Duda odzyskuje kontrolę nad wojskiem? Wielogodzinna wizyta prezydenta w sztabie generalnym

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie ministra obrony Mariusza Błaszczaka, złożył w czwartek kilkugodzinną roboczą wizytę w Sztabie Generalnym WP – poinformował szef BBN Paweł Soloch. Wśród tematów były zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

„Jak już wiadomo, chcemy przywrócenia dowódczej roli szefa Sztabu Generalnego. W tym kontekście prezydent zapoznał się z prowadzonymi w Sztabie pracami” – powiedział Soloch. Przypomniał, że nad konkretnymi propozycjami cały czas pracuje wspólny zespół złożony z przedstawicieli MON i BBN. „Jeżeli tempo prac zostanie utrzymane, w niedługim czasie przedstawimy pierwsze konkretne rozwiązania” – zapowiedział.

REKLAMA

Czytaj też: „Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej!”

„Cały proces zmian chcemy rozłożyć na etapy, aby uniknąć ryzyka ewentualnego zakłócenia funkcjonowania sił zbrojnych. Rewolucyjne reformy nie służą armii” – zaznaczył.

Podkreślił, że „przeprowadzaniu zmian sprzyja bardzo dobra współpraca prezydenta z ministrem obrony oraz MON z BBN”.

Czytaj tez: IPN odkrył 12 tys. zmikrofilmowanych teczek personalnych tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-74

Różnice zdań między ośrodkiem prezydenckim i MON w sprawie przyszłego systemu dowodzenia były powodem dwukrotnego odłożenia nominacji generalskich w wojsku w ubiegłym roku.

Rozbieżności dotyczyły prerogatyw prezydenta i samych struktur. Zarówno ośrodek prezydencki, jak i MON zgadzały się, że należy zmienić obowiązujący od 2014 r. system – który wprowadził dwa główne dowództwa – generalne i operacyjne, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania strategicznego, ale nie dowodzenia – i przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych.

BBN postulowało jednak utrzymanie połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Koncepcja MON nie przewidywała połączonego dowództwa, resort proponował powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców rodzajów sił zbrojnych mianuje prezydent.

Na początku lutego zaczął prace zespół opracowujący zmiany w strukturze dowódczej. Jak podkreślały we wspólnym komunikacie BBN i MON, zmiany zostaną dokonane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. W skład zespołu weszli przedstawiciele MON, w tym Sztabu Generalnego WP, oraz BBN.

W tym miesiącu ma się odbyć doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych z udziałem prezydenta.(PAP)

REKLAMA