Unia zwalcza antysemityzm i antyislamizm

REKLAMA

Komisja Europejska zorganizowała w Brukseli propagandowe kolokwium na temat zwalczania antysemityzmu i nienawiści do muzułmanów w Europie oraz o sposobach upowszechniania tolerancji i szacunku w społeczeństwach.

– Europejskie społeczeństwo przechodzi okres niepokoju i kryzysu, stawiający pod znakiem zapytania wartości, na których opiera się nasza Unia. Przerażające wydarzenia w Paryżu i Kopenhadze na początku tego roku wyraźnie pokazały, że potrzebne są pilne działania. W czasach kryzysu zdolność naszego społeczeństwa do tolerancji i włączenia społecznego poddawana jest ciężkiej próbie. Przejawem tego są antysemityzm i nienawiść do muzułmanów, mimo że zjawiska te mają odmienną historię, źródła i skutki. Nasza wspólna odpowiedzialność za życie w tolerancji i wzajemnym poszanowaniu jest szczególnie ważna w czasie, gdy mamy moralny obowiązek udzielić schronienia ludziom reprezentującym różne religie i kultury, którzy przybywają na nasz kontynent. Różnorodność nie może być postrzegana jako zagrożenie. Naszym wspólnym zadaniem jest tworzenie i pielęgnowanie społeczeństwa integracyjnego – bełkotał Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący KE.

REKLAMA

– Wzywam państwa członkowskie do właściwego stosowania europejskiego prawodawstwa i podejmowania działań przeciwko mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści na tle rasizmu i ksenofobii. Nasze kolokwium służy wymianie konkretnych doświadczeń i idei z całej Europy oraz podjęciu decyzji w sprawie dalszych wspólnych działań. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca dla mowy nienawiści – ani na żywo, ani w Internecie – gderała Věra Jourová, unijna komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

Jak informuje Komisja Europejska, uczestnicy kolokwium dokonają przeglądu aktualnego prawodawstwa i rozważą inne warianty strategiczne i działania wspierające służące zwalczaniu mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści na tle antysemickim i antymuzułmańskim, upowszechnianiu tolerancji i szacunku oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Ze statystyk opublikowanych w badaniu Eurobarometru na temat dyskryminacji wynika, że:

• 50% Europejczyków uważa, że dyskryminacja ze względu na religię jest powszechna (wzrost z 39% w 2012 r.);

• 33% sądzi, że wyrażanie swoich przekonań religijnych może być niekorzystne przy ubieganiu się o pracę (wzrost z 23% w 2012 r.);

• tylko 61% respondentów czułoby się dobrze, gdyby ich współpracownik był muzułmaninem, a zaledwie 43% w pełni zaakceptowałoby związek swojego dorosłego dziecka z muzułmaninem lub muzułmanką;

• 73% respondentów miało odczucie, że w ciągu ostatnich 5 lat nasilił się antysemityzm w Internecie.

Źródło: Komisja Europejska

REKLAMA