KE wszczyna procedurę przeciwko Polsce!

REKLAMA

polomarketKomisja Europejska wszczyna procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września br. Wprowadziła trzy stawki podatku od handlu: 0 proc. od przychodu poniżej 17 mln złotych miesięcznie, 0,8 proc. od przychodu między 17 a 170 mln złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

REKLAMA

Jak informuje Polskie Radio, według Komisji Europejskiej „zróżnicowanie stawek podatkowych i progów powoduje nierówne traktowanie firm różniących się wielkością, daje przewagę tym mniejszym i zakłóca konkurencję na rynku, co jest niezgodne z unijnymi zasadami, dotyczącymi przyznawania pomocy publicznej”. Natomiast zdaniem Ministerstwa Finansów, obowiązujące rozwiązanie jest zgodne z unijnym prawem.

„Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza nasze ekspertyzy. Ostrzegaliśmy rząd i posłów, że podatek od handlu w proponowanym kształcie jest niezgodny z unijnymi przepisami. Progresywny podatek jest wymierzony w największe sieci zagraniczne, ale uderza również w nasze krajowe sieci handlowe. Zwolnienie z tego podatku mniejszych przedsiębiorstw jest równoznaczne z ich uprzywilejowaniem” – komentuje Konfederacja Lewiatan. „Zgodnie z prawem UE to państwa członkowskie decydują o stawkach czy konstrukcji podatków w kraju, ale regulacje te muszą mieścić się w ramach prawnych Unii, co wyklucza stosowanie selektywnej pomocy państwa” – dodają przedsiębiorcy.

– Gdy dojdzie do ostatecznej decyzji KE, polski rząd może albo wycofać się z wprowadzonego podatku, albo skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Prawdopodobnie nie przychyli się do decyzji KE i wybierze to drugie rozwiązanie – ocenia Aleksy Miarkowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. podatków i finansów publicznych. – [Trybunał] Może np. uznać, że podatek od handlu tylko częściowo jest nielegalny, tzn. dyskryminuje podmioty płacące go według wyższej stawki. Prawdopodobnie przez cały okres, kiedy toczyć będzie się postępowanie w tej sprawie, podatek będzie obowiązywał. W razie jego zakwestionowania przez Trybunał Sprawiedliwości, podatnicy będą mogli ubiegać się o jego zwrot – wyjaśnia.

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ostrzegał wcześniej, że jeśli Komisja Europejska uzna wyjątki od podatku za niedozwoloną pomoc publiczną, to może się to wiązać m.in. z tym, że podatek będą musieli płacić wszyscy handlowcy.

Choć PiS-owski podatek od handlu jest absolutnym nieporozumieniem, szkodzącym przede wszystkim portfelom polskich konsumentów, to jeszcze większym skandalem jest wtrącanie się Unii Europejskiej w krajowe uregulowania podatkowe. Pod koniec sierpnia br. Komisja Europejska zażądała od amerykańskiej firmy Apple, aby ta oddała irlandzkiemu fiskusowi 13 mld euro plus odsetki „niezapłaconych podatków”. Czy teraz poleci szantaż, że jeśli podatek nie zostanie cofnięty, to Unia Europejska odbierze Polsce dotacje?

Fot. T. Cukiernik

Zobacz także: Apple ma zapłacić Irlandii 13 mld euro!

REKLAMA