Zakażą petard i fajerwerków? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Zabawa fajerwerkami czasami kończy się tragicznie. Foto: Pixabay
Zabawa fajerwerkami czasami kończy się tragicznie. Foto: Pixabay

Obrońcy zwierząt znaleźli sojuszników wśród parlamentarzystów. Czy zakaz używania petard i fajerwerków zostanie przegłosowany?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt ustawy, która ma zakazać używania petard i fajerwerków.

Szczegóły zaprezentowała posłanka Katarzyna Piekarska.

„Dla wielu osób fajerwerki stanowią nieodłączny element zabaw odbywających się w Sylwestra i Nowy Rok, jednak w praktyce wygląda to tak, że niektóre osoby nie mogąc doczekać się dni 31 grudnia i 1 stycznia odpalają je wiele dni wcześniej albo wykorzystują pozostałe im jeszcze fajerwerki wiele dni po tym okresie, wywołując trudną do zniesienia, także przez ludzi, chaotyczną kanonadę” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednak to nie ludzie są głównym powodem próby wprowadzenia zakazu. Posłowie chcą wprowadzić zakaz ze względu na „cierpienie zwierząt”.

Według parlamentarzystów popierających projekt materiały pirotechniczne wywołują głośny wybuch (m.in. petardy, rakiety czy rzymskie ognie), a ten wywołuje strach i panikę wśród zwierząt.

Projekt postulowany przez posłankę Piekarską wprowadziłby całoroczny zakaz używania m.in. petard i fajerwerków, określonych w projekcie jako wyroby widowiskowe pirotechniczne klasy F2 i F3.

„Fajerwerki, w tym zwłaszcza petardy, bywają używane w pobliżu lasu, gdzie przerażone powodowanymi przez nie hukami zwierzęta są narażone na cierpienie, a nawet utratę zdrowia lub życia. Zdarzają się przypadki zwierząt w lesie, które padły ze strachu od huku fajerwerków oraz zwierząt, które na skutek dźwięków i błysków wywołanych przez fajerwerki zostały wybudzone ze snu zimowego, co miało poważne skutki da przetrwania przez nie zimy” – przekonują wnioskodawcy nowelizacji.

Spod zakazu wyjęte byłby tylko niewielkie fajerwerki, określone w projekcie jako wyroby widowiskowe pirotechniczne klasy F1. To m.in. zimne ognie.

Co ciekawe, ograniczenia nie obejmowałoby przedsiębiorców, jednostek naukowych lub podmiotów uprawnionych do ich używania na podstawie odrębnych przepisów. Pewnie pamiętali o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej POmocy, która co roku wali fajerwerki na zkaończenie swojej imprezy. Wiadomo – fajerwerki od pana Owsiaka to są zapewne bardzo dobre dla zwierząt…

Ponadto zakaz mogłaby uchylić na 31 grudnia i 1 stycznia Rada Gminy.

Za używanie fajerwerków po wprowadzeniu zakazu grozić ma grzywna.

Źródło: Radio Zet

25 KOMENTARZE

 1. Niech jeszcze lewusy zakażą piorunów. Nie potrafią? Skoro „potrafią” klimat regulować, to nad byle grzmocikiem z byle piorunka zapanować nie potrafią? 😆

 2. ten rodzaj świętowania – szczególnie umiłowany przez motłoch, często udyplomowany – jest tak skrajnie debilny, że ktokolwiek zrobi z tym porządek – ten zyska moje uznanie

 3. To taka nowa tradycja, zamiast balu i fajerwerków będzie sylwestrowy złoty strzał szczepionką Pfizera na Nową Mutację.

 4. Co by nie powiedziec o tym zakazie, zapobiegnie to co niektorym utrate kilku palcow.
  Ps. W Irlandii jest zakaz i nikt z tego powodu halo nie robi.

 5. Już dawno powinni tego zabronić. Potem zjadamy te metale ciężkie w mięsie, warzywach czy nabiale lub kąpiemy się w rzekach, jeziorach i morzach.

 6. Panie Tokarski-mnie również przeszkadza hałas sylwestrowy, nie odważyłbym się jednak na nazywanie moich sąsiadów motłochem. No, ale pewnie to kwestia kindersztuby.

 7. No i dobrze.Kto chce strzelać,niech zgłosi się do najbliższego WKU,w celu ochotniczego odbycia służby poligonowej jako rezerwista.

 8. stwierdzam,że powyżej, piszą same bezjajeczne rurkowce i platfusy,co to boja się nawet głośniejszego pierdnięcia,w wojsku nie byli a walczyć chcą tylko wypisując brednie na tym forum.

 9. Akurat w tym projekcie jest dużo sensownych argumentów.
  Od siebie dodam, że wybuch współczesnej petardy to już w zasadzie poziom granatu hukowego. Dawne koperytka, korki, czy petardy szykowane własnoręcznie na Sylwestra były w porównaniu z tym jak strzał z nadmuchanej torebki. No i odpalane w mniejszej ilości.

  A’propos – nie widziałem burzy z setkami piorunów w ciągu minuty.

  • Dobry piorun słychać w promieniu 2 km, a petardę 300 m, co daje 40x mniejszy obszar. Wyjaśnij teraz, dlaczego Lewaki ZAWSZE robią wszystko, aby wszystkich młodych mężczyzn i starszych chłopców pozbawiać wszelkich sposobów naturalnego wyrażania siebie, swojej dynamiki, dzielności, fantazji. Podnieca ich robienie z mężczyzn „metroseksualnych semigejów”? Dziewczynek płci męskiej? O to im chodzi? Na pewno tak.

 10. Sytuacja zmierza do zaprowadzenia ostrego terroru , dlatego moze ktos zawczasu likwiduje wszelkie mozliwosci oporu. Kazdy z elementow „zielonego ladu” oznacza nedze ,glod i pewnie masowe umieranie. TVN, Kurwizja i internet nie wystarcza do zmuszenie ludzi do tego

 11. odbierają ludziom wszelkie rozrywki Wprowadzają zakaz fajerwerków bo mogą one posłużyć w walkach ulicznych z milicją

Comments are closed.