Polska zapłaci ogromne kary za brak unijnych przepisów

REKLAMA

Do końca roku Sejm powinien uchwalić ustawę o równym traktowaniu. Polska powinna także zmienić przepisy bhp oraz dotyczące dyżuru w miejscu pracy. Za niedostosowanie prawa do dyrektyw unijnych grożą kary nawet do kilkudziesięciu mln euro.

Komisja Europejska przedstawiła już Polsce formalne zarzuty niewdrożenia unijnych przepisów. Oznacza to, że rozpoczęło się już tzw. postępowanie administracyjne przeciw Polsce, które kończy się orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Za niewykonanie wyroku ETS grożą nam kary, nawet do wysokości kilkudziesięciu mln euro. Dwa lata temu za każde pół roku niedostosowania krajowego prawa do przepisów UE Francja musiała płacić 58 mln euro.

REKLAMA

Co trzeba zmienić na rozkaz Sojuza:

Najpilniejszą sprawą jest uchwalenie ustawy o równym traktowaniu, która zapewniłaby wdrożenie Dyrektywy Rady 2000/43/WE w sprawie równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne (Dz. Urz. WE L 180 z 19 lipca 2000 r.) oraz Dyrektywy Rady 2000/78/WE ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudniania i pracy (Dz.Urz. WE L 303 z 12 grudnia 2000 r.). Pierwszą z wymienionych dyrektyw należy wdrożyć do końca 2007 roku, drugą do 15 sierpnia 2008 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt tej ustawy, który ma zapewnić równe traktowanie, przeciwdziałanie lub zwalczanie dyskryminacji, m.in. ze względu na rasę, wiek, płeć, stan cywilny i majątkowy, narodowość, światopogląd czy poglądy polityczne. Zawiera on także rozwiązania wymuszające równe traktowanie kobiet i mężczyzn w dostępie do towarów i usług.

REKLAMA