Sprawiedliwość wg UE

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad programem, którego celem jest zwalczanie uchylania się od płacenia podatków. Celem są – jak propagandowo określono – „bardziej sprawiedliwe i przejrzyste zasady opodatkowania w UE”.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, postanowił, że walka z uchylaniem się od płacenia podatków i unikaniem opodatkowania będzie jednym z głównych priorytetów politycznych Komisji.

REKLAMA

Kolegium komisarzy uzgodniło, że głównym celem jest zagwarantowanie, by firmy podlegały opodatkowaniu tam, gdzie ich działalność gospodarcza generuje zysk i nie mogły uniknąć „płacenia sprawiedliwej części podatków na skutek agresywnego planowania podatkowego”.

– Aby dobrze prosperować, Europa potrzebuje sprawiedliwych, przejrzystych i przewidywalnych systemów podatkowych, dzięki którym firmy będą mogły łatwiej inwestować i do których obywatele będą mieć większe zaufanie. W ramach naszych działań na rzecz pogłębionego i bardziej sprawiedliwego rynku wewnętrznego chcemy zapewnić większą przejrzystość podatków i uczciwszą konkurencję podatkową w UE i na całym świecie. Nie do zaakceptowania jest fakt, że organy podatkowe przed przystąpieniem do egzekwowania przestrzegania przepisów muszą uzyskiwać informacje z przecieków”, powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za euro i dialog społeczny.

Zdaniem Pierre’a Moscovici, komisarza ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, „współpraca administracji podatkowych i solidarność rządów zapewnią sprawiedliwe opodatkowanie dla wszystkich”.

Jak straszy oficjalny komunikat KE, projektowi towarzyszyć będą inne środki służące zwiększeniu przejrzystości podatkowej. Rozważono różne warianty o charakterze ustawodawczym i nieustawodawczym. Pakiet środków na rzecz przejrzystości to dopiero początek. W 2015 roku podjęte zostaną również inne działania w tej dziedzinie. Latem tego roku Komisja przedstawi drugi pakiet przepisów dotyczących „sprawiedliwego i skutecznego opodatkowania osób prawnych”.

Komisji Europejskiej nie podoba się to, że wiele międzynarodowych korporacji przenosi zyski do innych krajów, by płacić jak najmniejsze podatki i w efekcie do budżetu UE nie trafiają duże kwoty wpływów z podatków. Czyli już wiadomo co znaczy unijna sprawiedliwość i skuteczność podatkowa – większe wpływy do budżetu UE.

REKLAMA