Numer 16 (1300) z 18 kwietnia 2015

REKLAMA

● Na nczas.com publikujemy wybrane teksty z tygodnika, teksty napisane przez naszych autorów specjalnie na potrzeby portalu oraz teksty osób, których publicystyka zwykle nie trafia na łamy gazety. Aby uzyskać dostęp do wszystkich artykułów z bieżącego numeru należy wykupić:

pojedyncze e-wydanie (plik pdf, który prześlemy na Twój adres email – 4 zł za e-numer) ● e-wydanie roczne (52 e-numery – w tym numery podwójne – w plikach pdf, które co tydzień będziemy wysłać na Twój adres e-mail)

REKLAMA

SZCZEGÓLNIE POLECAMY W TYM NUMERZE

POLSKA TO RAJ DLA PRZESTĘPCÓW: W naszym regionie Polska wypada nieźle. Jednak rozwija się nie dzięki wsparciu polityków, tylko wbrew politykom. W Polsce warunki prawno-instytucjonalne do prowadzenia działalności gospodarczej są zdecydowanie gorsze niż w sąsiednich krajach. To nie jest opinia ludzi, którzy chcą na siebie zwrócić uwagę, czy – jak jeszcze ktoś inny mówił – frustratów. To opinia różnych instytucji międzynarodowych, począwszy od Heritage Foundation, przez OECD czy Bank Światowy. Wywiad z Cezarym Kaźmierczakiem na stronie XIV e-wydania.

WALKA WYSOKIEGO RYZYKA: W Polsce wrogami publicznymi nie są ci, którzy kradną, biorą łapówki i nadużywają funkcji publicznych, tylko ci, którzy ich nadużycia ujawniają. Głównym orężem w walce przeciwko nim są sądy. Czytaj na stronie VII e-wydania.

FRANCO – BOHATER CZY FASZYSTA?: Franco szefem państwa został 1 października 1936 roku, od tej pory oficjalnie stał na czele administracji powstańczej. Nie ma pełnej zgody co do oceny Franco jako dowódcy nacjonalistów. Szczególnie ciekawą kwestią jest sprawa długości trwania wojny domowej. Generał Franco przyjął bowiem taktykę powolnego marszu do zwycięstwa i dokładnego oczyszczania zdobytych terenów z przeciwników politycznych. Taka operacja wymagała czasu, dlatego też wojna trwała prawie trzy lata. Francisco Franco wprowadzanie liberalnych reform rozpoczął dopiero w momencie, w którym zorientował się, że Hiszpania staje się skansenem Europy. Pierwsze wolnorynkowe reformy zaczęły być wprowadzane w 1957 roku, kiedy to do władzy zostali dopuszczeni liberalni technokraci z Opus Dei. Liberalne reformy polegały przede wszystkim na obniżce podatków, prywatyzacji oraz liberalizacji przepisów. Więcej na stronie XXXVIII e-wydania

SPIS TREŚCI

KRAJ

● Walka wysokiego ryzyka – Leszek Szymowski
● Obywatele pod nadzorem – Grzegorz Jakubowski
● Układ koparkowy – Leszek Szymowski
● Samobój Platformy – Jan Piński
● Polska to raj dla przestępców – z CEZARYM KAŹMIERCZAKIEM rozmawia Rafał Pazio
● Kalata nie uzdrowi ZUS – Tomasz Cukiernik
● Konstytucyjny kwiecień – Krzysztof M. Mazur

ŚWIAT

● USA: Kto się boi Snowdena? – Paweł Łepkowski
● Polska-Rosja-Litwa: Wieże na granicy – Marek A. Koprowski
● Francja: Ostatnie figowe listki – Bogdan Dobosz
● Niemcy: Dogodny pretekst – Tomasz Mysłek
● Ukraina: Czarne chmury – Antoni Mak
● Niemcy: Osłabienie prawicy? – Tomasz Mysłek
● Izrael: Przenieście Sztejtl, proszę – Kataw Zar
● Iran: Powrót Persów do Europy – Tomasz Teluk

PUBLICYSTYKA

● Franco – bohater czy faszysta? – Damian Kubiak
● Jak było? Jak być mogło? Jak być może?… – Marian Miszalski
● Demotoryzacja Polski – Sławomir Suchodolski

FELIETONY

● Stanisław Michalkiewicz
● Janusz Korwin-Mikke
● Marek Jan Chodakiewicz
● Adam Wielomski

STAŁE DZIAŁY

● Postępy…
● Największe Głupstwo Tygodnia
● Szachy
● Brydż
● W pajęczynie
● Książka tygodnia
● Film tygodnia

zachęcam do odwiedzenia internetowej księgarni nczas.com

REKLAMA