Będą karać uczciwych przedsiębiorców?

REKLAMA

taxes-740202_960_720Zdaniem Konfederacji Lewiatan przedstawiony do konsultacji społecznych projekt zmian w kodeksie karnym, którego celem jest odstraszanie i karanie przedsiębiorców za nielegalne uzyskanie środków finansowych, istotnie ogranicza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, a także istotnie podnosi ryzyko jej prowadzenia.

Chodzi o to, że według nowego prawa karani mogą być uczciwi przedsiębiorcy, którzy nie dość, że nie są zainteresowani osiągnięciem nielegalnej korzyści podatkowej, to często muszą bronić się przed nieświadomym wciągnięciem przez przestępców w nielegalny proceder (tzw. karuzele VAT).

REKLAMA

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zagrożeniem jest sformułowanie „podając w niej [fakturze – przyp. TC] nieprawdę co do okoliczności mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości publicznoprawnej”, gdyż obejmie swoim zakresem również zwykłe błędy lub spory podatników z organami podatkowymi, np. co do wysokości stawki podatku. Ponadto nieprecyzyjne i zbyt obszerne sformułowanie wydaje się niebezpieczne także w kontekście tego, kto i na jakiej podstawie będzie oceniał czy jakaś informacja na fakturze jest nieprawidłowa, i czy „mogła mieć znaczenie” dla określenia wysokości podatku. Nie istnieją przepisy, które określają sposób orzekania o przypadkach podania nieprawdy co do okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla określenia wysokości podatku.

Według Konfederacji Lewiatan, nowe artykuły wprowadzają rygor minimalnych kar i dodatkowej grzywny w oderwaniu od winy sprawcy oraz wysokości uszczuplenia. Jako kryterium zaostrzenia kary przyjęto wyłącznie wartość faktury, przy czym nie jest ona wyznacznikiem szkodliwości czynu! Zupełnie pominięto okoliczności czynu oraz wartość szkody. W najgorszym przypadku można sobie wyobrazić nałożenie nadzwyczajnie wysokiej kary za wątpliwą nieprawidłowość (niejasne kryteria oceny) niemającą wpływu na zobowiązanie podatkowe.

Kolejne zastrzeżenie budzi przyjęcie, że osobą odpowiedzialną będzie osoba wystawiająca fakturę. Z doświadczenia wiadomo, że taka osoba wykonuje najczęściej proces stricte techniczny, nie mając całego obrazu transakcji. Może zatem zaistnieć sytuacja, w której osoba wystawiająca fakturę lub dokonująca czynności związanych z rozliczeniem faktury nie ma wiedzy o oszustwie lub też której rola nie ma związku z „nieprawdą”, a zgodnie z projektowanym przepisem będzie podlegała karze, której wysokość będzie zależała tylko i wyłącznie od wartości towarów i usług, a więc zupełnie bez związku z wysokością uszczuplenia i stopniem, w jakim ta osoba przyczyniła się do podania nieprawdy.

Źródło: konfederacjalewiatan.pl

Fot. pixabay.com

REKLAMA