Rozłam w Konfederacji ws. „lex TVN”? Grzegorz Braun: „Pomidor”

Grzegorz Braun.
Grzegorz Braun. (Fot. PAP)
Konfederacja zachowuje powściągliwość w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej, bo jeszcze dużo może się zmienić; może się skończyć na tym, że PiS wycofa projekt pod naciskiem ambasady USA – mówią PAP posłowie Konfederacji Jakub Kulesza i Robert Winnicki.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Komisja przyjęła poprawkę Jarosława Sachajki (Kukiz’15), a odrzuciła poprawki zgłoszone przez Mirosława Suchonia (Polska 2050) oraz Stanisława Bukowca (Porozumienie).

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak wstrzymywał się od głosu w głosowaniach na komisji, poparł tylko poprawkę Sachajki. Pytany przez PAP o stanowisko ws. obecnego kształtu projektu, poseł odpowiada żartem: „pomidor”.

Przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza potwierdził w rozmowie z PAP, że jedyną decyzją ugrupowania w sprawie nowelizacji jest na razie powstrzymywanie się przed jej komentowaniem.

– Jedyne, co ustaliliśmy w kwestii głosowania nad tym projektem, to to, że stanowisko na temat projektu ustalamy na posiedzeniu koła, dzień przed posiedzeniem Sejmu, na którym dany projekt ma być głosowany. Ponieważ projekt nie został dorzucony do porządku obrad na poprzednim posiedzeniu Sejmu, będziemy o nim rozmawiać dopiero dzień przed najbliższym posiedzeniem, które ma się odbyć 11 sierpnia – poinformował. Dodał, że ostateczną decyzję może podjąć 12-osobowa Rada Liderów Konfederacji.

Kulesza zaznaczył, że w partii nie ma obaw co do spójności KWiN. – Konfederację rzeczywiście tworzą trzy różne środowiska, ale w sprawach ważnych siadamy, ucieramy opinie i jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko – mówił. Dopytywany, kiedy to się stanie w tym przypadku, przyznał, że nie wierzy, aby projekt posłów PiS „został dociągnięty do końca”. Według niego taka niewiara przeważa w Konfederacji, a w związku z tym silne są wątpliwości, co do rzeczywistych celów PiS.

„Masochistyczna potrzeba przewracania się o własne nogi”

Według Kuleszy, projekt PiS może być „rozpaczliwą próbą pokazania, że administracja prezydenta USA Joe Bidena musi czasem zwrócić uwagę na PiS”.

– Może być to także masochistyczna potrzeba przewracania się o własne nogi. Co jakiś czas mamy przecież do czynienia z jakimś kontrowersyjnym projektem, gdy rząd wychodzi i ogłasza, że nie cofnie się o krok, a następnie, pod presją międzynarodową, musi się z tego projektu wycofywać – zauważył poseł.

Nie wykluczył, że mamy też do czynienia z „próbą leczenia kompleksów, pokazywania, ‚jak to nie przegrywamy strasznie na arenie międzynarodowej'”. Ponadto, jak mówił, „politycznym celem tego projektu może być również próba sprawdzenia, na ilu posłów może liczyć sprzeciwiający się tej ustawie lider Porozumienia Jarosław Gowin”. Kulesza zwrócił uwagę, że nowelizacja w kształcie proponowanym przez PiS, „może sprawić, że TVN24, zamiast właściciela amerykańskiego, może mieć właściciela niemieckiego”.

„PiS traktuje tę ustawę instrumentalnie”

Także poseł Winnicki podejrzewa PiS o „instrumentalne” traktowanie własnej inicjatywy. Jak dodał, oczekiwałby nowelizacji, która zmieniłaby nie tylko TVN24, ale też TVP Info.

– Jako frakcja narodowa w Konfederacji podnosiliśmy wiele lat temu kwestię potrzeby ograniczenia wpływu kapitału zagranicznego m.in. na rynku medialnym w Polsce. Ale można podejrzewać, że PiS traktuje projekt tej ustawy wyłącznie instrumentalnie w rozgrywce międzynarodowej. To może być takie ciągnięcie Amerykanów za nogawkę i mówienie: ‚popatrzcie na nas, rozmawiajcie z nami’. A może się skończyć na tym, że PiS wycofa się z projektu pod naciskiem ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce – ocenił Winnicki.

Pytany, czy w kole Konfederacji może dojść do głosowania, co do ostatecznej decyzji, Winnicki zaprzeczył.

– Myślę, że będziemy starali się postępować tak, jak niegdyś endecy, czyli ucierać swoje stanowiska, a nie starać się przegłosowywać cokolwiek na siłę – powiedział.

Pytany, co mogłoby przeważyć szalę i wpłynąć na poparcie projektu, odparł, że jest zbyt wiele trudnych do przewidzenia „zmiennych” w tej sprawie oraz w „retoryce” PiS, aby Konfederacja nie zachowywała „daleko idącej powściągliwości”.

– Nie jesteśmy ani z partią pod tytułem PiS, ani z partią pod tytułem TVN. Samodzielnie reprezentujemy myślących Polaków i w tej pozycji chcemy pozostawać. A wiarygodność PiS, jeżeli chodzi o robienie mediów jest zerowa. Najchętniej zagłosowalibyśmy za ustawą, która zmienia nie tylko TVN, ale zmienia też TVP – podsumował Winnicki.

„Kuratorami tego ładu byli: Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski”

Poseł Grzegorz Braun (członek Rady Liderów Konfederacji i prezes Partii Korona) dodał, że zmieniłby znacznie więcej na rynku medialnym w Polsce, a zacząłby od początku, czyli od ich konstytuowania w przeszłości. Jak dodał, co do samego projektu PiS, Konfederacja „stanowczo uchyla się od przyjęcia jakiejkolwiek roli w takiej ustawce”.

– Nie chcemy dać się wplątać w sieć fałszywych alternatyw. Gdybyśmy mieli poważnie rozmawiać o reformie i uzdrowieniu tak zwanego ładu w polskim eterze, to musielibyśmy zacząć od tego, że założycielami i pierwszymi kuratorami tego byli przecież jeszcze nieboszczycy Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski – zaznaczył.

Według posła, pierwsze procesy koncesyjne „utrwaliły stan permanentnej manipulacji w świecie post PRL-owskich mediów”. Ocenił, że w latach 90. XX wieku w Polsce „stworzono kartel dezinformacyjny”, w którym „Konfederacja nie może przecież wskazać swojego faworyta”.

– Te procesy koncesyjne należałoby anulować i zacząć od nowa, gdybyśmy naprawdę chcieli zerwać z PRL-em, tylko, że wtedy ta operacja musiałaby dotyczyć nie tylko TVN, ale i TVP – podkreślił.

Odnosząc się do kwestii ograniczania „obcych wpływów”, dodał, że ustawodawstwo musiałoby być tworzone „nie jako młot tylko na jednego, czy drugiego nadawcę, na którego łatwą konformizację aktualny układ władzy nie może liczyć”.

– Musiałoby to być ustawodawstwo z horyzontem szerszym, otwartym na przykład na kategorię ‚foreign agents’, znaną w prawodawstwie amerykańskim, ale na tyle użyteczną, że zaadaptowaną też w prawodawstwie rosyjskim – powiedział Braun.

– Tak jak lobbyści w Sejmie nie mogą grasować nieoflagowani, tak i w życiu publicznym dobrze by było, gdyby Polacy mogli liczyć na czytelne oznakowanie podmiotów sterowanych i kierowanych z zagranicy – zaznaczył poseł.

KORWiN i RN zajmą różne stanowiska? Braun: pomidor

Dopytywany, czy możliwe jest zajęcie odmiennych stanowisk przez polityków Ruchu Narodowego i KORWiN ws. projektu PiS, Braun odparł: „Pomidor”. Jednocześnie wykluczył, aby doszło do rozłamu w Konfederacji.

– Wszystkie dotychczas kolportowane przedwczesne pogłoski o naszym zgonie w kwiecie wieku, o rozpadzie, dezintegracji, zawsze zostawały tylko pogłoskami i nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – podkreślił Grzegorz Braun.

Źródło: PAP

37 KOMENTARZE

 1. Likwidacja TVN-u jest w interesie Konfederacji. To jest duzym krokiem w kierunku wyrownania szans wyborczych Konfederacji w stosunku do okroglostolowej opozycji. PO bez TVN mialaby w o wiele wiekszym stopniu sytuacje podobna do Konfederacji. Lempart lub Holownia w ogole nie zaistnieliby bez tej stacji

  • Oba nurty w Konfederacji mają swoje racje. Wolnościowcy wierni zasadom oczywiście mają rację: wolność, prawo, wolny rynek – tak powinno być. Ale świat jest brutalny, wszystkie państwa, tak samo Rosja jak i USA mają wszelkie prawa i zasady wiadomo gdzie, liczą się tylko interesy i korzyści.

   • Układ pompuje to co jest dla niego korzystne, a niszczy to co mu nie pasuje. Dlatego Bąkiewicz i jemu podobni, którzy patrzą na to od strony korzyści też mają swoją rację. Najlepiej podsumował to Grzegorz Braun. Wszystkie obecne media od Gazety Wyborczej, poprzez media Solorza, Waltera, o. Rydzyka

    • (to akurat w najmniejszym stopniu) mogły zaistnieć i się rozwinąć dzięki Układowi. Chyba tylko dawny Onet Kluski (początki Internetu) można nazwać dzieckiem wolnego rynku. Ale to było dawno temu.

     • Likwidacja TVN-u jest dobra dla Konfederacji i dla Polski , rowniez w ten sposob , ze moze nawet wyrownac szanse Konfedracji w stosunku do PO i reszty tej holoty

 2. Konfederacja to cichy koalicjant PiS, a właściwie Morawieckiego, proszę sobie poszukać filmików gdzie wspólnie występują Grześ Braun i śp. Kornel Morawiecki.

  • Katotalib to i kaczynskiemu slodzi zasiadajac w komitecie wyborczym ot taki niezlomny jak mikke w 1957 roku

    • Kolejne dwa ćpuny chcą zaspokoić swoje kompleksy,i wchodzą, gdzie popadnie, żeby trollowac. Nie zwracać na głupków uwagi.

     • głupkami są ci którzy myślą, że Konfederacja coś zmieni i jest antysystemowa. Dalej wierzcie w te brednie. A i poszukajcie sobie na yt wspólnych wystąpień Brauna i śp. Ojca Pinokia. Ja bym jeszcze obserwował jak w sprawie lex-TVN będzie głosował Sośnierz junior. To może być ciekawe doświadczenie :) Cześć Ass :)

 3. Likwidacja TVN-u jest zwiekszeniem suwerennosci Polski. Moze nawet to jest krokiem niezbednym do wybicia sie na niepodleglosc. Bez TVN-u decyzje dotyczace w Polski beda w zdecydowanie wiekszym stopniu podejmowane w Polsce. Byc moze bez TVN w ogole nie da sie Polsce dyktowac czegos z zewnatrz.

 4. Co wam jeszcze tlumaczyc trzeba wyborcy rudobrodego katotaliba ktorego oszolomy bija mniej
  CZEGO NIE ROZUMIECIE? wartosciowy motloch tubylczy ktory chce sie zaszczepic?

 5. @Mirek stawiam dolara przeciw orzechom, że TVN-owi krzywda się nie stanie i to bez ingerencji USA. Zaraz Konfederacja zacznie mówić o niewidzialnej ręce rynku itd. itp.
  PiS zyska jako niezłomni strażnicy Polski, a Konfederacja dostanie baty jako płatne sługusy.
  Cała ta szopka gówno warta.

  • Zgadzam się. Tutaj też chodzi o to, by Konfederacja się rozpadła i mam przeczucie, że za jakiś czas tak się niestety stanie, a PiS i PO będą się z tego cieszyć.

 6. Biden chce spuscic PIS w klozecie. Dla PIS-u jedyna szansa na przetrwanie , moze nawet na utrzymanie sie u wladzy jest likwidacja TVN-u . Biden troche pokrzyczy , ale nie bedzie mial wyjscia i zaakceptuje PIS. Moja kalkulacja oparta jest na zalozeniu , ze PIS i Konfederacja kieruja sie wlasnym interesme partyjnym. Jak ktos zacznie pieprzyc o wolnym rynku, to wiadomo , o co chodzi.

 7. Likwidacja TVN, Pis uderza w USA które jest naszym największym przyjacielem akt 447, kupowanie broni samoloty, czołgi za duże pieniądze …Joe Biden osobiście śledzi sprawę koncesji dla TVN ta Joe który ma demencje, Alzhimera … Recenzenci wciskają ludziom że film The S. Squad jest dobry jego twórca Gunn chwalił się swoimi pedofilskimi upodobaniami, może zrobią go kolejnym preziem USraela które jest upadłe i zadłużone więc może chcą pozbyć się TVN a może jest to gra bo pis to marionetki

 8. Rudobrody zyd wraz z tvn i zydokomuna z PO bedzie meblowal dom bez zgody gospodarza.
  Czego nie rozumiecie matoly ruskie onuce?

 9. Albo grają sztuczki TAK/NIE przyjęcia czołgów Abrams’a (M1 Abrams to amerykański główny czołg bojowy trzeciej generacji zaprojektowany przez Chrysler Defense) Tyle ze kij ma dwa końce.

 10. „rozpaczliwą próbą pokazania, że administracja prezydenta USA Joe Bidena musi czasem zwrócić uwagę na PiS”.”
  Ładnie ujęte. Jak dziecko, które chce by ojciec zwrócił uwagę, nawet dał klapsa, ale by zauważył, że istnieje (wciąż się potwierdza, że ustawka: zmiany przepadną lub nic nie wnoszą; względnie realizacja rozkazu z góry, wszak nie własna inicjatywa, no chyba, że tak ja tu ujęte: z wpisaną w założeniach porażką.

 11. Panie GB, jaki PRL?
  Może jako pewnego rodzaju stworzyciel narzędzi koncesyjnych, ale chyba GB też to widzi, że rozdającym karty w mediach są przedstawiciele etny międzynarodowej acz jednoetnicznej.
  Więcej więcej widzę i to jako władnych, w mediach, „opozycjonistów z czasów PRL” jak Adam M., niż peerelowiec reż. Poręba (polski patriota).
  PS. Czyż nie Porębie jeden z kolegów z roku, rzekł – a dodajmy, rzecz dzieje się w Polsce :) – „jesteś jedynym Polakiem na roku…. itd”

 12. Pełna morda Polski i zero czynu dla Polski.

  I wiecznie przez kogoś krzywdzeni, zapłaczą się na śmierć. Podobno żydy w społecznościówkach nie chcą ich publikować. To chamstwo, prawda!? GESTAPO przecież publikowało apele AK !!!

 13. Przykro czyta się większość komentarzy. Polacy jako zbiorowość przejawiają zanik instynktu politycznego. Od ponad 30 lat są gnojeni przez system zbudowany przez Kiszczaka pod parasolem Jaruzelskiego zgodnie z tym co dla Polski uzgodnili Amerykanie z Rosjanami, gdy sowiecki marksizm upadał, a dziś dla wielu największym wrogiem są ci, którzy do tego systemu nie należą i starają się doprowadzić do jakiejś normalności.

 14. -Konfederacja „stanowczo uchyla się od przyjęcia jakiejkolwiek roli w takiej ustawce”.-
  I tak trzymać! Nie dajcie się wykiwać Kaczyńskiemu.

 15. „Konfederację rzeczywiście tworzą trzy różne środowiska” Trzy? Znam dwa. Pierwsze to zwolennicy wolnego rynku i tradycyjnych, korzystnych rozwiązań społecznych. Drugie to doczepione lewackie antyszczepionkowe porypy. A trzecie?

 16. Co do anty szczepionkowcow to mam szacunek- Chca miec prawo wzboru. Ale trzecia grupa konfederatow to anty aborcyjonisci. Dla nich embrion to juz czlowiek, ale ksiadz nie ochrzci i nie pochowa bo to nie czlowiek.

Comments are closed.