Nowoczesna Scheuring-Wielgus ciężko pracuje na notowania partii. Posłanka ma kolejny „genialny” pomysł

Scheuring-Wielgus Radio-Zet
Joanna Scheuring-Wielgus. Foto: twitter/JoankaSW
REKLAMA

Prezydencki projekt ustawy upamiętniającej Polaków ratujących Żydów to będzie dolewanie oliwy do ognia – ocenia posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie mają rozpatrzyć sprawozdanie komisji sejmowej o przedstawionym przez prezydenta projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

REKLAMA

Posłanka Scheuring–Wielgus oceniła w niedzielę w Polsat News, że będzie to kolejna ustawa dolewająca oliwy do ognia.

Będzie to kolejne podgrzewanie atmosfery. Ona musi zostać wycofana z Sejmu. Dopóki premier Mateusz Morawiecki nie naprawi relacji polsko–izraelskich, nie powinniśmy dolewać oliwy do ognia kolejnymi ustawami – zaznaczyła.

Do wypowiedzi posłanki Nowoczesnej odniósł się wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Powiedział, że nie rozumie stanowiska Scheuring–Wielgus.

Musimy wskazywać, że poza zinstytucjonalizowaną działalnością Rady Pomocy Żydom „Żegota”, czy Ireny Sendlerowej jest wiele indywidualnych aktów bohaterstwa – podkreślił.

Dodał, że założenia ustawy przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Izraela.

Musimy procedować to, co pan prezydent zgłosił, bo m.in. takie jest oczekiwanie strony żydowskiej – żeby honorować tych, którzy są sprawiedliwi – wskazał.

Zobacz też: Izraelskie media: Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. „To efekt presji Izraela”

Zgodnie z projektem ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej dzień ten miałby przypadać 17 marca – w dniu rocznicy otwarcia, w 2016 r., Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W uzasadnieniu projektu wskazano m.in., że ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim.

Projekt ustawy trafił do Sejmu w październiku 2017 r., a 25 stycznia na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu odbyło się pierwsze czytanie.

Zobacz też: SONDAŻ: PiS ma ponad 50 procent poparcia. Katastrofalne notowania Nowoczesnej

(PAP)

REKLAMA