W sieci wrze po zastrzeleniu w Niemczech polskiego żubra-wędrowcy. „To było przestępstwo”

fot. twitter
REKLAMA

Władze niemieckiego przygranicznego miasta Lubusz to dziś jedna z najbardziej znienawidzonych instytucji. Wiadomo już, że wydana przez nie decyzja w sprawie zabicia polskiego żubra, który przepłynął Odrę, była nielegalna.

W okolicach niemieckiego, przygranicznego miasta Lubusz zastrzelono samotnego żubra, który prawdopodobnie przywędrował tam z Polski. Przechadzające się ulicami zwierzę wywołało niepokój lokalnych władz o bezpieczeństwo mieszkańców.

REKLAMA

Informację o zdarzeniu, które wywołało oburzeniu wśród Polaków i protest niemieckich ekologów, podała brandenburska stacja radiowo-telewizyjna RBB24 i portal rbb24.

Do zdarzenia doszło w środę po południu w okolicach miejscowości Lubusz (niem. Lebus) nad Odrą, na północ od Frankfurtu. Decyzję o zastrzeleniu ważącego 900 kg zwierzęcia podjął szef miejscowego urzędu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego. Władze obawiały się, że biegający po ulicach żubr może stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. „Nie mieliśmy niestety innej możliwości” – powiedziała rzeczniczka urzędu w Lubuszu. Władze twierdzą, że poszukiwania weterynarza, który mógłby uśpić żubra nie powiodły się. Nie udało się także złapać zwierzęcia.

Niemiecki oddział organizacji ekologicznej WWF złożył w piątek zawiadomienie o przestępstwie. Zdaniem działaczy, decydując o zastrzeleniu będącego pod ochroną żubra bez widocznego zagrożenia, dyrektor urzędu popełnił przestępstwo.

Czytaj też: Skandal! Ten żubr przewędrował przez polskie wsie prawie 200 kilometrów. Gdy przepłynął Odrę, zastrzelili go Niemcy [VIDEO]

W sieci wrze po wpisach polskich internautów wyrażających żal i oburzenie z powodu śmierci żubra. Niektórzy nie przebierają w środkach.

Wątpliwości, że chodzi o polskiego żubra widzianego dzień wcześniej w Owczarach nie ma Andrzej Jermaczek z Klubu Przyrodników w Świebodzinie. Klub posiada Stację Terenową w Owczarach (1 km od Odry), a te są położone po polskiej stronie niedaleko miejscowości Lubusz.

„To jest oczywiste, że chodzi o osobnika, który od pewnego czasu był obserwowany po naszej stronie granicy. W Lubuskiem przechodnie żubry pojawiają się raz na kilka lat. Prawdopodobnie, na swoje nieszczęście przepłynął Odrę. Raczej nie przekroczył jej którymś z mostów drogowych, gdyż to nie uszło by uwadze ludzi. Mostem kolejowym też raczej nie przeszedł” – wyjaśnił Jermaczek.

Jak dodał, w Niemczech jest kilka hodowli żubrów, ale zwierzęta są tam trzymane w zamkniętych zagrodach, po kilka sztuk. Najbliższa taka zagroda znajduje się w Parku Narodowym Dolnej Odry niedaleko Schwedt. „Żubr jest w Niemczech gatunkiem chronionym, więc został bez wątpienia odstrzelony nielegalnie, ktoś się niepotrzebnie przestraszył, ktoś inny nieprawnie podjął decyzję, jeszcze ktoś inny nad wyraz pilnie i gorliwie ją wykonał. Podobne przypadki zdarzały się zresztą także po naszej stronie, duże dzikie zwierzęta nie mają szczęścia w kontaktach z człowiekiem” – powiedział Jermaczek.

Doniesienia o samotnym żubrze przemierzającym woj. lubuskie pojawiały się w lokalnych i regionalnych mediach od dłuższego czasu. Ostatnio zwierzę było widziane w rejonie Gorzowa, w okolicach Lipek Wielkich i innych miejscowości. Wiele osób, które natknęły się na żubra dzieliło się wrażeniami przesyłając fotografie i filmy gazetom i portalom.

Czytaj też: Niemiecki polityk: „Dość wytykania nam zbrodni III Rzeszy. Mamy prawo być dumni z osiągnięć żołnierzy Wehrmachtu”

Według danych ministerstwa środowiska z 1 lipca zeszłego roku w Polsce na wolności żyło pięć stad żubrów, łącznie 1347 osobników. Można było je spotkać nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale także w Puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej, w Bieszczadach i w graniczącym z Lubuskiem woj. zachodniopomorskim, gdzie były 184 osobniki. To prawdopodobnie z tego stada pochodził żubr widziany w Lubuskiem.

Portal zubry.com informuje, że według najnowszych danych z Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów – 31 grudnia 2016 r. w Polsce żyło 1698 żubrów. W stadach zamkniętych – 234 żubry, w stadach wolnych – 1455 żubrów. (PAP)

Czytaj też: Oto „Niezwyciężeni”. Rewelacyjny film o polskim duchu walki. 50 lat polskiej historii w cztery minuty [VIDEO]

REKLAMA