ZUS wyliczy ile są nam winni Niemcy. „Kwota reparacji wojennych może być jeszcze wyższa”

Zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
REKLAMA

Straty jakie poniosła Polska podczas II wojny światowej, oszacowane na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości wynoszą prawie bilion dolarów. Ale to nie koniec. Do kwoty zostaną doliczone koszty utrzymania ofiar konfliktu po jego zakończeniu. ich wyliczeniem zajmie się ZUS.

„Doszło do sytuacji absurdalnej, w której Polska wypłacała renty ofiarom rozpoczętej przez Niemców wojny” – mówił dla money.pl Arkadiusz Mularczyk, kierujący pracami sejmowego zespołu ds. reparacji.

REKLAMA

Temat reparacji odżył za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie partyjnego kongresu w Przysusze oświadczył, że Polska do tej pory nie otrzymała zadość uczynienia od Niemiec.

Chcemy rozwiązać tę kwestię, by nie zatruwały nadal relacji polsko-niemieckich. Nie możemy dalej tworzyć fikcji pojednania bez realnego zadośćuczynienia dla Polski i Polaków za straty wynikające z II wojny światowej – mówił nam Arkadiusz Mularczyk.

„Problemem w kwestii występowania o reparacje jest także dokładne oszacowanie strat, których doznała Polska. W powojennych dokumentach uznano, że jest to około 38 proc. „majątku narodowego” z dnia 1 września 1939 r.” – czytamy na money.pl.

Zobacz: Kim Dzong Un w bardzo złym stanie! „Cierpi na wiele chorób”

Raport dotyczący zniszczeń Warszawy sporządzony w 2004 roku, określił kwotę odszkodowania na 54 mln dol. Rachunki przygotowane w tym roku przez Biuro Odszkodowań Wojennych wskazywały na łączny koszt 917 mld dol.

Szacowana wartość majątku od osób fizycznych przyjętego na Ziemiach Odzyskanych w przeliczeniu na wartość dolara z 2017 roku wynosi 32 mln dol. Do tego należałoby doliczyć majątek będący pod kontrolą państwa i osób prywatnych.

Zobacz: Ten wpis Tuska zbulwersował nawet jego zwolenników. Rzecznik prezydenta proponuje akcję „zabierz Donaldowi smartfona” [VIDEO]

Według Mularczyka koszty jakie wyliczyło BOW nie stanowią ostatecznej sumy jakiej możemy domagać się od Niemiec. Polityk zwrócił się do ZUS z prośbą o obliczenie sumy, jaką polskie państwo musiało wypłacać w postaci rent dla wdów, sierot oraz inwalidów wojennych.

W roku 1972 roszczenia 13,315 mln osób indywidualnych szacowano na 284 mld dol. ówczesnej wartości (1,8 bln dol. wartości dzisiejszej – red.). Doszło do sytuacji absurdalnej, w której Polska wypłacała renty ofiarom rozpoczętej przez Niemców wojny. Łączna pula kwot będzie zatem przeogromna, ale musimy ją wyliczyć i wykazać – tłumaczył polityk. Wstępny raport w tej sprawie powinien być gotowy za pół roku.

Źródło: money.pl

Zobacz: Zaczyna się dezinformacyjna wojna w polskim internecie. Kto za nią stoi – kremlowskie trolle czy politycy?

Czytaj też: Ta polska firma budzi przerażenie konkurentów. „Polacy zaczynają przejmować niemieckie i francuskie marki”

REKLAMA