Muzeum wysiedlonych obok Auschwitz-Birkenau

REKLAMA

W związku z pomysłem bulwersującej propozycji pana Donalda Tuska, jaką miałby złożyć pani kanclerz Niemiec, aby muzeum II Wojny Światowej wraz z Muzeum Wysiedlonych powstało w Gdańsku, Unia Polityki Realnej proponuje w tym celu miejsce stanowiące światowy symbol działalności narodowych socjalistów niemieckich – okolice zespołu obozowego Auschwitz-Birkenau.

Dla europejskich narodów lokalizacja ta stanowi już obecnie bodaj najważniejsze miejsce pamięci i męczeństwa tamtej wojny. Dla wielu było też ostatnim etapem wysiedlenia z miejsca zamieszkania, jakiego dokonywali niemieccy okupanci. Będzie tam można ująć również rolę niemieckiego sojusznika w europejskiej części działań wojennych – Związku Sowieckiego i reperkusje z tym związane, a dotyczące także wysiedleń Polaków.

REKLAMA

Rozumiemy, że kolejne rządy niemieckie, choć nie chcą wziąć na siebie ewentualnych kosztów roszczeń tzw. „wypędzonych”, odcinają się od tamtych zbrodni i nie chcą rewizji historii XX wieku. Rząd pani kanclerz Merkel powinien więc wyrazić zadowolenie z takiej lokalizacji, ukazującej w pełni przyczyny i następstwa tragedii II Wojny Światowej.

Fakt, że obozy Auschwitz-Birkenau mają już swoje stałe ekspozycje sprawia, że dla realizacji muzeum, o którym wspominał premier Donald Tusk wystarczy dobudowanie kolejnych miejsc ekspozycji, co wpłynie na koszty jego realizacji i będzie bardzo dogodne dla wszystkich wycieczek krajowych i zagranicznych chcących zapoznać się z „widocznym znakiem” działalności narodowo-socjalistycznych Niemiec w czasie II Wojny Światowej.

REKLAMA