wiedzy sprawia ból, a naturalnym odruchem jest unikanie bólu. Skutkiem jest wypowiedź, jak u rthrt.

  • U Lutra są też inne „kwiatki”:
   „Rozum to jest największa q.wa diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą q.wą; jest prostytutką, prawdziwą q.wą diabelską, q.wą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość.”
   (za: wiki)

    • Przecież masz źródło, mikrocefalu, podane. Jaki wyssany palec zatem? Akurat ten passus o rozumie, to jeden z najbardziej znanych z tego opasłego i ofajdanego (in cloaca do zapamiętania wężykiem) knura Lutra. Nie słyszałeś panie Historyk?

  • Owszem, ale trzeba rozumieć co to znaczy, dlaczego tak powiedział i w jakim kontekście. Źródła to nie to samo, co wikipedia. Kurcze, ludzie! – wiedza nie boli. No chyba, że boli…

 5. a w tej sprawie sam naczelny też ma coś do powiedzenia czy raczej wzorem dzierżawców winnicy z przypowieści pierwszego po bogu dziateczki będą urządzać własne gierki w piaskownicy

 6. Ekskomunika to wyłączenie ze Wspólnoty Kościoła.
  „Teologowie-ekumeniści” nie mają pojęcia o czym mówią. Luter sam na siebie nałożył ekskomunikę poprzez uparte trwanie w swoich poglądach. Potwierdzenie przez papieża było tylko nadaniem jej powagi.
  Najpierw luteranie musieliby uznać błędność swoich nauk, by doszło do jakiegoś zjednoczenia.
  Żaden (sic!) ważnie ochrzczony, nawet będąc w ekskomunice, nie jest pozbawiony jednego sakramentu – Pojednania (spowiedzi) – czyli droga dla innowierców zawsze jest otwarta. Oczywiście zaciągnięcie poważnej kary może wymagać decyzji czy potwierdzenia przez np. papieża, ale to raczej formalność – jeśli odwołanie błędnych nauk jest szczere.

  • „Żaden (sic!) ważnie ochrzczony, nawet będąc w ekskomunice, nie jest pozbawiony jednego sakramentu – Pojednania (spowiedzi) – czyli droga dla innowierców zawsze jest otwarta.”

   To powiedz to Korwinowi, ktory jest heretyckiego wyznania.
   Juz widze jak drepta do spowiedzi do Katolickiego duchownego.
   Swego czasu zaslynal maksyma ze ‚kult Czarnej Madonny’ jest poganski.

   I co sie tu Lutrowi dziwic?

   • Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, jeśli będzie podatny grunt i jeśli będę miał okazję, to zapewniam Cię, że mu powiem.
    Ja JKM nie „przyłapałem” na jakiejś herezji (herezja dotyczy ważnych prawd, nie niuansów). Nie zaglądam też do jego sumienia – nie głosi prawdy niezgodnej z nauczaniem KK, a to mi wystarczy.
    Nawet nie wiem jakiego jest wyznania.
    O kulcie Czarnej Madonny w jego ustach również nie słyszałem. Google wydaje się, że też – daj namiary.

 7. 500 lat piekna dat – symboliczny gest – — dla afrykanow nasze spory to absurdalne niuanse —1 miliard czeka – by tu przyjsc

 8. Powiedziec mu to? Nic prostszego. Ma swoj portal, wystarczy napisac. Czy odpowie to juz inna sprawa.
  Liknki w komantarzach na tym portalu nie przechodza. Wystarczy pogooglowac 10 minut i juz bedziesz wiedzal… ale sprobuje:

  https://prawy.pl/5864-kontrowersyjne-poglady-niespodziewanego-zwyciezcy-eurowyborow/

  fragment:
  „Deklaruje „że z awersją odnoszę się do kultu Matki Boskiej”. Kult Maryi zdaniem Korwina jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, jest herezją. Dodatkowo szacunek, jakim darzona jest Matka Jezusa dla Korwina jest społecznie szkodliwy, gdyż uzależnia mężczyzn od kobiet. Równie szkodliwy według niego jest kult świętych. Korwin głosi, że Bóg stworzył świat ale w niego nie interweniuje, a objawienia i stygmaty to dziwactwo.”

  o sensie modlitwy:
  https://nczas.com/2011/12/01/korwin-mikke-dlaczego-jestem-deista/

  „Jak widać, jestem przekonanym deistą. A tych, co uważają, że Bóg interweniuje (lub nawet powinien interweniować, do czego przynaglamy Go modlitwą, bo my wiemy lepiej od Niego, co powinno zajść…) w porządek świata, oskarżam o to, że uważają Go za partacza.”

  JKM o ile sie nie myle jest wyznania ewangelicko augsburskiego. Nie uznaja oni Matki Boskiej, Trojcy Swietej, sakramentow, Swietych i Papieza.
  To tak w najwiekszym skrocie.

  • Więcej Ci nawet powiem – oni Boga nie uznają! Piją krew i zmawiają zaklęcia antypapieskie. A najwięcej ich zmawiali, gdy papieżem był Polak, bo oni antypolscy są. I jak się rodzą, to są czarni, potem bieleją, dla niepoznaki.
   Durniu!

 9. Bycie nazywanym antychrystem przez jednego z duchowych potomków tego zapijaczonego i opasłego knura Lutra jest najwyższym zaszczytem.

   • Nie znam. Proszę o wybaczenie i postanawiam poprawę. Cofam także „zapijaczonego”. Z lektury tekstów o tym knurze wiem jedynie, że lubił alkohol a nawet zalecał „ostre chlanie” jako remedium na demony. Ponoć jego ostatnie lata były pod tym względem szczególnie przykre. Stąd mój, kajam się po stokroć, nieuprawniony wniosek. Także po korekcie byłoby tak: Bycie nazywanym antychrystem przez jednego z duchowych potomków tego opasłego knura Lutra jest najwyższym zaszczytem.

    Zawsze podziwiałem heretyków, którzy potrafili przejść do porządku nad faktem, iż ich jasny idol, jak sam wyznaje, większość swoich, zlituj się, Panie, konceptów teologicznych wypracował in cloaca, czyli na sraczu.

Comments are closed.