KNP z większym poparciem niż w poprzednich wyborach. Sukces?

Wynik wyborów – w sondażach 4,2% – bardzo mnie rozczarował. Przy sondażach telefonicznych dających nam ok. 5% (z 80%…), przy sondażach ulicznych dających ok. 8% – to bardzo słaby wynik.

Z drugiej strony – nie znam jeszcze pełnych wyników, ale to jest o ponad 100 tys. głosów więcej niż w wyborach do unioparlamentu. To jest również trzy razy (!) więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych. Więc sukces? Nie!

Bo teraz reżymowe media będą tryumfować – i mówić o rychłym zmierzchu KNP. Muszę przeanalizować dane w podziale na strukturę wieku. Może bowiem się okazać, że młodzież (a główną naszą siłą jest młodzież) chce zmiany państwa – natomiast walkę o miejsca w samorządach ma głęboko w nosie. Szczerze pisząc: sympatyzuję z takim stylem myślenia. Jednak trochę się do tych wyborów mimo to przyłożyłem. No i analizy wymaga wynik osiągnięty przez PSL. Rozbieżność z sondażami jest tak wielka, że nasuwałaby podejrzenia, iż metoda zastosowana przez PSL w poprzednich wyborach na Mazowszu została teraz powielona w skali kraju.

Tyle że to nie karty wyborcze, tylko exit polls… No nic – zobaczymy.

Mogę natomiast napisać bez żadnego lukrowania: Partia pracowała w tych wyborach bardzo dobrze – i jeśli nie straci impetu, to w wyborach parlamentarnych będzie co najmniej 15%. Proszę pamiętać, że wyborcy PiS i SLD z wolna wycofują się z polityki – a wśród młodzieży w wieku 17-18 lat (która za rok już zagłosuje) mamy poparcie 28%. I reżym o tym doskonale wie. I dlatego na pewno będzie przez ten rok dokładał wszelkich wysiłków, by zdyskredytować KNP – najlepiej przez ośmieszanie. Na co trzeba być po prostu odpornym.

Ja w każdym razie z prawdziwą przyjemnością dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali w tych wyborach. Imię ich – legion. Dziękuję też wszystkim, którzy na nas zagłosowali – to przecież wymagało pewnej fatygi. Nie wiem, jakie są wyniki w poszczególnych województwach. Statystycznie rzecz biorąc, w kilku powinniśmy te cholerne 5% przekroczyć – a może nawet (tu zerkamy na pannę Agatę z Krakowa) wejść do sejmiku. Możliwe też są oczywiście poszczególne sukcesy w radach powiatów, gmin i miast. Jednak w mediach pójdzie jeden przekaz: KNP znów pod progiem. I tylko tego mi żal.

 • Mecenas C

  Aaaa! Pan Janusz miesza w główkach skołowanego elektoratu, aż miło.

  »ponad 100 tys. głosów więcej (…) trzy razy (!) więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych. Więc sukces? Nie (…) Muszę przeanalizować dane w podziale na strukturę wieku«

  4,1 procenta jest po prostu.

  • Tomek

   a PSL 17% – też „po prostu”, sugerujesz, że powtórzą ten sukces w wyborach parlamentarnych ?

   • Krzysztof Kałębasiak

    On nie moze niczego ugerowac, on po prostu rznie glupa. „nie widzi”, ze kazde wybory, to machloje przy „liczeniu” glosow i podawaniu wynikow.
    Dziadki z PKW maja zadanie zlecone i odczytuja z kartki kto wygral. Kto ich sprawdzi, jesli karty do glosowania niszczone so prawie zaraz po wyborach, a PSL juz sie niczego nie obawiajac, jako koalicjant PO, uniewaznia glosy na konkurencje gdzie tylko moze. Jak to mowili przed wojna, „burdel i serdel”.

 • marian
 • Głupi

  Dla mnie pozytywne jest to, że KNP nie obrośnie w pasących się na posadkach towarzyszy. Ale zdecydowanie wolałbym aby to była świadoma decyzja partii, a nie wynik chaosu.

  „Partia pracowała w tych wyborach bardzo dobrze” …serio??? … jakoś nie zauważyłem.
  Ani plakatów ani aktywności członków, a tak się złożyło, że odwiedziłem trzy miasta. Była natomiast obłędna nachalność całej waszej konkurencji.

  • Tomek

   Wkurza mnie taka postawa. Sam palcem prawdopodobnie nie kiwnął, stoi z boku i krytykuje.

 • umiarkowany mikkista

  W liczbach bezwzlędnych KNP przybyło, czego przeboleć nie mogą różne takie mecena-siki.

 • Alter

  KNP przybyło, ale ile naprawdę tego nie wie nikt.. Skoro zdarzyły się takie cuda i ta masa „nieważnych głosów”.

 • Maciej

  Klituś bajduś…
  Jaka jest ordynacja JKM i „starszyzna” wiedzieli doskonale, można było wprowadzić co najmniej kilkunastu ludzi – gdyby startowali z list innych partii. Ale „czystość ideowa” znów wygrała.

  • Alter

   Taa PSL na pewno wygrał te wybory..

   • Maciej

    A co ma PSL do tego?

  • Tomek

   I po cholerę ich wprowadzać?
   O wiele ważniejsze jest, żeby ci ludzie podczas kampanii samorządowej promowali szyld KNP. Oczywiście, że czystość ideowa jest bardzo ważna.

   • Maciej

    Słusznie, po0 cholerę w ogóle kogokolwiek gdziekolwiek wprowadzać? – poustawiać ludzi na każdym rogu i niech „promują szyld”.

 • Maciek R

  No cóż trzeba się cieszyć z tego co jest i iść do przodu. Należy pamiętać że KNP to głównie ludzie młodzi, zbierający doświadczenie. W kolejnych wyborach samorządowych z pewnością będzie lepiej.

 • Apollo

  Prezes kpi czy o drogę pyta? Komu jeszcze można taki kit wciskać i jak długo odwracać kota ogonem? Pan JKM ma pamięć ryby, że zapomina wszystko i ma wrażenie, że ciągle wszystko nowe jest, bo kilka dni temu mówił zupełnie co innego. wyborców i ewentualny elektorat też takie gadanie strasznie wkurza i irytuje bo ma wrażenie, że jest robiony w balona przy każdej możliwej okazji i czuje się jak stado kretynów kiedy szef partii ciągle mówi to czego w danym momencie wymaga sytuacja.

  Inna sprawa to pewnie przekręty przy urnie, ale raczej nie dotyczyły one KNP czy tych mniejszych partii, ale na in minus PiSu, a in plus PSL i PO, bo nie wierzę po tych cyrkach, że te wybory były uczciwe, PiSowi było z czego zabierać.

  • burczy

   To nic nowego, ten człowiek regularnie robi sobie jaja ze swoich wyborców :)

 • Nazywajmy rzeczy po imieniu. To nie był żaden sukces. Nie wiem po co wykręcać kota ogonem widząc jaki ten kot jest i że ogon zawsze będzie od d… strony :) Władze KNP zakładały że nie są to dla nas „ważne” wybory więc tego się trzymajmy. „Nasz” elektorat dał d… w tych wyborach i taka jest prawda. Nie wnikam czy dlatego że takie szły sygnały od wierchuszki – również od samego prezesa który opowiadał że te wybory to „kula u nogi” – co uważam za gruby błąd! Nadzieja w tym że wolnościowcy „celowo” zbojkotowali te wybory a nie z lenistwa czy braku dojrzałości (o co niestety podejrzewam tych którzy nie poszli) i że odwrotnie proporcjonalnie (to jest ODPOWIEDZIALNIE) podejdą do wyborów parlamentarnych i tam będzie okazja żeby się policzyć konkretnie ile nas jest i czy nas przybywa… Patrząc na oddolne powstawanie struktur już dziś można mieć odczucie że przybywa nas w tempie lawinowym. Problem to ilu z tych nowych sympatyków wytrwa ze swoim postanowieniem i dotaszczy je do urny kiedy przyjdzie czas próby, no i ilu z nich będzie w ogóle mogło oddać głos z racji osiągnięcia wieku wyborczego… Ciężka praca przez włodarzami i strukturami właśnie lokalnymi by gromadzić wokół siebie ludzi i ich TRWALE przekonywać do idei… Marginalizowanie czy wyśmiewanie wyborów samorządowych jakiego dopuścili (i dopuszczają) się w swoich wypowiedziach niektórzy ze środowiska uważam za nieodpowiedzialną głupotę i zły przykład dla młodzieży.

 • Krzysztof Kałębasiak

  Nareszcie ludzie sie obudzili. Szkoda, ze tak pozno. Machlojki wyborcze koalicji PO-PSL osiagnely szczyt. Nawet PiS, gdy rzadzil, troche sie hamowal. A my pozniej zastanawiamy sie, dlaczego (UPR) KNP ma tak kiepskie wyniki wyborcze.

 • Archer

  OK.
  Szanowni Panstwo.
  Chwila uwagi.
  Olowki i dlugopisy w rece.
  Notujemy kolejne proroctwo:
  15% dla KNP w przyszlorocznych wyborach parlamentarnych.
  Co najmniej 15%, czyli moze byc wiecej. A ile wiecej? Moze 120%? A moze jeszcze lepiej? Moze trzeba bedzie do sali sejmowej poprzynosic z sasiednich pomieszczen stolki, bo dla tych tlumow poslow KNP zabraknie miejsc siedzacych?

 • jaro

  jakbys nie mowil ze kobiety sa glupsze od mezczyzn to bys pewnie mial wiecej glosow

  • Радек Ниох

   A nie są mniej intelgentne? Za to mądrzejsze?