Ogromna kara dla producenta popularnych suplementów. Wprowadzał klientów w błąd!

suplementy producent kara
Suplementy. / fot. pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 26 mln zł kary dla firmy Aflofarm Farmacja Polska w Pabianicach. Kara jest za wprowadzenie w błąd konsumentów. Kara dotyczy reklamy suplementów diety RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior. Urząd uznał, że reklamy tych produktów były tak prezentowane, że sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze. Uznano, że to jest wprowadzanie konsumentów w błąd.

Postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska w Pabianicach zostało wszczęte na w kwietniu 2016 r.
Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Oprócz reklam sugerujących ustępowanie dolegliwości pojawiały się napisy: „oczyszcza zatoki”, „podnosi odporność”, „zdrowe zatoki na długo”.

Czytaj też: Prezes wściekły po wpadce polskiego olimpijczyka. „Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Szkoda inwestować pieniądze” [VIDEO]

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił pracowni TNS sprawdzenie, jak widzowie reagowali na kwestionowane reklamy. Wyniki potwierdziły zarzuty postawione przez Urząd, znaczna część badanych konsumentów myślała, że produkty te są lekarstwami. Widzowie uznali te produkty jako suplement diety skuteczny postrzegali w przypadku dolegliwości związanych z zatokami.

Czytaj też: Londyn w ogniu! Z żywiołem walczy ponad 120 strażaków. Są ofiary śmiertelne! [VIDEO]

„Badania potwierdziły, że konsumenci oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, byli wprowadzani w błąd. Suplementy diety są żywnością. Nie leczą.Konsumenci nie potrafią odróżnić suplementu diety od leku, dlatego reklama musi rzetelnie informować o właściwościach produktu. Lek jest w świadomości odbiorców bardziej atrakcyjny od suplementu. Ponadto pod wpływem błędnych informacji rodzice mogli kupić dzieciom, które mają chore zatoki, RenoPuren Zatoki Junior, zamiast pójść do lekarza” powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kara nałożona na producenta wynosi 25 809 824 zł oraz obowiązek opublikowania na własny koszt oświadczeń o tym, że wprowadzała w błąd. Producent odwołał się do sądu.

UOKIK prowadzi jeszcze postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska, które dotyczy suplementu diety Magmisie.

Źródło: TVP Info