Negatywny wpływ podatku bankowego

REKLAMA

Z najnowszego „Raportu o stabilności systemu finansowego”, przygotowanego przez Departament Stabilności Finansowej NBP, wynika, że wprowadzenie tzw. podatku bankowego będzie miało negatywny wpływ na sytuację polskiego sektora bankowego.

Jak czytamy w raporcie, „wpływ wprowadzenia projektowanego podatku będzie szczególnie negatywny w przypadku banków słabszych, o niższej rentowności i relatywnie niższych współczynnikach kapitałowych. Zwiększy się więc grupa banków w trudnej sytuacji. Wyniki symulacji wskazują, że w horyzoncie rocznym, biorąc pod uwagę inne czynniki wpływające na wyniki finansowe banków, po wprowadzeniu podatku udział w aktywach sektora banków komercyjnych z ujemnym wynikiem finansowym netto wzrósłby z około 2% do 22%. W bankach tych doszłoby do spadku funduszy własnych. Wyraźnie wzrosłaby też grupa banków nadal zyskownych, ale o bardzo niskiej rentowności. Wynik finansowy netto całego sektora banków komercyjnych spadłby w takim scenariuszu o około 60%”. Z kolei „ograniczenie zyskowności banków wpłynie negatywnie na odporność banków i ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej”.

REKLAMA

Raport wymienia także szereg innych negatywnych skutków ubocznych, które mogą pojawić się po wprowadzeniu podatku bankowego:

– wzrost kosztów kredytów;

– spadek akcji kredytowej na rzecz nabywania skarbowych papierów wartościowych;

– spadek dostępności kredytu;

– redukcja niskooprocentowanych aktywów, w tym kredytów mieszkaniowych i kredytów korporacyjnych, na rzecz produktów wysokomarżowych, jak np. kredyty konsumpcyjne;

– wzrost kredytowania transgranicznego;

– zwiększenie zaangażowania banków w aktywa o wysokim ryzyku;

– zwiększenie atrakcyjności transakcji sekurytyzacyjnych, pozabilansowych oraz znaczenia podmiotów sektora bankowej szarej strefy i innych podmiotów z grup kapitałowych (np. firm leasingowych i faktoringowych) nieobjętych podstawą opodatkowania;

– zmiany oferty depozytowej dla klientów w kierunku instrumentów o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym;

– zmniejszenie wpływów do budżetu od sektora bankowego z innych tytułów niż podatek bankowy.

Źródło: www.nbp.pl

REKLAMA