Paragwaj: suspendowany biskup prezydentem

Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Lewicowa koalicja, kierowana przez byłego biskupa-werbistę Fernando Lugo wygrała wybory prezydenckie w Paragwaju. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie radia Nanduti wśród obywateli wychodzących z lokali wyborczych, Lugo uzyskał 43 proc. głosów, zaś Partia Colorado i jej kandydatka Blanca Ovelar de Duarte – 37 proc.

58-letni Fernando Armindo Lugo Méndez jest byłym zakonnikiem w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów). W latach 1994-2005 był biskupem ordynariuszem diecezji San Pedro, położonej w najuboższym rejonie Paragwaju. Z powodu zaangażowania politycznego biskupa, w lutym ub.r. Stolica Apostolska ukarała go suspensą a divinis, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich.

Przed wyborami w związku z narastaniem kontrowersji nuncjatura apostolska w Asunción wydała specjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ani Konferencji Episkopatu Paragwaju względem sytuacji kanonicznej i politycznego zaangażowania Fernando Lugo nie uległo zmianie. Nuncjatura wyjaśniła jednocześnie, że praktyką Stolicy Apostolskiej jest osądzanie czynów po ich dokonaniu, a zastosowany wobec rzeczonego biskupa środek w postaci suspendowania jest karą kościelną, a nie zezwoleniem.

(Źródło: KAI, PiotrSkarga.pl)

Comments are closed.