Skandal wokół amerykańskich aptek w Polsce. W odpowiedzi pracownicy Mosbacher strofują polskich urzędników

PiS przeprasza ambasador Georgette Mosbacher za prawidłową odpowiedź na jej bezczelne komentarze Źródło: PAP
PiS przeprasza ambasador Georgette Mosbacher za prawidłową odpowiedź na jej bezczelne komentarze Źródło: PAP

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, ambasada USA w Polsce interweniuje po serii działań podjętych przez nasze państwo w związku z siecią amerykańskich aptek Gemini. Resort zdrowia podejrzewa bowiem, że w nielegalny sposób może ona wykorzystywać medyczne dane pacjentów w celu profilowania ich przez komercyjne podmioty. Sprawą zajmują się Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policja.

Powołując się na swoje źródła, „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował w poniedziałek, że amerykańska ambasada po serii działań podjętych przez państwo polskie, podjęła interwencję. Zaczęły się telefony do urzędników.

„W dwóch niezależnych źródłach potwierdziliśmy, że do polskich urzędników odzywają się pracownicy ambasady USA. Dopytują o szczegóły prowadzonych czynności oraz przypominają, że zagraniczny kapitał w Polsce musi być właściwie traktowany” – donosi DGP.

Nie są natarczywi. Raczej okazują swe zainteresowanie i delikatnie przypominają, że będą pilnowali, by amerykański kapitał w Polsce nie był gorzej traktowany niż polscy przedsiębiorcy. Nie jest to stawianie sprawy na ostrzu noża – mówił jeden z informatorów gazety.

Według dziennika, do tej pory telefony amerykańskich dyplomatów nie przynosiły dużych rezultatów. Polacy wciąż mają wątpliwości co do legalności działań aptek Gemini, należących do nowojorskiego funduszu inwestycyjnego.

Biuro prasowe amerykańskie ambasady nie zaprzeczyło doniesieniom DGP. „Nie komentujemy prywatnych rozmów dyplomatów. Jest to normalne, że dyplomaci rozmawiają z urzędnikami państwowymi o ułatwieniach inwestycyjnych. Stany Zjednoczone wspierają równe szanse, a także uczciwe i równe traktowanie inwestorów z USA” – oświadczyła ambasada.

Gemini z kolei twierdzi, że nie prosiła amerykańskich dyplomatów o pomoc.

Sprawą amerykańskich aptek od dwóch tygodni zajmują się Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policja. Chodzi o przetwarzanie danych osobowych oraz profilowanie klientów przez jedną ze spółek należących do grupy Gemini. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Ministerstwo Zdrowia. Nie jest bowiem wykluczone, że amerykańska sieć pozyskuje dane do profilowania z systemu informacji medycznej P1. Jest to najpilniej strzeżony rejestr państwowy.

Działanie aplikacji stworzonej przez Gemini miało sprawić, że poufne dane polskich pacjentów miały znaleźć się na chmurze Amazona. Sieć odpiera jednak zarzuty polskiego resortu zdrowia.

Źródło: DGP

18 KOMENTARZE

   • Strażnik Długopisu nie wie co powiedzieć, nie dostał sms od prezesa. Trafił nam się marionetkowy Adrianek.

 1. Dlatego właśnie Duda to bardzo zły wybór, Trzaskowski tak samo zły.
  PIS=PO= jedno zło.

  PiSowcy tak wstawali z kolan, że upadli na pysk i pełzają od tego momentu. Od czasu do czasu unosząc jedną część ciała… odwłok. Zamienili jednego Pana (Berlin/Bruksela), na innego (juesej / tel awiaw).

  • Ale lokaj dostał w Białym Domu krzesło do spoczynku…a to dużo. Adrian, jak chcesz być w Białym Domu stałym bywalcem – to zatrudnij się jako sprzątaczka, albo wyślij swoją Czaplę.

  • Slaby kraj zawsze bedzie w roli petenta. Ale zdecydowanie lepiej byc petentem USA niz sowietow. Zycie w krajach znajdujacych sie pod wplywem jankesow jest zdecydowanie latwiejsze.
   I nie wyjezdzajcie z Kolumbia czy Boliwia, bo tam wciaz jest lepiej niz na Kubie, w Rosji czy Korei Płd.
   A kto zostawil nam w spadku „panstwo teoretyczne” ‚kupe kamieni” z czyms tam zatknietym na szczycie? I teraz te szumowiny ktore doprowadzily do ekstremalnej polaryzacji w Polsce pyskuja, ze Kaczor ich dzieli, a oni „maja dosc”?
   Teraz ta warszawska klika ma czelnosc mowic o zjednoczeniu jednoczesnie pokazujac wzgarde i w niemal kazdym zdaniu dotyczacym oponentow. Hipokryzja niebotyczna. Czy ktos moze spytac Trzaskowskiego dlaczego skarzy decyzje sadu dotyczace zwrotu majatku oszukanym lokatorom, ktorych okrada klika powiazana z „bufetowa”? Nie wystarczy skandowac „Rafal nie klam”; nalezy wyraznie punktowac jego zlodziejskie praktyki i klamstwa, pokazujac konkretne sprawy.
   Ci od Kaczora nie sa swieci, ale przynajmnie probuja cos dla Polski zrobic. Osobiscie nie chce powrotu niemieckich kundli. Trzeba ich zmarginalizowac, a dopiero wtedy jest jakakolwiek szansa dla Konfederacji.

   • Słaby kraj (Węgry) potrafi realizować politykę dla realizacji własnych interesów – raz układając się z jankesami, raz z Niemcami, innym razem robiąc deal z Putinem, albo z Chinami (przejmując oddany przez nas temat HUBa dla nowego jedwabnego szlaku – po naciskach „sojusznika”).

    Dodatkowo nawet pod butem Sojuza ambasador tegoż nie pozwalał sobie na tyle, co nieformalna gubernator Polin. Jeśli chciał rozmawiać z premierem PRL, to musiał umawiać wizytę i grzecznie czekać. Rząd PRLu i I-szy serkretarz byli wyżej rangą i poleceń słuchali ewentualnie bezpośrednio z Moskwy. Proszę nie mylić tego z pochwałą tego zbrodniczego zaboru i bandyckiego systemu komunistycznego, zwanego dla zmyłki POLSKĄ (rzplitą ludową).

    Teraz zaś mamy BANANA republick of Polin, gdzie najwyższym władzom podskakuje i wydaje polecenia niski rangą dyplomata obcego mocarstwa…

   • Szansą dla Konfederacji wcale nie są wejścia miedzy POPiS i ich rywalizacje o stołki, tylko rozpier…nie do gołej ziemi zakłamanego POPiS-u. Sapienti sat.

 2. a amerycalistyczne apteki gemini! to już wiadomo gdzie nie kupować obok shwaboshowych firm. BOYCOTT! Napijmy się bostońskiej herbatki!

 3. Poproście krewnych w Stanach jak macie, żeby zrobili donację na BLM i Demokratów.
  Amerykanie po prostu MUSZĄ zająć się swoimi sprawami wewnętrznymi i należy im w tym pomóc.
  Wtedy będą mieli mniej czasu i środków, żeby mącić tutaj.
  Taka jest polska racja stanu.
  To tak „za wolność moją i naszą” bo poprzednie powiedzonko nie zdało egzaminu.
  Polacy muszą nauczyć się, że nie mamy przyjaciół i sojuszników tylko własne interesy.

 4. Szansą dla Konfederacji wcale nie są wejścia miedzy POPiS i ich rywalizacje o stołki, tylko rozpier…nie do gołej ziemi zakłamanego POPiS-u. Sapienti sat.

 5. Jak tej Mosbacher tak dobrze idzie – to może na Prezydenta? Chyba nawet od Trzaskowskiego przystojniejsza?

Comments are closed.