Komunistyczna Wenezuela nad kolejną przepaścią! Rząd w Caracas dobił do granicy. „Nie ma pomysłu jak wyjść z tej sytuacji”

Prezydent Nicolás Maduro. / fot. Wikipedia cc40 autor Hossein Zohrevand

W komunistycznej Wenezueli jest coraz gorzej. Kraj nie był w stanie zapłacić 60 mld dol. z tytułu obligacji, ogłosiła agencja ratingowa Standard & Poor’s. Pogrążone w ubóstwie państwo stanęło nad przepaścią i grozi mu kolejny wielki kryzys.

Agencja obniżyła ocenę długu państwowego Wenezueli do „selektywnej niewypłacalności”.  Oznacza to, że Caracas zrezygnował z określonej płatności za obligacje, ale nadal zobowiązuje się spłacić swoje międzynarodowe długi.

„Istnieje szansa, że ​​Wenezuela może ponownie zalegać w ciągu najbliższych trzech miesięcy” – można dowiedzieć się z komunikatu S&P.

Agencja ratingowa stwierdziła, że ​​kraj nie dokonał 200 milionów dolarów płatności kuponowych w ramach dopuszczalnego 30-dniowego okresu karencji dla obligacji przypadających w 2019 i 2024 roku.

S&P stwierdziła, że Wenezuela może ponownie nie skorzystać ze spłacania zobowiązania lub przeprowadzić awaryjną operację wymiany wierzytelności, równoważną z niewykonaniem zobowiązań w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zobacz: Szaleństwo rządu PiS. Oto najważniejsze zmiany w podatkach. „Zwiększanie biurokracji i zmniejszanie wolności gospodarczej”

Wenezuelski dług państwowy byłby bardziej dotkliwy, ale niektóre obligacje PDVSA jeszcze bardziej straciły na wartości, a obligacja za 2035 obniżyła się o 1,2 centa, obligacja za 2027 obniżyła się o 1,4 centa, a za 2021 obniżyła się o 1,5 centa.

Media podają, że prezydent Nicolas Maduro nie ma pomysłu jak wyjść z tak ciężkiej sytuacji mimo zapewnień z jego strony, że państwo zacznie spłacać długi.

Zobacz: PO znowu żąda delegalizacji ONR, a już raz odrzucono ich wniosek. Do tego chcą zakazu marszu w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Źródło: „Daily Express”