Wysokie ceny energii elektrycznej. Na Zachodzie „eksperci” radzą jak zaoszczędzić

To się nie mieści w głowie... Fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
To się nie mieści w głowie... Fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej belgijscy eksperci zalecają obniżenie temperatury w mieszkaniach o jeden stopień Celsjusza – informuje dziennik „Het Nieuwsblad”. W ten sposób można by zaoszczędzić około 700 euro rocznie – pisze. Genialne – ci „eksperci” powinni dostać co najmniej nagrodę Nobla!

Podczas gdy rachunki za gaz i prąd stają się coraz wyższe, eksperci zajmujący się energią mają na to proste rozwiązanie – trzeba przekręcić termostat o jeden stopień w tył.

Według badań przeprowadzonych przez „HN”, coraz więcej mieszkańców Regionu Flamandzkiego w Belgii obniża temperaturę z 21 do 20 stopni Celsjusza, by trzymać pod kontrolą zużycie gazu i związane z tym koszty.

W ocenie profesora nauk biomedycznych Luca Bouwensa (Université Libre de Bruxelles) utrzymywanie zbyt niskiej temperatury nie jest jednak korzystne dla zdrowia. „Temperatura poniżej 18 stopni panująca w pomieszczeniu zwiększa ciśnienie krwi i może być groźna zwłaszcza dla osób starszych” – cytuje jego opinię gazeta.

Dlatego też wykładowca ULB zaleca redukcję do 19 stopni C. „To może pomóc zaoszczędzić około 10 do 20 procent na zużyciu energii” – twierdzi naukowiec i dodaje, że przy średnim rocznym rachunku za gaz wynoszącym około 3400 euro, można będzie zaoszczędzić prawie 700 euro.

Podobne „dobre rady” padły już w TVP, w programie śniadaniowym. Celnie skomentował to poseł Jakub Kulesza z Konfederacji.

„Mieszkaj w namiocie, nie będziesz potrzebował kredytu hipotecznego. Gotuj na ognisku, zaoszczędzisz na kuchence. Polski Ład, jego biurokratycznych chaos oraz szalejące podwyżki cen i rachunków na bogato zagoszczą w polskich domach i firmach. #NowyWał” – napisał poseł Kulesza.

Źródło: PAP/tter

20 KOMENTARZE

 1. ROSJA WYSYŁA FLOTĘ NA MORZE BAŁTYCKIE – SZWECJA STAWIA WOJSKO W WYSOKIM STANIE GOTOWOŚCI

  15-01-2022 – WIDEO + LINKI do źródeł w „Opisie” pod filmem (j.angielski)

  „WW3 UPDATE!! RUSSIA SENDS AMPHIBIOUS FLEET INTO THE BALTIC SEA, SWEDEN PUTS MILITARY ON HIGH ALERT”

 2. Taniej i szybciej dla Europejczyków będzie pozbyć się takich „ekspertów”. Każdy naród ze swojego kraju pozbywa się różnych cudaków, którzy uprzykrzają życie rdzennej ludności np. pokroju słynnej wagarowiczki Grety T. Nie zapominać o innych zaburzonych. Dla pani Spurek to mam szczególne miejsce do życia z daleka od tubylców na Grenlandii. Niech tam hoduje marchewki i inne roślinki i się zdrowo odżywia roślinkami, bez mięsa. Statystyczni wiele wytrzymali, teraz my eksperymentujemy na cudakach!

  • Najlepszy komentarz, jaki przeczytałem w br. Wielkie brawa!! Uśmiałem się do rozpuku, ale też trzeba przyznać, że oddaje sedno spraw aktualnych.

 3. Mam ustawione 13 stopni w domu z obawy przed rachunkiem grozy. Myślicie, ze jak zjadę do 9 to pisowcy nie złupią mnie tek strasznie?

  • 3 lata temu zjechałem z rachunkami za prą∂ na 7zł, lato, uzywałem tylko minipc i monitora,
   teraz samej opłaty przesyłowej (za nic) jest 25zł

 4. Oszczędzanie jest bez sensu. Zaraz zostanie podniesiona cena. Elektrownie, gazownie, wodociągi też muszą z czegoś żyć, albo zwolnić pracowników.

 5. RÓBCIE SOBIE GENERATORY PRĄDU – TO NAPRAWDĘ NIE JEST TRUDNE, 90% POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW MOŻNA WYTARGAĆ ZE ZŁOMU, OGLĄDAJCIE NA YT FILMIKI, MOŻNA TEŻ SAMODZIELNIE PRODUKOWAC SOBIE GAZ( z tym w miastach to raczej problem, ale na wsi spoko o ile sa tam krówki). No i kombinujcie jakieś strzeladła, coby kawałek miesa upolować…

 6. a dlaczego wszyscy ,,specjaliści” radzą wszystkim obatelom jak radzić sobie z brakiem prądu,a nikt nie zastanawia się dlaczego prądu nie ma?,co jest tego przyczyną?

 7. naziole celowo podnieśli ceny aby ludzi mrozić, głodzić i wpędzać w długi. Tak jest w Polsce bo tutaj podniesienie cen np opału o 100% przy jednoczesnym cwanym zamknięciu kopalni już to powoduje. Pis pasie +500 nierobów, robi sobie z nich niewolników a resztę niszczy cenami i okradaniem waloryzacji. PiS wykonuje ślepo zalecenie NWO, 10-15 mln Polaków do 2030.Szkoda że są katolikami i że źrą Komunię z naszych Kościołach, nam je blokując!

 8. „zalecają obniżenie temperatury w mieszkaniach o jeden stopień Celsjusza – informuje dziennik „Het Nieuwsblad”. W ten sposób można by zaoszczędzić około 700 euro rocznie” – tak to jest jak ktoś całe życie pasie się na publicznych i grantach. w ogóle we łbie się nie mieści że 700 euro to spora suma nawet na zachodzie, a w zestawieniu z faktem że ogrzewanie pomieszczenia o jeden stopień przez może pięć miesięcy w roku kosztuje tyle pieniędzy staje się patologiczna.

 9. Prąd w całości EKO będzie minimum 15x droższy niż obecnie (produkcja 6x droższa, plus magazynowanie na zimę o sprawności 20%). Agregat na benzynę to nie wyjście, szczególnie że benzyny tez ma nie być. Ludzie mieszkający poza miastem powinni zbudować maszyny parowe (1,5 KW wystarczy) które będą mogli nielegalnie opalać chrustem z lasu.

Comments are closed.