Strona głównaWiadomościBiznesSurowe kary dla kierowców. Kiedy stracą samochód?

Surowe kary dla kierowców. Kiedy stracą samochód?

-

- Reklama -

Już 14 marca w życie wejdą przepisy z nowelizacji kodeksu karnego. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu, będą musieli liczyć się z utratą pojazdu. A co jeśli nie są właścicielem samochodu? 

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na zaostrzenie kar dla osób, które prowadzą auto pod wpływem alkoholu. Jazda pod wpływem alkoholu opisana jest w art. 178 kodeksu karnego. Od 14 marca 2024 roku będzie on rozszerzony. Kierowca, u którego zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila, będzie musiał liczyć się z utratą pojazdu.

- Reklama -

Ponadto sąd zarządzi konfiskatę samochodu także jeśli dana osoba pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek. Wówczas limit wynosi 0,5 promila. Nie ma przy tym znaczenia, czy wypadek był lekki, czy ze skutkiem śmiertelnym. W obu przypadkach konfiskata będzie obligatoryjna i sąd będzie musiał ją orzec, jeśli zajdą wymienione wyżej przesłanki.

W razie popełnienia przestępstwa, za które grozi utrata pojazdu, policja dokonuje tymczasowego zajęcia samochodu prowadzonego przez sprawcę na siedem dni. W tym czasie prokurator powinien wydać postanowienie o zabezpieczeniu. Następnie już sąd w wydanym wyroku orzeka o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Nie przewidziano żadnego trybu, w którym auto można będzie odzyskać.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Jeżeli sprawca, wykonując czynności zawodowe polegające na prowadzeniu pojazdu, będzie prowadził pod wpływem alkoholu samochód służbowy (niebędący jego własnością), to przepis o przepadku pojazdu lub jego równowartości zostaje wyłączony. W zamian sąd orzeknie nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. do 100 tys.złotych.

Jeżeli kierowca prowadził pojazd służbowy w celach prywatnych, to sąd może z kolei orzec zapłatę równowartości samochodu.

spot_img

Najnowsze