Od niedzieli blokada w Holandii. Policja może prewencyjne przeszukiwać, zakazano wszelkich zgromadzeń

Premier Holandii Mark Rutte. Zdjęcie: EPA/BART MAAT Dostawca: PAP/EPA.
Premier Holandii Mark Rutte. Zdjęcie: EPA/BART MAAT Dostawca: PAP/EPA.
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Premier Mark Rutte poinformował w piątek wieczorem o wprowadzeniu na trzy tygodnie blokady w Holandii. Będzie ona obowiązywała od najbliższej niedzieli a jej powodem jest gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa. Rutte twierdzi, że popełnił wcześniej błąd i blokada powinna zostać wprowadzona wcześniej.

Premier powiedział, że rok temu w podobnym okresie także liczba zachorowań na koronawirusa gwałtownie rosła. „Jest jednak różnica, wtedy nie byliśmy zaszczepieni. Trzeba to zrobić dla siebie i innych” – mówił szef gabinetu.

„Nowe zasady wzbudzą frustrację, ale nie mamy wyjścia” – powiedział premier i poinformował, że od najbliższej niedzieli utrzymane zostaną wszystkie wcześniejsze obostrzenia oraz dojdą kolejne.

Nadal trzeba będzie okazywać przepustkę sanitarną przed wejściem do restauracji, kina, klubu lub siłowni. Jednocześnie wszystkie sklepy, zakłady usługowe oraz imprezy muszą być zamknięte już o godzinie 17.00. Supermarkety mogą jednak funkcjonować do 20.00.

Zawody sportowe mogą się nadal odbywać, ale bez udziału publiczności. Rząd zaleca także, aby powstrzymać się z wyjazdami wakacyjnymi oraz pracować w domach. Maseczki należy nosić we wszystkich miejscach publicznych. Obowiązuje także zasada utrzymania 1,5 m dystansu społecznego.

Premier zapowiada także szeroki pakiet wsparcie finansowego dla firm, które ucierpią wskutek kolejnej blokady. „To będzie hojne i praktyczne” – zapewniał Rutte. Nie padły żadne kwoty, jednak dziennik „De Telegraaf” informuje, że chodzi o kwotę powyżej 2 mld euro.

Ze względu na tłumy gromadzące się w centrum Hagi, niedaleko miejsca, gdzie odbywała się konferencja prasowa, burmistrz miasta wydał nakaz nadzwyczajny. Policja może stosować prewencyjne przeszukiwania, zakazano też wszelkich zgromadzeń.

W środę padł nowy rekord zakażeń koronawirusa w Niderlandach, tego dnia wykryto 23 789 zakażeń, najwięcej od początku pandemii – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Cała Holandia jest oznaczona kolorem ciemnoczerwonym na europejskiej mapie zagrożenia koronawirusem.

W piątek minister zdrowia Hugo de Jonge ogłosił też zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Powodem jest nowy wariant Covid-19, który rozprzestrzenia się w sześciu krajach afrykańskich, a któremu WHO nadała nazwę Omikron.

Ograniczenia wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. Zakaz lądowania dotyczy lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Namibii i Zimbabwe.

Minister podkreśla, że nie zaobserwowano jeszcze występowania mutacji wirusa w Niderlandach, ale niepokoi go szybkość jego rozprzestrzeniania w Afryce.

PAP

51 KOMENTARZE

 1. Rok temu zamknięto bydełko w lockdownowej zagrodzie. Potem obiecano wolność za posłuszeństwo w przyjęciu zastrzyku oraz oznaczeniu kodem QR. Bydełko posłusznie się zgodziło. No to teraz, po wyszczepieniu i ponumerowaniu – na powrót zaganiamy do lockdownowej zagrody.

  Bo niby dlaczego nie?

  • Covid-19, to choroba, a test jest na wirusa, Sars-Cov-2, którego chyba jeszcze nikt nie widział, więc nie wiadomo, tak naprawdę, co ten test wykrywa.

  • Test nie wykrywa niczego, albo wszystko, w zależności od liczby multiplikacji – do 25 wykrywa wszystko co martwe lub żywe z dużym prawdopodobieństwem. Zaleceniem jest 40-45 cykli- a potem tam mogą być tylko śmieci, wg określenia twórcy tych testów.

  • Droga Aniu: Test na COVID 19 rozpoznaje wszystko np: wtórny analfabetyzm, schizofrenie bezobjawową, choroby odzwierzęce po spożyciu nietoperza zakupionego na targu i wiele , wiele innych. Rozpoznaje choroby nawet w zużytym oleju samochodowym. Pozdrawiam.

 2. ” „Jest jednak różnica, wtedy nie byliśmy zaszczepieni.” , Czyli powiedział , że szczepienia nic nie dają dobrego , a pogarszają sytuację .

 3. Dokładnie a bydełko jeszcze dumne ze ma kaganiec na mordzie i 3.dawka na zakręcie aż im się skarpety palą żeby zdążyć 🤣🤣🤣🤣🤣. Poczekamy że dwa lata i świat będzie bez debili.

 4. Widzisz, głąbie, gdybyś posłuchał co na temat immune escape mówił dr Geert van den Bossche, to nie wpakowałbys ludzi w tarapaty. No ale cóż, jak mówią w Holandii, bratu ministra zdrowia interes ma się kręcić.

 5. Holendrzy nie dadzą się zniewolić, będzie dym na całą Europę niedługo. Niech tylko ten Nu się pojawi i zacznie im znowu palma odbijać

 6. A tak szczerze, to strach się bać :( Co jeszcze z nami zrobią? Przez cały ten 19-tkowy cyrk ręce pełne roboty mają psychiatrzy i psychologowie.

  • Można podać przykład co robią, uruchomienie samochodzików elektrycznych w miejsce dzisiejszych w Polsce, wymaga co najmniej 110 gigawatów mocy generowanej przez elektrownie, szkopuł taki że dziś wszystkie razem produkują jedynie 56 gigawatów mocy, literalnie to trzykrotnie za mało ale w przypadku gdy wyłączymy wszystkich innych odbiorców energii. Wniosek? pozostanie czynne może 1 na sto aut, wliczając ciężarowe. Dla władzy starczy.
   Jesteśmy dyma.ni we wszystkie otwory. Nikt nawet nie piśnie.

 7. Nooo… czyli demokracja pełną gębą, wolność zgromadzeń, wolność słowa, w ogóle, kuwra, wolność!

  Jak mieliśmy taką wolność w PRLu, tośmy darli ryja na cały świat!

  A teraz ta „wolność” jest już wszędzie! Było nie wyganiać żydów w ’68! Teraz już po herbacie, zaraza rozniosła się i jest wszędzie! Zeżre nas parch!

  • Robią qwy co chcą, ale gniew narodów, przeciw którym wystąpili ich dosięgnie. Nigdy im to nie będzie zapomniane, i jeśli już któregoś dosięgnie sprawiedliwość z ręki ludzi, niech się nie łudzi, że zazna litości.

 8. Red. Sommer, poślij im Szczawińskiego, przekona ich, że 4- tej fali nie będzie. Jeszcze niedawno (we wrześniu) promowałeś go. Nie kryję tego, że uważam, że przekroczyłeś red.Sommer granice śmieszności.

 9. Nie byli zaszcepieni i był lockdown. Są zaszczepieni i będzie lockdown. To co on bredzi, że sytuacja jest inna. No chyba, że jest gorzej niż jak nie byli zaszcepieni.

 10. „rok temu w podobnym okresie także liczba zachorowań na koronawirusa gwałtownie rosła. „Jest jednak różnica, wtedy nie byliśmy zaszczepieni.”
  Rok temu – wg statyst – maksymalnie było ok. 13 tys. zachorowań (cokolwiek znaczy te „zachorowanie”), a teraz prawie 24 tys.
  Wtedy (początek grudnia apogeum zachor.) wyszczepków pełnych w Nider. 0%, teraz 74%.
  I co, żadnej jrefleksji? Że coś nie tak?

  • Wiedzą, że infekcje listopadowe osiągnęły apogeum i teraz już będą naturalnie spadały, ale chodzi im o to, żeby ten spadek mogli przypisać sobie, a w przyszłości, wykazujac „swoją skuteczność”, mogli bezkarnie ćwiczyć otumanionych ludzi.

   • Właśnie. Choć taki „argument” w NL, można użyć co najwyżej częściowo, tj.: „jesteśmy skuteczni bo odizolowalismy etc”. Raczej trudno im będzie przypisać sukces „szczepieniom”. Wszak – nie obrażając logiki, choć dzisiejszy „odbiorca” wszystko przełknie – nie można raczej rzec: „przy 40% zaszcz. w lipcu mieliśmy kilkaset zachorow, przy 74% zaszczepów mieliśmu 24 tys. zachorow, a np za jakiś czas, np. przy 80% – znów kilkaset. Wniosek – szczepmy się”

 11. Rząd tego klauna, po aferze z dodatkami rodzinnymi, która skończyła się poważnymi problemami u wielu ludzi w NL (podobno nawet samobójstwami), podał się do dymisji, więc nie nazywajcie go premierem.

  • Holandia musi być niezłą tęczową zlewnią ekskrementów skoro mimo dymisji i wyborów i następnych skandali z maja tego roku, nie zdecydowano się usunąć w niebyt tego plugastwa.
   Chętnych do sprzątania smrodzie stajni Augiasza nie ma.

   • Holendrzy zawsze żyli w przekonaniu, że ich rząd działa w ich interesie i nie mają, tak jak my i inni allochtoni, naturalnej reakcji obronnej na łajdactwa swojego rządu, dlatego tak łatwo nimi teraz manipulować.

 12. Nie żebym kogoś stygmatyzowała ale co może urodzić się w głowie tego holenderskiego lewaka? Facet chciałby wszystkich kontrolować. Sam ma problemy z samym sobą. Może mu związek z jego mężem zaszkodził ? Może to kwestia pochodzenia wszak jego ojciec to Izaäk Rutte…. Dla tej grupy ludzie to tylko bydło…..

 13. Zobacz czyją on jest pacynką (np. na zdjęciu przy odkręcaniu kurka Nord Stream 2) i zrozumiesz, że jest to forma „demokracji sterowanej” przez kolegów z Londynu o nazwisku na R. Chętni do sprzątania są, np z Gideon van Meijeren z FvD, ale chyba skuteczniej robią to Turcy i Marokańczycy, którzy ostatnio dali o sobie znać w Rotterdamie i Hadze.

 14. Należy szybko naskarzyc do trybunału europejskiego na Holandię, że łamie demokrację i niech płaci kasę póki tego nie zmieni.

Comments are closed.