Gwiazdowski: Kostytucyjne prawo do czternastki

REKLAMA

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał z sprzeczne z Konstytucją obcięcie o 6,4 proc. emerytur pracowników sektora publicznego, likwidację tak zwanych „czternastek”, zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników budżetówki i zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych. Trybunał uznał, że zmniejszenie progów podatkowych i podwyższenie stawek podatkowych jest jak najbardziej zgodne z Konstytucją.

Niezgodne z Konstytucją jest więc „niedawanie”. Zabieranie jest zgodne. Ale jako że umiejętność liczenia wśród sędziów nie jest powszechna nie dopatrzyli się oni że podwyżka podatków nie pokryje wypłat na „czternastki”, dodatki i zasiłki. Więc szkoda, że Trybunał nie wskazał skąd rząd ma wziąć na to, żeby jednak dać?

REKLAMA

W roku 1832 sędzia John Marshall wziął w obronę Indian Cherokee, których władze stanowe Georgii postanowiły usunąć z wcześniej przyznanych im terytoriów, jak tylko odkryto tam złoto. Władze stanowe zignorowały orzeczenie Marshalla, a prezydent Jackson odmówił interwencji władz federalnych. „Sędzia Marshall wydał orzeczenie, to teraz niech je sobie wykona”. Może więc rząd Portugalii powinien pójść śladem Jacksona?

W sytuacji gdy rząd pieniędzy nie ma i nie może ich dodrukować, bo euro drukuje Europejski Bank Centralny, będzie musiał albo wyjść ze strefy euro, albo zrobić to samo, co zrobił rząd cypryjski – czyli zabrać obywatelom pieniądze z rachunków bankowych. Ciekawe, czy to będzie zgodne z Konstytucją? Na razie testuje to cypryjska cerkiew prawosławna, której pieniądze z rachunków bankowych właśnie zabrano.

Albo sądy potwierdzą, że rządy europejskiej mają prawo wywłaszczać obywateli i bez uprzedzenia rabować ich pieniądze z rachunków bankowych i wówczas chyba już nikt nie będzie trzymał pieniędzy w bankach, co nieuchronnie doprowadzi do upadku strefy euro, albo strefa euro rozpadnie się wcześniej.

(blog.gwiazdowski.pl)

REKLAMA