Amantadyna dopuszczona w leczeniu Covid-19. Rząd bohatersko rozwiązuje problem, który sam stworzył

lek na koronawirusa/Na całym świecie trwają zaawansowane poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay
Na całym świecie trwają poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay

Amantadynę można ponownie używać w Polsce w leczeniu Covid-19. Lek Viregyt K – zawierający chlorowodorek amantadyny – po przerwie, od 21 grudnia pojawił się w aptekach.

O amantadynie głośno jest niemal od początku ogłoszonej pandemii koronawirusa. Jednym z pierwszych lekarzy, który wskazywał, że lek pomaga łagodnie przechodzić objawy koronawirusa, był dr Włodzimierz Bodnar.

O skuteczności amantadyny z biegiem czasu informowało coraz więcej lekarzy.

W listopadzie w Sejmie Konfederacja zorganizowała konferencję prasową, na którą zaprosiła dr Bodnara. Mówił on, że rozpoczął terapię amantadyną oddolnie.

Apelowałem (ws. amantadyny – red.) od wielu miesięcy i pisałem, gdzie tylko mogłem. Moje głosy odbijały się jak od betonu, tylko żadnym echem – mówił dr Bodnar i wskazywał, że głównie procedury blokują dostęp do szerokiego zastosowania leku.

Czytaj więcej i zobacz konferencję: Lekarz znalazł skuteczną terapię na koronawirusa, ale Polacy mają do niej ograniczony dostęp. Rząd zasłania się procedurami [WIDEO]

Rząd zakazuje terapii amantadyną

Jednocześnie posłowie Konfederacji 20 listopada złożyli interpelację poselską ws. amantadyny (Interpelacja nr 15008 dostępna w TYM miejscu).

30 listopada rząd, obwieszczeniem ministra zdrowia, zdecydował, że zakazuje leczenia pacjentów z Covid-19 amantadyną. Zaczął regulować sprzedaż leku Viregyt K – zawierającego chlorowodorek amantadyny, o konkretnym kodzie EAN – w aptekach, jednocześnie oficjalnie nie dopuszczając go do podawania pacjentom z chorobami innymi niż Parkinson i dyskineza u dorosłych.

Tłumaczono to m.in. brakiem badań potwierdzających skuteczność amantadyny w starciu z wirusem. Rząd takich badań nie zlecił. Polecił jedynie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury w tej kwestii. Ale takiej literatury nie znaleziono.

Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem – mówił minister Niedzielski.

Wydano więc rekomendację o niestosowaniu leku.

Minister wyleczył się amantadyną

13 grudnia o amantadynie zrobiło się jeszcze głośniej. Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcin Warchoł, oświadczył na Twitterze, że wyzdrowiał z COVID-19 dzięki amantadynie.

„Amantadyna działa na COVID! Jestem przykładem. Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel, wg lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, wiec wziąłem amantadynę – piorunujący efekt! Zadziałało! Będę domagał się od ministerstwa zdrowia, by zajął się tym lekiem” – napisał Warchoł.

Dwa dni później minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował, że zlecił Agencji Badań Medycznych rozpoczęcie badań klinicznych dotyczących zastosowania amantadyny w leczeniu Covid-19.

Pierwsza publikacja o amantadynie na świecie – zasługa Polaków

W międzyczasie badania takie przeprowadzili naukowcy z Cambridge. Zrobili to po tym, gdy polscy naukowcy – prof. Konrad Rejdak oraz prof. Paweł Grieb z PAN – opisali w artykule naukowym możliwe działanie ochronne amantadyny przeciwko COVID-19. Była to pierwsza publikacja kliniczna na świecie.

Artykuł ten pojawił się wiosną br. Wtedy polski rząd nie zdecydował się przeprowadzić badań.

Zrobili to eksperci z Uniwersytetu w Cambridge i doszli do podobnych wniosków, co polscy lekarze.

„Żaden z pacjentów otrzymujących amantadynę w leczeniu, nie miał poważnych powikłań COVID-19. Nasza analiza jest zgodna z hipotezą, że amantadyna może działać ochronnie (…) hamując replikację wirusa. Należy przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić terapeutyczną użyteczność amantadyny w leczeniu COVID-19” – stwierdzili naukowcy z Cambridge.

Czytaj także: Amantadyna skuteczna w walce z COVID-19. Naukowcy z Cambridge potwierdzają odkrycie Polaków

Rząd dopuszcza amantadynę

„Minister Zdrowia informuje, że zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu Viregyt-K, na podstawie których wprowadzany jest do obrotu produkt w opakowaniach przeznaczonych na inne rynki” – oto fragment komunikatu ministerstwa zdrowia. Cały komunikat dostępny TUTAJ.

Przychodnia Lekarska Optima w Przemyślu, której przewodzi dr Bodnar, komunikuje: „Według informacji, jakie do nas docierają, chlorowodorek amantadyny ponownie pojawi się w aptekach już 21.12.2020!”.

Potwierdził to także wiceminister Marcin Warchoł. Jednocześnie prace Agencji Badań Medycznych wciąż trwają.

Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm wskazuje natomiast, że nawet „jeśli jakaś partia została wprowadzona w ramach importu, nie będzie na tyle duża, by pojawiły się we wszystkich aptekach”.

I dodaje, że inny preparat amantadyny – Amantix – był przez cały czas dostępny na rynku.

20 KOMENTARZE

 1. Dopuszczony do leczenia, ale w dalszym ciągu niedostępny do kupienia na zwykłe recepty. Tylko na tzw. „refundowane” dla przewlekle chorych na parkinsona! O ile jest w aptece.

 2. zarządzający Polską, gracko się spisali, wg wytycznych, cel w pewnym sensie osiągnęli, tysiące ludzi umarło i umrze, a o to przecież chodziło

  • Za mało umarło, na pewno są już telefony z ZUS typu:
   „co wy robicie? czyście zwariowali? przecież umówiliśmy się, że ten lek dopiero pod koniec maja ma być dostępny a we wrześniu ma się okazać, że dla chorych z COVID jest niebezpieczny”.
   A i z Pfizera pewnie już dzwonili do Niedzielskiego, że teraz będzie musiał łapówę, tfu, wpłatę na fundację z odsetkami oddawać.

 3. CZyż nie powinien to być powód do dymisji Niedzielskiego??? Kiedy wreszcie będą ponosić odpowiedzialność za swoje błędne i szkodliwe decyzje ???!!

 4. Wygląda na to, że nasz minister zdrowia umoczony w Pfizerze nie mógł już dłużej mataczyć.
  Po publicznych sygnałach o sukcesie leczenia od paru prominentnych polityków, w tym wiceministra sprawiedliwości i po paru publikacjach zagranicznych klika z MZ trochę się wystraszyła i (z wielką niechęcią) dopuściła dość dobrze działający lek do użytku.
  Teraz będą się musieli tłumaczyć swoim sponsorom z Big Pharmy.
  Tyle kasy mogło przepaść, aj waj!

 5. Gdyby to był rząd Polski to wycofałby się natychmiast z kwarantanny i ze szczepionek bo jest tani lek. A jeśli już kupił szczepionki to mógłby odsprzedać jakimś łosiom, którzy by chętnie wzieli. Ale to rząd polin więc interes mośka z firmy picer jest ważniejszy niż wszystko inne.

 6. Czy już nikt w Polinie nie zdaje sobie sprawy,że obowiązują nas od 89r umowy,wg których nie wolno nam się wychylać z jakimiś odkryciami bez zezwolenia.W najgorszym razie możemy kupić licencję.I to wyłącznie za oceanem.Gdyby tam akurat nie mieli jakiejś na zbyciu pozostaje UE.
  Powyższy przypadek akurat nie pasuje od ,normalnego’ usprawiedliwienia iż nam Ruski nie pozwolili.

  • nie nas tylko zydow wladcow tej krainy. a my jestesmy ich wasalem, a nie wasalem usa. a wasal wasala nie jest wasalem. wiec „nas” nie obowiazuja, tylko „ich”.

 7. Amantadyna stosowana od dawna mogła być niebezpieczna ale szczepionka opracowana w ekspresowym tempie bez badań populacyjnych jest super i cacy. Coś tu śmierdzi na kilometr

 8. Łukasz Waligórski ma chyba udziały w Amantixie. Musi przecież wiedzieć że w Anatixie jest inna amantadyna, nieskuteczna w terapii przeciw covidovi.

 9. Wygląda na to, że najszybsza ścieżka legislacyjna wiedzie przez zarażenie jakiegos ministra.

  PS. Doktor Bodnar na ministra zdrowia! Horban, Simon, Gut, Dzieciątkowski, Grzesiowski – do mycia garów.

 10. „Rząd zakazuje terapii amantadyną”, dlaczego?
  Dlatego, że to zdrajcy, sprzedawczyki, są tylko marionetkami, a sznurki pociągają ci, którym zachciało się władzy nad światem. Kiedy to wreszcie zrozumiesz durny narodzie, kiedy połowa polaków będzie już w grobie?
  Wtedy będzie już za późno.

 11. I żadna szcz[e]kaczka na tym portalu nie zauważyła iż na 100% inne odtąd jest pojęcie warcholstwa.
  B r a w o z a c n y W a r c h o ł !

 12. Nie potrzebujesz amantadyny. Szukaj chininy (tonik indiański, chlorochinalin w aptece bez recepty)+cynk, selen, srebro koloidalne, MMS, witaminy a,d,e,k,c przepłukuj gardło alkoholowymi nalewkami (lukrecja, wrotycz). Sam miałem od początku problemy gardłowe z tym wirusem i aktualnie prawie niezauważalne.

Comments are closed.