Z okazji 8 marca we Francji wystawiają pod Panteonem „109 nowych, różnorodnych Mariann”. W tym islamistkę i transseksualistę

Schiappa
Otwieranie wystawy pod Panteonem w paryżu Fot. twitter Schiappa

We Francji, gdzie były po wojnie silne wpływy komunistów, też pojawił się tzw. Dzień Kobiet. Z okazji 8 marca na stronach MSW pojawił się anons sekretarz stanu ds. obywatelstwa, bardzo „postępowej” feministki Marleny Schiappy, która promuje wystawę „Odnówmy oblicze Republiki”.

W poniedziałek, 8 marca minister ds. obywatelstwa Marlène Schiappa organizuje wystawę, która ukaże 109 portretów kobiet.

Wydarzenie zatytułowano „109 Mariannes” i ma na celu „uczczenie różnorodności Francji”.

Na portretach pojawią się oblicza słynnych kobiet, w których niektóre były wzorami dla twórców kolejnych symboli Republiki, czyli wizerunków Marianny. Są tu np. Brigitte Bardot, Laetitia Casta, Mireille Mathieu.

Ministerstwo dodaje jednak, że chce także promować „nową krew Republiki” i „postać Francji dzisiejszej i tej z przyszłości”. Wśród setki portretów wystawionych w Panteonie są feministki, policjantki, pielęgniarki, ale też mężczyźni po zmianie płci i zawoalowane kobiety ze świata islamu.

O ile transpłciowej Marianny Francja może się szybko doczekać, bo od miesięcy trwają nad Sekwaną np. dyskusje o dopuszczeniu takich „naturalizowanych” operacyjnie kobiet do konkursów piękności Miss Francji, to większe kontrowersje budzi jednak Marianna przyodziana w islamską chustę. Rzeczywiście… „znak czasów”.

Kontrowersje są tym większe, że rząd przecież podobno walczy teraz z „separatyzmem islamistycznym”. Niektórzy pytają złośliwie, czy nową dewizą republikańską będzie „Wolność, równość, braterstwo, islamizm”?

Marlène Schiappa broni się, że kobieta w chuście to Fatoumata Kébé, astrofizyk, wykształcony we Francji „niezwykły przykład dla młodych dziewcząt”.

Źródło: Valeurs Actuelles

2 KOMENTARZE

  1. Z okazji 8 marca we Francji wystawiają pod Panteonem „109 nowych, różnorodnych Mariann”.
    ———————–
    Na prosbe deputowanego Abdullaha Mahmuda Ben Anina do 109 różnorodnych Mariann dolaczono 110 – owce.

Comments are closed.