Zamrożony majątek Wenezueli

Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Brytyjskie i holenderskie sądy zamroziły 36 mld dolarów majątku Wenezueli na wniosek amerykańskiego koncernu ExxonMobil, który żąda od Caracas odszkodowania za znacjonalizowane złoża ropy naftowej.

Obowiązujący na całym świecie zakaz sprzedaży przez państwowy koncern PDVSA z Wenezueli aktywów o wartości 12 mld dolarów wydały osobno sądy w Wielkiej Brytanii, Holandii i na Antylach Holenderskich.

Zamrożony majątek koncernu z Wenezueli ma stanowić zabezpieczenie roszczeń ExxonMobil za znacjonalizowane w połowie zeszłego roku złoża ropy w delcie Orinoko. Wysokości swoich roszczeń ExxonMobil nie ujawnił.

Caracas ostatnio zgodziło się zapłacić ponad 1 mld dolarów odszkodowania dwóm firmom z Europy za znacjonalizowane złoża w delcie Orinoko, gdzie znajdują się gigantyczne złoża ciężkiej ropy naftowej – doskonałego surowca do produkcji paliw syntetycznych.

Dekret o nacjonalizacji złóż naftowych w basenie Orinoko został podpisany w styczniu br. Na jego mocy koncerny naftowe miały sprzedać PDVSA, państwowemu koncernowi paliwowemu Wenezueli nie mniej niż 60% udziałów w projektach wydobywczych. Spółki, które nie zgodziły się z postanowieniem zostały poproszone o opuszczenie kraju.

Comments are closed.