Donald Tusk wychwalany w Brukseli

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering i premier Belgii Guy Verhofstadt nazwali Donalda Tuska prawdziwym Europejczykiem z przekonania. – Europarlament ma pełne zaufanie do szefa polskiego rządu – stwierdził Poettering.

– Znam Donalda Tuska od lat. Teraz mogę chyba powiedzieć, że znam go jako przyjaciela – dodał przewodniczący PE.

– Donald Tusk to prawdziwy Europejczyk, czuję to (???!!!). Praca z nim będzie bardzo pozytywna – oświadczył natomiast Verhofstadt. Również szef polskiego rządu, który przebywa w środę w Brukseli z jednodniową wizytą, nie ukrywał zadowolenia ze spotkania z Verhofstadtem.

– Mam wrażenie, że odnaleźliśmy wspólny język. Może dlatego, że mamy podobne podejście do Europy i bardzo pragmatyczne podejście do procesu ratyfikacji traktatu także przez polską stronę – powiedział Tusk.

Tusk podkreślił, że „wystarczyła jedna minuta rozmowy”, by przekonać belgijskiego premiera do swojej decyzji w sprawie ratyfikacji nowego Traktatu Reformującego UE wraz z tzw. brytyjskim protokołem ograniczającym stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce.

Podczas expose w Sejmie Tusk tłumaczył, że wycofanie się Polski z protokołu brytyjskiego, co wynegocjował jeszcze poprzedni rząd PiS i prezydent Lech Kaczyński, zagroziłoby ratyfikacji traktatu w polskim parlamencie.

Oprócz ratyfikacji nowego traktatu unijnego, obaj premierzy rozmawiali też o obronie europejskiej oraz o wejściu Polski do strefy euro, co – zdaniem premiera Belgii – „jest bardzo ważne dla europejskiej gospodarki”.

Ku miłemu zaskoczeniu Tuska w rozmowie pojawił się też wątek Gdańska.

– Jestem bardzo wzruszony gościnnością pana premiera. Zaczął rozmowę od Gdańska i historii Gdańska i moich książek na temat Gdańska. Jestem z tego dumny, bo przyznał, że wie, że COŚ o Gdańsku napisałem. Obiecałem panu premierowi wysłać te moje prace dotyczące Gdańska – powiedział Donald Tusk dziennikarzom.

Comments are closed.