Niemcy zesłali przestępcę na Syberię

Prenumerata Najwyższego Czasu!

Władze niemieckie wysłały 16-letniego przestępcę na Syberię, by tam nauczył się życia – poinformowała w czwartek prasa niemiecka.

Nastolatek, który dopuścił się kilku aktów przemocy, przebywał wcześniej w ośrodku wychowawczym oraz w szpitalu psychiatrycznym, ale nie wpłynęło to korzystnie na jego zachowanie.

Służby socjalne Hesji (centrum kraju) latem ubiegłego roku wysłały chłopaka na 9 miesięcy do wioski Siedielnikowo na Syberii, miejsca „biednego i pozbawionego produktów żywnościowych”, gdzie sam musiał sam zbudować sobie toaletę na dworze i sam rąbie drewno na opał, by ogrzać się na mrozie. Temperatury na Syberii mogą niebawem sięgnąć -55 stopni C.

– Nie jest to forma sankcji, tylko eksperyment edukacyjny – zapewnił Stefan Becker ze służb socjalnych Giessen w Hesji.

Według prasy, koszt „reedukacji” nastolatka, który znajduje się pod nadzorem, wynosi 150 euro dziennie, czyli jedną trzecią kosztów pobytu w ośrodku w Niemczech.

W 2006 r. około 600 młodych przestępców niemieckich wysłano za granicę (poza Unię Europejską) w ramach reedukacji, są to jednak eksperymenty bardzo kontrowersyjne. Cztery lata temu nastolatek taki zamordował w Grecji swego opiekuna, a w 2005 r. inny zniknął podczas kilkutygodniowego pobytu w Kazachstanie.

Comments are closed.