UE chce zwiększyć ucisk podatkowy firm!

REKLAMA

W ramach swojej kampanii na rzecz sprawiedliwego, skutecznego i sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu opodatkowania w Unii Europejskiej Komisja Europejska proponuje nowe rozwiązania, mające utrudnić przedsiębiorstwom uchylanie się od podatków.

W pakiecie środków KE wzywa państwa członkowskie do przyjęcia bardziej zdecydowanego i spójnego stanowiska wobec przedsiębiorstw, które próbują uchylać się od płacenia podatków oraz do wdrożenia norm międzynarodowych służących ograniczeniu erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków.

REKLAMA

Główne elementy nowych przepisów:
• prawnie wiążące środki służące blokowaniu metod najczęściej używanych przez przedsiębiorstwa, aby unikać płacenia podatków;
• zalecenie dla państw członkowskich dotyczące sposobów przeciwdziałania nadużyciom postanowień konwencji podatkowych;
• wniosek dotyczący wymiany informacji przez państwa członkowskie na temat międzynarodowych korporacji prowadzących działalność w UE;
• dziania na rzecz dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na szczeblu międzynarodowym;
• nowa procedura UE dotycząca sporządzania wykazu państw trzecich, które nie przestrzegają zasad w tym zakresie.

– Przedsiębiorstwa muszą odprowadzać podatek w miejscu, gdzie faktycznie prowadzą działalność. Europa może stać się światowym liderem w walce z unikaniem podatków. Wymaga to jednak skoordynowanych działań w całej UE. Musimy uniknąć sytuacji, w której każde państwo członkowskie przyjmuje odrębną strategię – powiedział Waldemar Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za sprawy euro i dialog społeczny.

– Unikanie opodatkowania powoduje, że co roku tracimy miliardy euro. Pieniądze te można by przeznaczyć na infrastrukturę publiczną, taką jak szkoły czy szpitale, lub też zwiększyć za ich pomocą liczbę miejsc pracy i przyspieszyć wzrost gospodarczy. W rezultacie obywatele i przedsiębiorstwa, które wywiązują się ze swych obowiązków, płacą wyższe podatki. To sytuacja nie do zaakceptowania – stwierdził Piotr Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł.

Zaproponowany pakiet opiera się na trzech głównych obszarach prac KE:
– zapewnienie efektywnego opodatkowania w UE – przedsiębiorstwa powinny płacić podatki w miejscu, w którym uzyskują dochód;
– zwiększenie przejrzystości podatkowej poprzez wymianę informacji podatkowych dotyczących działalności przedsiębiorstw wielonarodowych w poszczególnych krajach (kontrola skarbowa!);
– zapewnienie równych szans poprzez wprowadzenie nowych globalnych norm dotyczących przejrzystości podatkowej oraz konkurencji podatkowej.

Ponadto Komisja Europejska przedstawi ponowny wniosek w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB).

Źródło: Komisja Europejska

REKLAMA