Polska przed unijny trybunał

REKLAMA

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieustanowieniem przez władze krajowego elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego i nieustanowieniem połączenia między tym rejestrem a krajowymi rejestrami elektronicznymi innych państw członkowskich UE.

Zgodnie w rozporządzeniem Wspólnot Europejskich nr 1071/2009, krajowe rejestry elektroniczne należało ustanowić i przyłączyć do rejestrów innych państw najpóźniej do 31 grudnia 2012 roku. Polska nie wypełniła jeszcze tego obowiązku, co skutkuje nieefektywnością wzajemnych połączeń między rejestrami na szczeblu unijnym.

REKLAMA

Jak informuje Komisja Europejska, przejrzystość jest podstawą do urzeczywistnienia wewnętrznego rynku transportu drogowego, a połączenie rejestrów krajowych jest niezbędne, aby ułatwić przepływ informacji między państwami członkowskimi w sprawie możliwych naruszeń popełnianych przez spółki prowadzące międzynarodowe przewozy towarowe lub pasażerskie (np. przekraczania dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu albo fałszowania zapisów tachografu).

Ponadto Komisja Europejska wezwała Polskę do dostosowania przepisów krajowych do decyzji Komisji w sprawie definicji europejskiej usługi opłaty elektronicznej. EETS ma umożliwić jego użytkownikom przejeżdżanie przez bramki elektronicznego systemu pobierania opłat w całej Europie i uiszczanie na nich opłat za pomocą jednego urządzenia pokładowego i na podstawie jednej umowy z dostawcą EETS, co znacznie ułatwi handel ponadgraniczny i zmniejszy koszty.

Europejska usługa opłaty elektronicznej powinna była zostać udostępniona użytkownikom dużych pojazdów w państwach członkowskich, które wprowadziły krajowe systemy elektronicznego pobierania opłat, najpóźniej do 8 października 2012 roku. Teraz Polska ma dwa miesiące na powiadomienie KE o środkach przyjętych w celu zapewnienia pełnej zgodności z prawem unijnym; w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o wniesieniu sprawy przeciwko niej do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Źródło: Komisja Europejska

REKLAMA