Mocna deklaracja Kaczyńskiego. Międzymorze musi powstać. Będzie równoważyć układ sił w Europie. Mamy wsparcie USA [VIDEO]

Jarosław Kaczyński. Foto: PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński. Foto: PAP/Paweł Supernak

Międzymorze to wielkie przedsięwzięcie mające wsparcie Stanów Zjednoczonych – mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego, chodzi o system powiązań gospodarczych i infrastrukturalnych a także o podmiot polityczny, który będzie równoważył układ w Europie.

Kaczyński na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, podsumowującej dwulecie rządu PiS, mówił, że rozpoczęło się tworzenie osi Północ-Południe.

Czytaj też: Skandal z byłym prezydent USA Georgem Bushem seniorem. Ta kobieta oskarża go o molestowanie. „On złapał mnie za tyłek” [VIDEO]

Jak podkreślił, chodzi m.in. o budowę konstrukcji politycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, które będą wzmacniać pozycję Polski na zasadzie synergii.

Według niego, takim projektem nadal jest Grupa Wyszehradzka, ale także Międzymorze.

Kaczyński podkreślił, że:

Międzymorze to wielkie przedsięwzięcie, mające wsparcie Stanów Zjednoczonych.

„Chodzi o to, żeby tu, w środku Europy, powstał system powiązań gospodarczych, infrastrukturalnych i żeby powstał także pewien podmiot polityczny, który będzie równoważył układ w Europie”.

– „Będzie prowadził do tego, że ci, którzy w tym układzie będą, będą silniejsi. Oczywiście silniejsza będzie także Polska, największy kraj spośród krajów, które mają w tym uczestniczyć” – podkreślił Kaczyński.

– „Nasza polityka międzynarodowa w przeciwieństwie do naszych totalnych przeciwników jest polityką podmiotową, zmierzającą do tego, by polska pozycja była mocniejsza.”

Przeczytaj też: Tak wygląda aspirant „Kulson”. Policja pokazała najsłynniejszego funkcjonariusza w Polsce. Jak radzi sobie ze sławą? [VIDEO]

PAP/ Wolność24