Sojusz NATO zagrożony?

Minister obrony USA Robert Gates ostrzegł w niedzielę, że jeśli Europa nie weźmie na siebie części ciężaru misji w Afganistanie, konsekwencją takiej sytuacji może być nawet zniszczenie sojuszu NATO.

Gates zaapelował na konferencji bezpieczeństwa w Monachium o większe zaangażowanie Europejczyków w Afganistanie.

Jak zaznaczył, Europejczycy muszą uświadomić sobie, że misja afgańska stanowi istotną część światowej wojny z terroryzmem. „Nie możemy pozwolić sobie na przekształcenie się w sojusz dwu frakcji – tych, co chcą walczyć, i tych, co nie chcą. (…) Takie podejście, wraz ze wszystkimi implikacjami dla kolektywnego bezpieczeństwa, w praktyce prowadzić będzie do zniszczenia Sojuszu” – powiedział amerykański minister.

Według niego, to przywódcy NATO powinni przekonać sceptycznych Europejczyków o znaczeniu afgańskiej misji i jej związku z szerszym zagrożeniem terrorystycznym. Gates podkreślił, że misja wpisana jest w tradycyjne więzi leżące u podstaw Sojuszu: obrony interesów w zakresie bezpieczeństwa oraz wartości społeczności transatlantyckiej.

Niepowodzenie kampanii przeciwko talibom w Afganistanie – ostrzegł Gates – stworzy bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa samych Europejczyków, z czego nie zdaje sobie sprawy większość europejskiej opinii publicznej. Gates przypomniał tu o zamachach terrorystycznych w Madrycie w 2004 r. czy w Londynie w 2005 r. oraz o mniejszych atakach czy próbach zamachów, m.in. w Stambule, Amsterdamie, Paryżu i Glasgow.

W Monachium obraduje doroczna konferencja poświęcona polityce bezpieczeństwa międzynarodowego. Tegoroczne obrady dotyczą głównie kwestii afgańskiej oraz amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie.

Będące gospodarzem konferencji Niemcy zakomunikowały w sobotę, że nie mają planów wysłania dodatkowych wojsk do Afganistanu. Na konferencji niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier odrzucił krytykę Stanów Zjednoczonych wobec rzekomo zbyt słabego zaangażowania Niemiec w Afganistanie. Zgodnie z decyzją Bundestagu, liczący maksymalnie 3,5 tys. żołnierzy niemiecki kontyngent, może pozostać w Afganistanie do października bieżącego roku.